2018 biterken her ne yaşadıysam, o yaşadıklarıma teşekkür etmiş ve bir yılı daha geride bıraktığım için kendimi tebrik etmiştim.

O bir yılı uzun süredir hedef olarak belirlediğim roman türünde yazdığım yeni bir kitap, pek çok yazı, yoga dersleri, yeni dostlar, eskide kalması gerekenler, hastalık ve sağlıkla geçen günler, sadeleşmeler ve yeni yılda yapmak istediklerimi içeren bir listeyle bitirmiştim.

Hedeflerim arasında “kendimize ve başkalarına teşekkür etmek”, “yine kendimizi ve başkalarını takdir etmek ve bunu da ifade etmek”, “farklı türlerde kitap okuyarak ufkumuzu geliştirmek”, “yoga yaparak özümüze yaklaşmak” ve “yeniliğe açık olmak” vardı.

 “Yeniliğe açık olacağız” başlığında yazdığım kısma “daha önce hiç gitmediğimiz bir yere gidelim” demiştim, sonra da notuma eklemiştim; “Belki yeni bir ülke, belki de bulunduğumuz şehirde yeni bir yer” diye.

İlk 4 hedefe ulaştığımı düşünüyorum; yeniliğe açık olma bölümü benim gibi toprak grubuna mensup biri için zorlayıcı olabilirdi. Ancak aynı zamanda da ateş grubu var doğum haritamda ve soyadımda da Gezgin vurgusu. O nedenle de uzun süredir içinde bulunduğum sabit kalmak, içe dönüş dönemini geride bırakarak, yeni bir ülkeye, yeni bir şehre yola çıktım.

Eğer uzun süredir aynılıkta kalıyorsanız, farklılaşmaya karar verdiğiniz anda kapılar açılıyor aslında. Yardım bir şekilde geliyor. Sizi, size rağmen koruyan bir sistem var çünkü; kalbinizin fısıltısını duyup, uygulamaya geçtiğiniz an da devreye giriyor.

Bana da öyle oldu; işlerim kolaylaştı ve uzun süredir gitmek istediğim bölgede buluverdim kendimi: Balkanlar. Aslında nereye gittiğimin ve neler yaptığımın önemi yok. Sadece değişime ve yeniliğe açık olmaya karar vermekle ilgili bu yazdıklarım.

Dolayısıyla da eğer siz şimdi bu yazımı okuyorsanız, dönüp şöyle bir hayatınıza bakın derim. Sabit kaldığınız noktalar var mı, varsa neler? Elbette bu durumda olmanız için mantıklı açıklamanız mutlaka vardır ama yenilenmeyen her enerji de kapanmaya meyillidir.

İşte bu sebeple, o sabit noktalarınızı bulup, nasıl yenileyebileceğinizi düşünebilirsiniz. Benimki gibi bir durumdaysanız mesela; uzun süredir aynı çevre içinde kalıyorsanız, bir adım ileri atmakta ve o açıdan duruma bakmakta fayda var.

Ben de hemen yurt dışına çıkma eylemimi gerçekleştirmedim aslında; önce ön yargıyla yaklaştığım Marmaray’ı (İstanbul’da yaşadığım için) kullanmaya karar verdim. Ve inanmazsınız, neden daha önce bu derece hayatı kolaylaştıran ulaşım aracını kullanmadığıma hayret ettim.

Neredeyse 15 gün süreyle, sanki kurumsal hayatıma geri dönmüşüm gibi görev edinerek her gün Marmaray’a binerek, bir yerlere gittim. Daha önce kullanmadığım hatları kullandım, ziyaret etmek istediğim kişileri ziyaret ettim.

Bildiğiniz keşfe çıkarak, macera yaşayarak üstümde biriken tozları silkeledim. Sonra da daha büyük adımımı attım.

Belki sizin için sabit konumda olduğunuz nokta başkadır; mesela sadece aynı tür şeyleri yiyor ya da aynı insanlarla görüşüyorsunuzdur. Belki onlarda bir açılım olmalıdır.

Bir bakın derim ve uygulamaya geçilince açılan kapıları deneyimleyin.

Benim için 2019 hedefleri ilk 6 ayında bu şekilde gelişti, şimdi kendime yeni ve daha farklı bir adım atma hedefi belirledim.

Onu şimdilik paylaşmayacağım sizlerle ama bu yılın sonunda umarım, gerçekleştirmiş olarak hatırlatacağım.

Yeni hedefler, yeni adımlar ve açılan kapılarınız olsun…

SİTEDE ARA

Go to top