Brokoli, Brassicaceae Lahanagiller familyasından gelir. Brokoli, diyet lifi ve triptofan gibi proteinler açısından oldukça zengindir.

Ayrıca A vitamini, beta-karoten, lutein zeaksantin, tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit içerir. Bununla birlikte, B6 vitamini, folat (B9 vitamini), C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve K vitaminini, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum, selenyum, krom, kolin, manganez ve fosfor bulunur. Aynı zamanda sağlıklı omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

Eşsiz organik bileşikler açısından brokoli, fitokütöz glukozinolatlar, izotiyosiyanat, kaempferol gibi flavonoidler ve sağlığımızı büyük ölçüde artıran diğer çeşitli antioksidan bileşikler açısından da zengin bir kaynaktır.

Bu haftaki tarifimizde harika, basit bir brokoli çorbası var. Oldukça besleyici bu sebzeyi sıklıkla öğünlerinize ekleyin, bedeninizden eksik etmeyin.

Brokoli Çorbası

Brokoli, patates, soğan ve sarımsakları az zeytinyağında soteleyin. Üzerini geçecek kadar su ilave edip, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. El blenderi kullanarak sebzeleri ezin. Tuz, karabiber ile tatlandırın.

Taze kekik brokoliye bence çok yakışıyor, servis anında üzerine ilave edebilirsiniz.

Afiyet, Şifa olsun.

Buğday Derneği, Sözcü Gazetesi 

SİTEDE ARA

Go to top