Çok çok eskiden, Çinli bir düşünür şöyle demiş: “Rüyamda bir kelebek olduğumu mu gördüm, yoksa şu an insan olduğunu düşleyen bir kelebek miyim?”

Ya gerçek olan rüyalarımız ve burası bir sanal gerçeklikse, ya hiçbir şey göründüğü gibi değilse, ya tatlı bir rüyadaysak ve rüyamızda uyuyup rüya gördüğümüzü zannederken aslında gördüğümüz rüyadan uyanmışsak? Ya gerçekse rüyalarımızdaki uçmalarımız, direksiyonunda kimse oturmadan kendi kendine giden arabalarımız, arkadaşımız olan çocuklarımız ve tanımadığımız anne babalarımız? Ya bildiğimizi sandığımız hiçbir şey gerçek değilse ve inanamadığımız her şey gerçekliğin ta kendisi ise? Ya zaman ve mekanın olmadığını zaten biliyorsak, sadece zaman ve mekan algısı yaratmak için lucid bir rüyanın içindeysek?

Bazen böyle düşünüp, böyle hissetmekten alıkoyamazken bulurum kendimi. Yarattığımız sanal gerçekliğimizin içinde, kontrol edilebilir yani lusid rüyalarımızın içinde miyiz? Peki öyleysek, gerçek sandığımız bu hayatı niye kontrol etmeye çalışıyor ama yine de tam olarak kontrol edemiyoruz? Bir düşünün… Eğer gerçek dediğimiz gerçekse ve rüya dediğimiz de rüyaysa bile, herkes lucid rüya dediğimiz o enteresan deneyimi yaşayamaz. Yani rüya zannettiğimiz rüyalarımızı kontrol etmek o kadar da basit bir şey değildir. Çoğunlukla rüyalarımızın içinde bize verilen rolü oynarken, aynı anda yönetmen olamayız. Oysa rüya bir lucid rüya ise hem oyuncu hem yönetmensindir ve rüyanın her adımını kontrol edebilirsin. Bunu başardığımızda da, zaman ve mekan kavramı olmayan bir boyutta, dilediğimiz deneyimi yaşayabiliriz. Ancak lucid rüya görmek o kadar da kolay olmadığı gibi, görebilsek bile bunu her istediğimizde yapabilmemiz mümkün olmamaktadır. Bunun için çalışmak, pratik yapmak gerekir.

Şimdi bir de tersten düşünelim. Eğer burası dediğimiz hayatlarımız bir rüya ise, yüzde yüz olmasa da onu kontrol edebileceğimiz lucid bir rüyaya dönüştürme şansımız da vardır. Çoğu zaman hayatlarımızda bize verilen rolleri oynar ve hiçbir zaman hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olamadan uyanırız. Oysa Lucid rüya bir nevi hayal ettiğimiz her şeyde kontrolün bizde olduğunu hissedebilmektir. Böylelikle lucid bir rüyada olduğumuzda, istediğimiz her şeyi yani kendi dünyamızı yaratabiliriz. Zaman ve mekan algısından uzak, kendimize kısıtlamalar, sınırlar koymadan, gerçekliğimizi istediğimiz biçimde yaratma fırsatı yakalarız.

İster rüya zannettiklerimizi rüya, gerçek zannettiklerimizi gerçek olarak adlandıralım ya da daha da karmaşık hale getirip, hangisi hangisi karar veremeyelim, her zaman lucid bir rüyadaymış gibi bilinçli, yaratıcı, korkusuz ve sahneyi yönetebilen olma yeteneğimiz vardır, sadece farkında değilizdir yapabileceklerimizin. Unutmuşuzdur, yoktan var edebileceğimiz tek şeyin hayallerimiz olduğunu…

Aşk olsun.

SİTEDE ARA

Go to top