Sanskrit dilinde “Svasthasya Svasthya Rakshanam’’ deyişi Ayurveda’ya başlamak ve devam etmek için oldukça geçerli. Yani “sağlıklı olanın sağlığını korumak”, hani Çin tıbbında insanlar hasta olunca doktorlarını değiştirirlermiş, onun gibi- amaç sağlığınızı korumak.

Ayurveda’nın 5000 yıllık tecrübesine kendinizi emanet etmeniz için size 10 neden veriyorum, küçük adımlarla büyük mesafeler alabilirsiniz.

* Ayurveda bütünsel bir bilimdir. Size bir hastalık olarak değil ‘insan’ olarak bakar ve sizin hastalığınızı geçirebilecek beden zekanızın olduğunu bilir.
* Ayurveda her insanın kendine has özellikleri olduğunu bilir ve her danışana farklı önerilerde bulunur.
* Ayurveda sizi sadece beden olarak görmez; ruhunuz, zihniniz ve bedeninizin sizi oluşturduğunu bilir.
* Ayurveda size kendi bedeninizin ihtiyaçlarını tanıma konusunda yardımcı olur; trendleri, modayı veya modern tavsiyeleri değil bedeninizi dinlemeyi öğrenirsiniz.
* Bağışıklık sisteminizi tanıyarak ona göre davranır Ayurveda’nın size verdiği bu güç sayesinde sağlıklı ve mutlu olursunuz. Hepimizin bildiği gibi sağlık olmadan mutlu olunmuyor.
* Ayurveda sizi çevre dostu yapar çünkü Ayurveda ekolojiktir; size organik, doğal tarım ve çevrenizde yetişen yiyecekleri tavsiye eder- dünyanın öbür ucundan gelen yiyeceğin size iyi gelmeyeceğini bilir.
* Ayurveda sizin her gün aynı beden ve ruha sahip olmadığınızı bildiğinden gündelik ve mevsimsel ve hatta yaşınızın olduğu döneme ait paha biçilemeyecek tavsiyeler ile beden ve ruhunuza hitap eder.
* Ayurveda sizin zaten sağlıklı olduğunuza inanır ve kaybetmemeniz için öneriler sunar, kaybettiğinizde ise size yaşam biçimi ile doğal tedavi ve şifa sistemleri önerir.
* Ayurvedik yaşam biçimine geçtikten kısa bir süre sonra kendinizi başkaları ile kıyaslamayı bırakırsınız çünkü Ayurveda ile kendinizin bu dünyada tek ve benzersiz olduğunu fark edersiniz.
* Ayurveda her zaman güvenebileceğiniz bir sistemdir- hastalığınız ne olursa olsun çözümü mutfak dolabında ya da yakınlarda ki dağlarda yetişen bir bitkidedir.

Herkese sağlıklı, mutlu ve eğlenceli bir yıl diliyorum. İçinizdeki ışığa dönün! Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top