Ispanak bitkisel lifler yönünden oldukça zengin bir sebzedir. İçerisinde bulunan zengin demir sayesinde kansızlığa, K vitamini sayesinde kemik sağlığına iyi gelir ve ayrıca kolajen eksikliklerini giderir.

Tırnakların, cildin ve saçların sağlıklı olmasını sağlayan bu güzel yeşil yapraklı sebze, doğada her zaman hem içerden hem dışarıdan güzellik arayan kadınlar tarafından keşfedilmiş,11. yüzyılda cilt güzelliği için maske yapımında kullanılmıştır.

Maske olarak henüz kullanmasam da, sıklıkla çiğ tüketmeyi tercih ediyorum. Birçok yeşil sebzeden daha besleyici olan bu sebze benimde kış sofralarımdan eksik olmuyor. Pişirerek tüketmeyi tercih ediyorsam mutlaka günlük pişiriyorum. Arınmak, tazelenmek için presleyerek sebze sularıma ilave ediyorum. 

Bu haftaki tarifimizde taze bir ıspanak salatası var. Kış kapıdan bize doğru bakarken vücudumuzu ıspanak ile yenileyebileceğimiz salata tarifimizi isterseniz çiğ beslenme akımının gözde içeceklerinden smoothie yaparak da tüketebilirsiniz.

Elmalı Ispanak Salatası

Kalın doğranmış ıspanak yapraklarını, ince doğranmış Amasya Elmaları’nı, dilimlediğimiz avokadolar ile tercihen derin bir tabak içinde karıştıralım.

Az zeytinyağı ile bademleri tavada kavuralım, soğutalım ve yine tavanda iri taneli olacak şekilde biraz dövelim.

Bol limon, yeteri kadar tuz, zeytinyağı ile tüm malzemeleri birleştirip, çörek otu ile servis edelim.

Afiyet, Şifa olsun.

SİTEDE ARA

Go to top