Dergimizin bu bölümünde Bütünsel ( Holistik ) Şifa başlığı altında ülkemizde ve Dünya’da, antik ve modern doğal terapi yöntemlerinden, bunların fiziksel, zihinsel ve ruhsal faydalarından ve altında yatan kuantumsal bilim felsefesinden bahsediyor olacağım.

Bu bölüm her hangi bir tıbbi bilgi ve teşhis - tedavi hizmeti içermez. Sadece dergi okuyucularının kültürel ve kişisel bilgi birikimini arttırmak, kendi sağlıkları için ufkunu açmak için yeni bir pencereden bakma olasılığı için hazırlanmıştır. Üniversitede kimya bilimi okumuş, fen ve teknoloji öğretmenliği yapmış ve sonrasında karar vererek sağaltım ( şifa ) alanında enstitü, seminer, özel dersler ve kitaplarla kendimi geliştirmiş biri olarak hakkımda bölümünden benle ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.  

Geçmişi henüz çok yeni olan Konvensiyonel Tıp “Modern Batı Tıbbı” döneminden önce çeşitli antik medeniyetlerde binlerce yıl önce geliştirilmiş, temelde koruyucu hekimliğe dayanan “iyi kalma” ve“sağaltım / iyileştirme” sistemlerini tanımlamak için özellikle Doğu’da kendini göstermiş “Geleneksel Tıp” terimi kullanılır. 1700 yıllarından sonra zihinsel ve ruhsal çalışmaların küçük görüldüğü bir çağa girilmiş, mekanik çalışmaların ve teknolojinin de gelişmesiyle “Halk Hekimliği” uzun bir süre bastırılmıştır; ancak yeryüzündeki hemen hemen her kültürde potansiyel olarak her zaman varlığını sürdürmüştür. Doğal yöntemlerden ödün vermeyerek eski sistemleri baz alan ve yapay kimyasal ilaçların kullanılmadığı çalışmalar “Alternatif Tıp” sistemi adı altındadır. Bütünsel (Holistik)  bakış açısına sahip bu doğal terapi yöntemlerinin bir kısmı Batı Tıbbı’ndan tamamen bağımsız olmakla beraber, diğer bir çok kısmı “Tamamlayıcı Tıp” adı altında, yani Modern Batı Tıbbı’nı destekler ve onunla beraber kullanılabilir yöntemlerdir ve daha çok ikinci planda tamamlayıcı olarak kalırlar. 

Bu sağlık felsefesinde, parçaları tek tek anlamaktan daha çok, bütünü ele almak ve sorunun temeline inmek esastır. Bir rahatsızlığın ( ki bu, zihindeki travmalar ve doğal olmayan düşünce – inanç kalıpları sonucu oluşan enerji bedendeki blokajlar, tıkanmalar olarak ifade edilir ) ya da bu rahatsızlığın daha da ilerlemiş hali olan fiziksel bir hastalığın iç dünyamızdaki nedenlerini bulmak önemlidir. Büyük dönüşümlerin yaşandığı günümüzde ve geleceğimizde ise eski yöntemlerin pratik ve yan etkisiz uygulamaları araştırılıp faydası görüldükçe “Bütünsel / İntegretif Tıp” adını almakta ve antik – modern sistemler gelişimlerini beraber sürdürür hale gelmektedir. 

ABD’de, doğal tedavi yöntemlerinin bilimsel araştırmalarını koordine etmek ve toplumu bilgilendirmek amacıyla 1993 yılında Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) bünyesinde kurulan Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Bürosu, 1998 yılında yüksek bütçeli federal bir kurum olan Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi’ne (NCCAM) dönüştürülmüştür. Kanserde kullanılan doğal tedavi yöntemlerini araştırmak ve tanıtmak üzere 1998 yılında Amerikan Kanser Enstitüsü’nde (NCI) Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ofisi (OCCAM) açılmıştır. ABD’nin önde gelen tıp fakültelerinin bulunduğu Columbia, Duke, Harvard, Stanford, California, San Francisco Üniversitelerinde Tamamlayıcı Tıp merkezleri kurulmuştur.                      

Ülkemizde nihayet 2014 yılında sağlık bakanlığı bünyesine alınacak olan Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp, Eski Sovyet Rusya’da, Hindistan ve Çin’de ve şu an özellikle ABD, Kanada ve İngiltere’de çok yaygındır ve devlet tarafından maddi – manevi desteklenir.

 

 

SİTEDE ARA

Go to top