Bir yolculuktur yaşam, sona ne zaman varacağınızı hiç bilmediğiniz ve hatta hiç düşünmediğiniz, bitişi görmezden geldiğiniz, yürüdüğünüz, koştuğunuz, yuvarlanıp düştüğünüz, pes etmeyip kalkıp tekrar yürümeye devam ettiğiniz.

Yola çıkarken size eşlik edenler tarafından sevilip, kollandıysanız ve mutlu olduysanız, yolculuk daha kolay ve sorunsuz başlar. Bunun tam tersi de her zaman için mümkün, aslında yolculuğun başı doğmak olsa da, sizin yanınızdaki insanların, sizde var olanların üzerine kattıklarıdır yolculuğun amacı ve sizin büyük şansınızdır. Bence bu dünyada yola çıkan her insanın öncelikli amacı iyi insan olmak olmalıdır. Tüm dinlerin, tüm inanç sistemlerinin buna yardımcı olmak için var olduğunu düşünüyorum, iki yolunuz varsa eğer ya iyisinizdir ya da kötü ve her zaman için iyi olmak daha zordur. Çünkü iyi olmak denge ister ve terazi çok hassas tartar. Kolay mıdır dengeli olmak, tabi ki hiç kolay değildir, her insanın bir kırılma noktası, sınırın aşıldığı bir çizgisi mutlaka vardır. Önemli olan tam o anda frene ne zaman basacağını ve nerede duracağını bilmektir ve bu da aynı kapıya çıkar, bizi dengeye geri getirir. Benim bakış açımdan denge, önce sıradan insanlar olduğumuzu, eksiklerimiz olduğunu kabul etmek, yargılamamak, bilerek ve isteyerek insanları kırmamak, özür dilemeyi, gönül almayı bilmektir. Çünkü biz insanız ve hata yaparız, yaptığımız hatanın farkındaysak ve düzeltmeye çaba harcıyorsak dengeye doğru yol alırız.  Bu yola yönelmek tabi ki zordur amaç zoru başarmaktır ve iyiliğe doğru attığınız her adımda kendinizi daha mutlu ve daha güçlü hissedersiniz.

Denge beraberinde hayatınıza adaleti, olumlu düşünceyi ve gücüde getirir. Sen kendine inanırsın, önce kendini sevmenin ikizidir kendine inanmak ve birlikte hareket ettiklerinde sen zaten hayatına dengeyi tümden kurmuşsundur. Bu dengeyi kurmaya çalışırken eğer yolun yogaya düşmüşse işin daha kolaylaşır, çünkü yoganın felsefesi de tıpkı hayat gibi dengeyi bulmaya, bütününe ulaşmayı hedeflemektedir.  Sen böyle doğru, dik ve dengeli oldukça sana uymayan insanlar kendileri çıkarlar hayatından, sen hiç bir müdahaleye gerek duymazsın;  ne ara, yolculuğun hangi istasyonunda indiklerini bazen fark etmezsin, o insanların sana herhangi bir katkısı olmadığı için aslında sen hiç kaybetmezsin, yolculuğuna sana kalanlarla devam edersin.

Yolunuz hep denge üzerine olsun, çünkü denge tüm değerleri beraberinde getirir.

Sağlıkla ve sevgide kalın. Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top