Yoga ile birlik bilincini daha fazla içimize sindiriyoruz. İçimizdeki seslerle dışımızdaki sesleri birleştirerek, dünyayla ve her şeyle bütünleşerek, “dünyamızı genişletiyoruz.”

Gelişen teknoloji, her şeyin hızlı yaşanıp çabuk tüketilmesi, mekanikleşen hayat ve ağır yaşam şartları insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Buna ek olarak çocukluktan bu yana edinilen kalıplaşmış fikirler ve hayatla ilgili bazı kararların yanlış alınmasını sağlayan bir takım düşünceler bilinçaltımıza ekleniyor. Korkular, endişeler, kararsızlıklar kişinin bilinçaltında kodlanarak tüm hayatlarını mutsuz bireyler olarak geçirmelerine neden oluyor. Bunların sonucunda hem fiziki hem de ruhsal çöküntü yaşayan insanlar bunlardan kurtulmak için kötü alışkanlıklar edinmeye başlıyor. Tüm bunlar insanlarda mutlu ve sağlıklı nasıl yaşanır sorusunu akıllara getiriyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan yoga felsefesi tam da bu noktada insanlara rehber oluyor.

Yoga, kökleri Hindistan’a dayanan bir yaşam biçimidir. Kişinin kendi iç dünyasına dönüp ruhunu tanımasını sağlıyor. Meditasyon ve duruş tekniklerinden oluşan yoga insanların hayatı üzerinde olumlu etkiler yaratarak daha sağlıklı ve mutlu bir yaşantı sunuyor.

Yoga felsefesi, insan hayatına etkileri ve nasıl yapılması gerektiği konusunda; Girne’deki Yoga Yama School’da yoga, pilates ve yaşam koçluğu çalışmaları olan ve bu konularda eğitim veren Sibel Saraçoğlu ile görüştük.

 

 1. Yoga Dergisi okurlarına kendinizden bahseder misiniz?

2005 yılında Yoga Yama'yı kurdum ve yıllar içerisinde yenilikleri takip edip geliştirerek okul haline getirdim. Okul haline gelebilmek için 8 yıl bir fiil yoga dersleri vermeniz ve Yoga Alliance kurumundan bu akreditasyonu almanız gerekiyor. Yoga Alliance UK’da ‘Senior Yoga Teacher’ unvanı aldım. Rainbeau Mars ve Sarah Powers gibi yoga hocalarının düzenledikleri eğitimlere katılıyorum. Yoga eğitmenlik eğitimi sertifika programları veriyorum.

 1. Yoga Yama’ da, Yoga dışında ne gibi eğitimler veriyorsunuz?

Yoga Yama’da; yoga dışında pilates, personal trainer, NLP teknikleri ile bilinçaltı temizliği, ilişki koçluğu, iş koçluğu hizmetleri veriyorum. Kurumlara özel şu başlıklar altında eğitimler veriyoruz; mutluluk sanatı, problem çözme teknikleri, zor insanlarla başa çıkma sanatı, etkili insanın 8 alışkanlığı, yüksek motivasyonla fark yaratmak, stres yönetimi vs. 

 1. Yogayı nasıl keşfettiniz, sizi bunu teşvik eden etken neydi? Takipçisi olduğunuz bir guru var mı?

Yogayı 2004 yılında gittiğim bir tatil beldesinde keşfettim. Aikido, Taichi, gibi uzak doğu sporları da vardı ama ben yogayı denedikten sonra özellikle meditasyonun ben de yarattığı değişimlerden o kadar etkilendim ki, vazgeçemedim.

Gurum, ruhsal üstat Raghuramji'dir. O kadar değerli sözleri olan bir insandır ki, onun öğrettiği her şeyi ben de eğitim verdiğim herkese anlatıyorum. Örneğin bize ‘ Eğer yogadaki iç disiplinleri uygulamaz ve felsefesini özümsemezseniz, yani dedikodu yapar, alkol ve sigara kullanırsanız yaptığınız yoga değil, aerobiktir’ derdi.😂😂

 1. Genelde Yoga ve Pilates çok karıştırılıyor. Aslında çok farklı uygulamalar. Aradaki farkı bize biraz anlatabilir misiniz?

En önemli farkı yogada ruhaniyet olmasıdır. Yoga günümüz batı dünyasında yaygın olduğu şekliyle sadece bir jimnastik gibi uygulanıyor ama bu şekilde olması yoganın gerçeğiyle bağdaşmıyor. Bir diğer fark ise nefes alış verişler yani nefes hakimiyetidir.

Pilates de ise tamamen hareketlere konsantre olursunuz. Pilates temel olarak kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersizdir.

 1. Hayatınızı yogadan önce ve sonrası olarak değerlendirirsek, ne gibi farklılıklardan bahsedebilirsiniz?

Yoganın prensipleri gereği hiçbir şeye bağımlı veya düşkün olmamak gerekiyor. Örneğin; bu prensiplerin içinde erken kalkmak için insanın kendi iç disiplinini oturtması ve herkesin görüşüne ve bilgisine saygı duyması vardır. Ben daha önceden de hiç alkol ve sigara kullanmayan ve çok erken uyanan biriydim. İnsanları ötekileştirmeyen, herkesin seçtiği yaşamı onurlandıran bir insanım. Ben de yarattığı en büyük etki, fiziksel olarak daha esnek olmamı ve odaklanma konusunda yükselmemi sağladı. Hayatı daha olumlu görmemi ve daha huzurlu olmamı sağladı. Yaşam felsefemi oluşturmamda çok etkili oldu.

