Deepak Chopra ismini bir çoğunuz duymuş ya da ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Kendisi Hint asıllı Amerikalı bir doktor ve alternatif tıp uzmanı. İlginç bir hayat hikayesi olan ve pek çok kitabını yıllar önce büyük bir beğeni ile okuyup, çok şey öğrendiğim bir yazar.

Kendisi ile tekrar buluşmamıza şöyle bir olay vesile oldu. Geçen hafta oğlum eve bir Türkçe dersi araştırma ödevi ile geldi. Oldukça keyifliydi çünkü kendisine kurada konu başlığı olarak “spiritüalizm” çıkmıştı. İlginç değil mi; sekiz konu başlığı olan bir ödevde sınıf sekiz gruba ayrılıyor. Oğlumun grubu iki kişi ve konu başlıklarından biri “reenkarnasyon ve spiritüalizm”. Daha başlıklarını görür görmez, “bu konu bana çıkar inşallah” diye geçiriyor içinde. Ve sonuç, ilk çeken grup bizimkiler ve çıkan konu, elbette gönülden istenen konu:) Arkadaşı reenkarnasyonu araştırmak isteyince, oğluma da spiritüalizm kalıyor. Her zaman dediğimiz gibi, “iste, inan ve olsun”.

Tabi ki eve gelince benden destek istedi, ben de araştırmayı kendisinin yapmasını ama kaynak konusunda yardımcı olabileceğimi söyledim. Kendisi güzel bir araştırma yaptı ve ben de ona ilave bir kaynak olarak Deepak Chopra’nın “Başarının 7 Spiritüel Yasası” kitabını verdim. O üzerine düşeni yapmış ve sıra bana gelmişti. Yıllar önce altını çizerek okuduğum kitap, tekrar elimdeydi. Tabi bu durumda dayanamadım ve çizdiğim yerleri yeniden okumaya başladım büyük bir keyif ile. Sonra yazının başlığında da dediğim gibi “tesadüf olamaz” dedim ve unuttuklarımı hatırlamak, aynı anda da sizlerle paylaşmak için bu kitaptan güzel bir yazı dizisi çıkacağını düşündüm. Bu hafta konuya giriş yapalım ve önümüzdeki haftadan başlayarak da yedi hafta boyunca bu yasaları tek tek gözden geçirelim diyorum. İlgi ile takip edeceğinizi ve kolaylıkla yaşamınıza dahil edeceğinizi biliyorum. Çünkü her zaman önceliğim, uygulanabilir ve sürdürülebilir bilgiler paylaşmak.

Hayatınıza güzel şeylerin akmasını istiyorsanız, her an spiritüel bir yaklaşıma ihtiyacınız vardır. Spiritüel kuralları öğrenip uygulamak, sizi evrenin doğal akışı ile uyumlu bir hale getirir. Hayata dair endişeleriniz ortadan kalkar ve istediklerinizi büyük bir keyif ve sevgi ile gerçekleştirirken, başarının da bir varış noktası değil, bir yolculuk olduğunu anlarsınız.

Başarı, enerjik ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı, hayattan tam anlamı ile keyif almayı, iyi ilişkiler içinde bulunmayı, duygusal ve ruhsal olarak dengeli, yaratıcı, iyi ve huzurlu olmayı, mucizeleri yaşamayı ifade eder.

Gözümüzün gördüğü her şey bilinmeyenden gelir. Yani varoluşun tümü, tezahür etmemiş olanın dönüşerek tezahür etmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Fizik bedenimiz, evren, beş duyu organımız ile algıladığımız her şey, görünmeyenin ve bilinmeyenin, bilinen ve görülene dönüşümüdür.

Kitabın giriş kısmında bu güzel anlatımın yanı sıra, tek tek ele alınacak yasaların birbiri ile nasıl bağlantılı olduğu da şu şekilde özetleniyor.

Günlük hayatımızda 7 spiritüel yasayı hatırlamamıza ve uygulamamıza yardımcı olacak doğal bir sıra vardır. “İçsel Güç Yasası” dinginlik, meditasyon, yargılamama, doğayla bir olma hallerinde yaşanır, fakat “Alma-Alma ve Verme Yasası” ile harekete geçer. Buradaki kural, “istediğiniz şeyi önce vermeyi öğrenmelisiniz” kuralıdır. Ancak bu şekilde İçsel Güç Yasası’nı harekete geçirirsiniz. Örneğin, zenginlik istiyorsanız zenginlik verin, para istiyorsanız para verin, sevgi, takdir, ilgi istiyorsanız sevgi, takdir ve ilgi vermeyi öğrenin.

Alma ve Verme Yasası’ndaki eylemleriniz ile “Karma Yasası” nı harekete geçirirsiniz. Böylelikle iyi karma yaratırsınız ve bu iyi karma hayatınızdaki her şeyi kolaylaştırır. Arzularınızı gerçekleştirmek için çok fazla çaba harcamanıza gerek olmadığını fark edersiniz ve bu da sizi otomatik olarak “En Az Çaba Yasası” nın öğretilerine götürür. Her şey kolay ve çabasızken ve tüm arzularınız doğal olarak gerçekleşirken “Niyet ve Arzu Yasası” nı anlamaya başlarsınız. Arzularınızı kolaylıkla ve çaba olmadan gerçekleştirebilmeniz, “Zihinsel Bağımsızlık Yasası” nı uygulayabilmenizi de kolaylaştırır.

Sonunda bu yasaları anlamaya başladığınızda hayatınızın gerçek amacına odaklanmaya başlarsınız ki bu da sizi “Darma (Hayatın Amacı) Yasası” na götürür. Bu yasayı kullanarak eşsiz yeteneklerinizi ortaya koyar, diğer insanların ihtiyaçlarını karşılar, istediğiniz her şeyi istediğiniz an yaratmaya başlarsınız. Endişesiz, keyifli ve mutlu olursunuz ve hayatınız sınırsız bir sevgi denizine dönüşür.

İşte özet böyle. Önümüzdeki hafta ilk olarak İçsel Güç Yasası’nı hayatımıza dahil edeceğiz. Merak ediyorum, önümüzdeki iki ay içinde ne farkındalıklar kazanacağız ve hayatımızda hangi olumlu değişiklikler olacak?

 

Aşk’la…

Kaynak: Başarının 7 Spiritüel Yasası – Deepak Chopra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Go to top