- Sanırım kitabınız Türkçe olarak yazılmış ilk Kundalini Yoga kitabı değil mi?

Evet, bu konuda Türkçe kaynak neredeyse hiç yok, ilk kitap benim hocam GURMUKH KAUR KHALSA’nındır. Ama tabii ki yazılan ilk Türkçe kitap YOL ARKADAŞIM KUNDALİNİ YOGA.

- Sizi kitap yazmaya iten sebep neydi?

Ben Türkiye’de Kundalini Araştırma Enstitüsü (KRY) onaylı ilk bir iki eğitmenden biriyim. Ve ilk günler çok zorlukla karşılaştım maalesef. Ders verecek yer bulamadım, bana sınıf açmak istemedi kimse çünkü Kundalini Yoga ile ilgili birçok ön yargı vardı. İnsanlar Kundalini Yoga’yı tanımadıkları gibi kulaktan dolma bilgilere sahiplerdi; örneğin sadece nefes çalıştığımızı ya da sadece oturup meditasyon yaptığımızı sanıyorlardı. Kundalini Yoga’nın şifa gücünü, muhteşemliğini ve çeşitliliğini herkese anlatmayı kendime görev edindim. Yıllarca çeviriler, araştırmalar yaptım, makaleler hazırladım. Sınıflarda anlattım. Ama öyle bir zaman geldi ki artık daha geniş kitlelere ulaşmalıydım ve sonunda bu kitap ortaya çıktı.

- Okuyucuyu nasıl bir kitap bekliyor?

Okuyucu biraz şaşıracak çünkü bu kitap Kundalini Yogayı teknik olarak anlatan derin felsefi tanımlara giren bir kitap değil. Bu bir roman! Evet bir roman! Çünkü çok insana ulaşmak istiyorum. Herkes okusun, herkes anlasın ve herkes sevsin. Teknik ve derin felsefi bilgi ile anlatacağım bir kitap az insana ulaşacaktı. Bu yüzden bir roman olarak hazırladım. Bir kahraman var ve onun başına gelen olaylar doğrultusunda Kundalini Yoga teknolojisi anlatılıyor.

- Farklı bir kitap olmuş, peki Kundalini Yoga hakkında ne kadar bilgi var?

Kundalini Yoga çok derin ve çok kapsamlı bir kadim bilgi. Kundalini Yogayı ve Kundalini enerjisinin bedende nasıl çalıştığını anlatan binlerce kitap var. Ayrıca Kundalini Yoga sadece yoga değil, beslenme, detoks ve şifayı da kapsar. Bir kitapta Kundalini yoga hakkında her şeyi anlatmak neredeyse imkansız. YOL ARKADAŞIM KUNDALİNİ YOGA’da sadece Kundalini Yogaya giriş bilgisi veriliyor. En temel bilgiler, nedir, nasıl yapılır, meditasyon, mantra nedir, kriya nedir, biraz ses bilimi ve bizim hayatımızdaki dönüştürücü rolü kahraman üzerinden anlatılıyor.

- Kitapta okuyucuya evde tek başına uygulayacağı bir şeyler öneriyor musunuz?

Evet kesinlikle. Farklı duygu durumları için bol meditasyon, bir ders, yemek tarifleri ve bir detoks programı var. Ayrıca inanıyorum ki herkes kendinden mutlaka bir şey bulacağı gibi kendine bir şifa da bulacak.

- Kitap kapağında, kitabın adı dışında bir cümle daha görüyoruz “Elimde bir hayat var ve ben onunla ne yapacağımı bilmiyorum” Bunu biraz açıklar mısınız?

Biliyor musunuz bu cümleyi ben gerçekten söyledim. Bu cümleyi söylediğim anda ki duygumu çok net hatırlıyorum ve hala hatırladıkça tüylerim ürperir. Çok çaresiz, tükenmiş, biraz panik, çokça koyvermişlik hissiydi. Ve şimdi anlıyorum ki biraz da teslim olmak vardı. O günlerde gerçekten “elimdeki hayat ile ne yapacağımı bilmiyordum”. Bu cümleyi yüksek sesle söylemem bende değişimi başlattı ve hayatımın hiçbir evresinde olmadığım kadar huzurlu, sağlıklı, bilinçli ve mutlu olmama sebep oldu. Benim bu cümleyi söylediğim ruh halinde olan insanlar var. Bu kitap insanın kendi üzerinde çalışırsa, farkında olursa, olumsuz duyguları bastırmak yerine o duygunun içinden geçerse, nereden nereye gelebileceğini gösteriyor. Bunun mümkün olduğunu anlatıyor. Ben kendime Yol arkadaşı olarak KUNDALİNİ YOGA’yı seçtim. Başka biri başka bir yol seçer yeter ki şifalanalım ve bu hayatta birlikte huzurlu yaşayalım.

- Başka kitap hazırlığı var mı?

Evet, şimdi Kundalini Yoga hakkında daha teknik bir kitap hazırlıyorum. Çünkü bu ilk kitap giriş bölümü - tanıtım gibi, ikincisi artık Kundalini Yogayı bilen tanıyan insanlar için çeşitli kriyalar, meditasyonlar ve Kundalini yogaya özgü beslenme önerilerini kapsayacak. Ayrıca biraz da Kundalini Yoga Terapi bilgisi ekleyeceğim. Bu kadim bilgiyi paylaşmak için sabırla adım adım ilerliyorum.

Kundalini Yoga müthiş bir teknoloji, herkese şifa olsun.

Go to top