Hayatında bir şeyler elinde olmadan ya da kendi isteğinle değişirken, sen bu değişimde olduramadıkların, karşı çıktıkların için şikayet etmekten vazgeçip, elinden geldiğince istediğin şekilde dönüşebilmek için gayret gösterirsen, sonucun kendin için iyi olacağını düşünüyorum.

Bence sürekli bir şikayet haliyle yaşamak ve etrafını sürekli bir şikayete maruz bırakmak hastalıklı bir durum ve zamanla bu tavrın etrafındaki herkesin, en sevdiklerinin bile senden kaçmasına ve köşe bucak saklanmasına neden oluyor. Aslına bakarsanız sürekli bir şekilde hayatından, dünyadan ve insanlardan şikayet halinde yaşamak kişinin en çok kendisini mutsuz kılıyor ve seni daimi bir yalnızlığa itiyor ve bu mutsuz şikayet hali yavaş ilerleyen bir virüs gibi zamanla seni ele geçiriyor. Bu şekilde devam ettiğinde sevdiğin insanların sana daha çok özen göstereceğini düşünüyorsan çok yanılıyorsun demektir. Fark ediyorsun ya da etmiyorsun, en sabırlıların bile sabrı ve tahammülü tükeniyor. Çünkü bu halinden dolayı kaçanlar gerçekten arkalarına bakmadan gidiyorlar, bu gayretsiz şikayet hali sadece seni değil, herkesi yoruyor. Sahip olduğun hayattan mutlu değilsen ve şikayetçiysen, sorun değişmek için hiç gayret etmeyen sende mi yoksa hayatta mı? Ne dersin sence hayatın bir suçu var mı? Bir düzen kurulmuş ve bu dünyaya doğmuşsun, doğduğu için bile şikayetçi olan insanların yanında, tüm olumsuz koşullara rağmen ayakta durmaya gayret edenlerin olduğu bir evrende, sen hangi tarafta olmayı seçiyorsun. Bil ki gayret gösterenler her daim kazanıyor, asıl soru şikayet edenlere ne olduğu, kendilerini kuşattıkları olumsuzluk hali her gün biraz daha onları sarıp sıkarken, sıkıştıkları yerde tek başlarına kalıveriyorlar. Seslerine ve şikayetlerine sürekli maruz kalanlar onlara karşı sağır ve kör oluveriyorlar. Tüm olumsuzluklara, tüm koşullara ve elinde var olan ya da var olmayan tüm olanaklara rağmen şikayet etmeden gayretle yaşamak seni güçlendirirken, hep hayatın sana gülen yüzüne doğru dönmeye gayret ediyorsun. Hayatın yüzü her zaman sana gülmese de, sen güleceğine dair inancını büyük bir özenle koruduğunda, tüm çabaların ve o inançla ektiğin ümitlerin yeşeriyor ve sen kendini şanslı hissediyorsun. Yaşamak başlı başına gayret isterken, şikayetçi tarafta hep dertlenerek kalmanın kimse için bir yararı yok. Seni ele geçiren şikayetçi olma halinden çıkabilmen için bile gayret göstermen gerekirken, daha mutlu, daha huzurlu ve daha çok gülümseyerek geçireceğin bir hayat için gayret göstermen senin kendi iyiliğin için gerekli.

Haydi, bu sabah kalk yataktan, her türlü sıkıntına rağmen kalkmaya gayret göster, yeni bir başlangıç yapmak için bugünü, içinde olduğun anı kullan ve kalkmayı başardığın için kendine ve gayretine şükret, kimse için değil kendin için gayret et.

Sağlıkla ve şükürle kalın. Hoşça kalın. Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top