Hepimiz yoganın bedene ve zihne iyi geldiğini biliyoruz. Ama yakın zamana kadar depresyon, anksiyete, diyabet, kronik ağrılar ve hatta epilepsi gibi hastalıklara nasıl ve neden iyi geldiğini söylemek pek mümkün değildi. 

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki bir grup araştırmacı, yoganın sırrını keşfettiklerine inanıyor. 2012'de Tıbbi Hipotezler'de yayınlanan bir makalede Chris Streeter ve ekibi, yoganın sinir sistemini düzenleyerek çalıştığını öne sürdü. Bunu da bedenin strese karşı cevap verme yeteneği olan “vagal tonusu” arttırarak yapıyor. 

Vagal Tonus Nedir?

Vagus siniri kafatasının kökünden başlayarak tüm vücudu dolaşan ve solunum, sindirim, sinir sistemlerini etkileyen en uzun kraniyal sinirdir. Genel olarak hava trafiği kontrolcüsü olarak düşünülen vagus siniri, bedenin önemli işlevlerini düzenlemeye yardımcı olur. Nefesimiz, nabzımız ve sindirimimiz- ki buna deneyimlerimizi algılama, işleme ve sonuç çıkartma da dahil- direk olarak vagus siniri ile ilgilidir.

Vagus siniri düzgün çalıştığı zaman sindirimimiz iyileşir, kalbimiz en uygun seviyede çalışır ve duygusal halimiz sabitleşir. Hareketli ve stresli halimizden rahat bir hale geçmek kolaylaşır. Bu işte ustalaştıkça hayatın getirdiği zorlukları daha iyi yönetir ve enerjimize daha çok sahip çıkarız. Bu esnek halimizdeyken vagal tonusumuz yüksektir.

Öte yandan düşük vagal tonus, tükenme hissini beraberinde getirir. Sindirim yavaşlar, nabız artar, duygusal durumumuz değişken ve zor tahmin edilebilir bir hal alır. Bekleneceği üzere düşük vagal tonus; depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, kronik ağrı ve epilepsi ile bağlantılıdır. Bunların yoga ile belirgin iyileşmeler gösteriyor olması denklik değildir. Araştırmacılar yoga ile vagal sinirin uyarılmasının bu hastalıklarda iyileşmeye sebep olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar bu teoriyi test etmek için vagal tonusu arttırdığını düşündükleri uygulamaları incelediler. Örneğin “Ujjayi Pranayama” nın gevşeme cevabını arttırdığını ve aynı şekilde nabız değişkenliğini yükselttiğini buldular. Daha deneyimli yogiler üzerinde yapılan başka bir çalışmada, sesli bir şekilde “Om” mantrasını söylemenin vagal tonusu ve gevşeme cevabını, sessiz bir şekilde kendi kendine söylemekten daha çok arttırdığını gösterdi. Bu tarz çalışmalar, değişik yoga uygulamalarının insan fizyolojisi üzerinde nasıl farklı etkileri olduğunu ortaya çıkartmaya başlıyor.

Yazan: Angela Wilson, Yoga Eğitmeni

Çeviri: Nazmi Gür, Dr.Çağın Çilingir

Yazının Orjinali için tıklayınız.

SİTEDE ARA

Go to top