 1. Eğitimlerinizi bireysel veya gurup olarak mı veriyorsunuz?

Eğitimlerimi hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak verebiliyorum. Grup saatine gelmek isteyen ve randevuları uyuşmayanların eğitimlerini bireysel saatlerde de veriyorum.

 1. Hangi tür yoga yapıyorsunuz?

Ashtanga yoga uygulamasını yapıyorum. 

 1. Yoga pratiğiniz neleri içeriyor?

Yoga pratiğim; duruşlar, odaklar, nefes ve meditasyon içeriyor. 1. Yoganın hiperaktif çocuklara faydası olur mu?

Dünya Sağlık Örgütü’nün de dediği gibi sadece bir hastalığın ve rahatsızlığın olup olmaması önemli değildir. Önemli olan bütünüyle fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal olarak iyi olma halidir. Çocuk yogası tam anlamıyla bunu amaçlıyor. Yoga sayesinde çocukların bedenleri daha güçlü ve sağlıklı oluyor. Çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini genişletiyor, aynı zamanda özgüvenleri artıyor. Nefes egzersizleriyle akciğer kapasitesi yükseliyor. Çocuklarda son zamanlarda görülen postür bozukluklarını düzeltiyor. Yine çocuklarda günümüz rahatsızlığı olan dikkat bozukluğuna, konsantrasyonu arttırarak iyi geliyor. Yoga bir yarış olmadığı için, farkındalık geliştirmeyi ve keşfetmeyi öğreniyorlar. 

 1. Hamileler neden Yoga yapmalı?

Hamilelik, 40 haftayı bulan, çoğu zaman zorlu bir maratondur. Bu süreçte hem anne hem de baba adaylarını fiziksel ve psikolojik olarak etkileyen pek çok durum ortaya çıkabiliyor. Hamilelik döneminde ve sonrasında annenin aynı zamanda babanın çocuğuyla yapacağı yoga çalışmaları bile, tüm aile bireylerinin ruhsal olarak rahatlamasını ve ailenin iç huzurunun yerine gelmesini sağlayabiliyor. Hem psikolojik hem de fiziksel sorunsuz mutlu bir hamilelik süreci yaşamak için, doğum öncesi ve sonrası yapılan yoga; son yıllarda gittikçe popülerleşiyor ve tercih edilen yöntemlerden biri haline geliyor. 

 1. Yogaya doğru yerde başlamak isteyenler için nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Önem vermeleri gereken en temel nokta samimiyettir. Öncelikle eğitmende samimiyet buluyorlarsa doğru yerdedirler. Bir diğer önem verilmesi gereken konu ise; eğitmenin ders boyunca duruşlarda doğru nefesi aktarıyor olması ve duruşun kimlere nasıl fayda sağlayacağını anlatıyor olmasıdır.

 1. Yoga eğitmenliği ile ilgili eğitim ve sertifika veriyorsunuz. Bu serüvene dahil olmak isteyenler için ne tavsiye edersiniz?

İlk olarak Yoga'nın kendi içindeki disiplinlerini uygulamaya hazır olup olmadıklarına karar vermeleri gerekiyor. Bu disiplinleri hayatınıza geçirdiğiniz zaman, hayat size zorlu sınavlar sunduğunda dahi bunların üstesinden kolaylıkla gelebilen, çözüm üretme niteliği yüksek olan insanlar haline geliyorsunuz. En önemlisi yoga "ben" değil "biz" ilkesini temel alan bir yolculuktur.

Her sabah güne başladığımda sadece kendi yolumun değil, herkesin yolunun açık olması için niyet ediyorum. Yoga eğitmeninin örnek insan olması gerektiğini savunuyorum.  

 1. Okurlarımıza iletmek istediğiniz aktarmak istediklerinizi alabilir miyim?

Her davranışımızın, her sözümüzün hatta aklımızdan geçen her düşüncenin dahi bize mutlaka ve mutlaka geri dönüşümü vardır. Hayatımızda yaşadığımız her sonucun daha önce ekmiş olduğumuz bir düşüncesi vardır. Bu bilinçle düşünüp konuşup davranırsak yaşantımız bir cennet bahçesine dönüştürebiliriz.

Namasteeee… 

Sibel Saraçoğlu Kimdir

Sibel Saraçoğlu Yoga eğitmeni ve eğitmen eğiticisi olup, KKTC’deki ilk yoga merkezi Yoga Yama’yı 2005 yılında Girne’de kurmuştur. Aynı zamanda pilates eğitmeni ve yaşam koçu da olan Sibel Saraçoğlu, eğitimlerini Guru Raghuramji’den almıştır.

Saraçoğlu, Yoga Yama’da verdiği derslerin dışında nefes kullanımı, meditasyon, yoga ve yaşam koçluğunu sentezlediği workshoplar düzenlemekte ve birebir yoga eğitmenlik eğitimleri vermektedir. İletişim ve bütüncül sağlığı misyon edinen Saraçoğlu, Doğu’nun mistik uygulamaları ile Batı'nın dilsel ifadeleri arasında köprü oluşturmaktadır.

Kişiye özel eğitimler ve seminerler düzenleyen Saraçoğlu, aynı zamanda şirketlere özel kurum içi danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. İş yaşantısında,  çalışanların yaratıcılığını ortaya çıkarması ve yüksek motivasyonlu verimli çalışma ortamının sağlanması için verdiği eğitimlerin, önemli olduğuna inanan Saraçoğlu, eğitim verdiği birçok kurumdan etkili sonuçlar aldığını belirtmektedir.

 

 

 

 

Go to top