Bir müptelalılıktır aşk. Saf bir bağımlılık.


Ağır bir yenilgidir çoğu zaman. İnsan bünyesinin kaldıramayacağı kadar ağır bir yenilgi. 

Kendine yenilir insan. Kendi doğrularına, kendi hayallerine, kendi beklentilerine yenilir. 

Nerdeyim, ne yapıyorum, nasıl derken buluverir kendini insan aşkın kucağında.

Aşk acılarla doludur. En büyük yoldaşı acıdır aşkın. Acıları hafifletmek için oyunlar oynanır, kurlar yapılır, cilvelenilir, tatlı sözler söylenir. Oyunların, kurların, cilvelerin eksilmesi acıyı daha da derin hissettirir. Bir zincirle bağlıdır aşk aşıkın gönlüne. Aşık olunan uzaklaşırsa teni tenden ıraklaşırsa aşık acı çeker. Aşık olunanın sözünden, aşık olunanın kokusundan, aşık olunanın hayalinin gerçekliğinden uzak olmak acıların hafifletilmesi mümkün olmayanıdır. Aşk acıların tümüdür.

Uzun uzun beklenir aşk. Tahammül gerektirir. Sabır ister aşk. Bir zamana değil, tüm zamana yayılır aşk. Bir anda değil, tüm ömürdedir aşk. Yavaş yavaş şekillenir, adım adım biçimlenir. Damla damla birikir. Tam da bu yüzden acıdır aşk.

Doyumsuzdur. Senin vermeni ister. Ne kadar çok verirsen ver hesabını tutmaz aşk. Hiç vermediğini farz eder, ister, durmadan ister. Aslında muhasebesi yoktur aşkın, verdiklerin karşısında beklentisi olan aşık hesap defterine yazar ne verdiyse. Aşk aklına estiği gibi davranır, ölçüsü hesabı yoktur. Verdiği zaman, kaplara sığmaz taşırır. 

Vermediği zaman, inatçıdır, bol bol elinde olsa da yok der kapıyı yüzüne kapatır, cimri aşk. Umurunda değildir senin ne istediğin içinden ne geliyorsa onu verir aşk. Aşık isteyen, talep eden olmamalıdır, aldığıyla yetinmeli, verdiğini sormamalıdır.

Bazen her bir saniyeyi hatırlar, her bir ayrıntıyı aşk beraber geçirilen. Bazen siler hafızasından her şeyi, her anı. Unutmayı da çok iyi becerir, çetene tutmayı da. Kincidir çoğu zaman. Bağışlayıcıdır zaman zaman. Neyi kafasına takacağı, neyi es geçeceği hiç belli olmaz.

Kimliği yoktur aşkın. Bir normu, bir normali yoktur. Bir terazisi, bir adaleti hiç yoktur. Herkesin söylediğine, herkesin inandığına inanmaz. Bir fiziği, bir matematiği, bir sosyolojisi, bir toplumu yoktur aşkın. Öyle hiç belli olmayan bir yerde, canının çektiği şekilde ortaya çıkar aşk. Kah bir tanrı ve bir insan arasında, kah bir erkekle bir kadın arasında, kah iki erkek, kah iki kadın… Kayalarda, uçurumlarda, umulmadık her yerde yeşeriverir aşk. Ne normu vardır, ne kuralı. Kimliksiz aşk.

İki ismi birbirine bağlayan bir ile bağlacıdır. İki ismi birbirine bağımlı kılar aşk. İki ismi birlikte kılar. İki ismi aynı ipe bağlar, iki ismi  aynı satırda sıralar. Birini ötekine gerekli kılar aşk. Aşık olunan aşık, aşık aşık olunan olur. Tek aşkla.

Sevişmek, sevmek fiilinin işteşi canlandırır aşkı. Sevişmeyi sever aşk. Öpüşmeyi sever. Ten sıcaklığını sever. Dudakları sever, gözleri sever aşk. Dokunmayı sever. 

Dokunulmayı. Hissetmeyi sever aşk. Elleri, parmakları, kolları. Sımsıkı olmayı sever. Yanı başında olmayı, görmeyi, duymayı sever aşk.  En çok da koklamayı sever aşk. Havasıdır, suyudur aşkın tenler. Aşık olunanın tenini koklayıp içine çekmeyi, keşçesine.

Bir bağımlılıktır aşk, bir müptelalık.

 

 

SİTEDE ARA

Go to top