- Özür dilemeyi bilir misin?
- Sadece hatalı olduğumda.
- Peki hiç hatalı oldun mu?
- Hayır, ben genelde haklıyımdır?
O halde sen de haklı olmayı, mutlu olmaya tercih edenlerdensin.

İşte tartışmaların, kırgınlıkların, kızgınlıkların özet konuşması. Hem haklı olma çabası, hatta hep haklı olduğuna ikna olma becerisi. Sonuç; haklı ama mutsuz bireyler. Kim bu bireyler? Ebeveynler, eşler, sevgililer, dostlar, kardeşler, patronlar, arkadaşlar, komşular, tanımadığımız herhangi biri, kısaca uzun süreli veya anlık tüm ikili ilişkilerdeki taraflar… Peki bu tarafların eline haklı olma mücadelesinin ardından ne geçiyor dersiniz? Kırılan kalpler, bozulan ilişkiler, vicdan azapları, keşkeler, kaçan uykular, içsel muhakemeler ve belki de günlerce, haftalarca, yıllarca, ömürlerce, yaşamlar boyu daha nice içlerini yiyip bitirecek sıkıntılar.

Peki haklı olmak yerine, mutlu olmayı seçsek nasıl olurdu hayatlarımız? Ve ufak bir özür, sıcak bir kucaklaşma, minik bir tebessüm, sevgi dolu bir öpücük; haklı olmanın önüne geçse, bize bir adım attırsa mutluluk adına neler değişirdi kim bilir ilişkilerde, ömürlerde değil mi? “Ben de üzgünüm”, “hatalı davrandım”, “seni kırdım”, gibi kısacık ama sıcacık cümlelerle yaklaşsak karşımızdakine, haklı olmanın peşinde koşmadan, mutluluk peşinde olsak, hayatlarımız daha sevgi dolu olmaz mıydı? Kesinlikle olurdu. O halde, onaylanmak için haklı olma peşindeysen, bırak gitsin… Onaylanmaya ihtiyacın var mı bak bakalım? Güçlü olmak adına hep haklı olman gerektiğini düşünüyorsan da bırak… Güçlü olmak için haklı olmaya değil, kendin olmaya ihtiyacın var. Her şeyin en doğrusunu, en iyisini, hep aynı kişinin bilmesi mümkün değil ki. Anlamadığımız şeyler her zaman olacaktır. Ama bu, tartışmaları sürdürerek, haklı çıkmaya çalışma çabası içinde, durumu iyice berbat etmemize sebep olmamalı.

Anlamamak, reddetmeyi gerektirmez. Dinleyebilir, haklı olmak yerine hak vermeyi seçebilir, reddetmeden, sevgi ile mutlu olmayı başarabiliriz. O zaman diyaloglarımız da kendiliğinden değişecektir…Şimdi bir seçim yap ve sen de mutlu olmayı seç.

Aşk olsun.

SİTEDE ARA

Go to top