Mart ayında yazılan bir yazı için iyi bir başlık oldu sanırım ama ben yazdığım yazıların tümünü tarayıp en çok yazıyı bu ayda yazdığımı fark ettim. Meğerse baharın ilk ayı beni üretken kılıyormuş.

“Merak kediyi öldürür” derler, meraklı kedi ölür mü bilemem ama merak eden ve araştıran insanın daha çok öğrenen insan olması tesadüf olmasa gerek. Merak ettikçe, en doğruyu öğrenmeye çalışıp çabaladıkça ve tüm öğrendiklerin birikip çoğaldıkça, içinde kocaman kapılar açılıyormuş gibi hissediyorsun. Kapılardan geçip geldiğin yerde anlıyorsun ki merak etmek öğrenmek için en büyük motivasyonun, yani merak kediyi öldürse de insanı daha donanımlı hale getiriyor. Ben hep meraklı ve araştırmacı bir çocuktum ilerlemek için o kapılardan geçmeyi çok küçük yaşlarda öğrendim. Hiçbir zaman “bunu çok iyi öğrendim artık bu konuda daha fazla bir şey yapmaya ihtiyacım yok” demedim, araştırdıkça aslında bilmediklerimin ne kadar çok olduğunu fark edip daha derinlemesine araştırma evresine geçtim. Bir kelimeyi araştırmak için yola çıktığım her seferinde, bir kelimeden, okuduğum sayfalarca yazıya ulaştım. Bazen “artık merak edeceğim bir şey kalmamış olabilir mi acaba” diye düşünürken, hiç bilmediğim sulara yelken açtım ve kendimi bilmediğim diyarlarda yeni araştırmaların içinde buldum.  Yıllar geçtikçe daha çok farkına vardım ki merak etmek öğrenmek için sana bir sürü seçenek sunarken aslında seni daha aktif ve daha hayatın içinde tutuyor. Öğrendiğin her bilginin seni olgunlaştırıp, çoğaltması tabi ki senin çabalarının sonucu. Öğrenerek kaldıkça, hayattan elinin ayağının çekilmeyeceğinin farkındasın. Hayatımın hiçbir döneminde “aman bunu öğreneceğim de ne olacak’’ cümlesini kullanmadım.  Öğrendiğim her yeni bilgiyi sindirirken farkına vardım ki, ben aslında öğrenmekten çok öğrenmek için verdiğim emeğin ve onun karşılığında elde ettiklerimin peşindeydim.

İçimdeki meraklı kız çocuğu ucundan araştırmaya başladığı her yeni konunun içine düşmesi ve araştırmaya başlayınca da kendini o yolda kaybetmesi ile meşhurdur. Bazen günler, bazen daha uzun süreler merak ettiğim konunun peşinden giderim, en doğruyu öğrenmek için elimden gelen çabayı gösteririm. Bu çaba karşılığı elde ettiklerim benim herkesle severek paylaştığım hazinelerim. Merak beni her şeyi bilen biri yapmadı belki ama kendi çalıştığım alanda öğrendiklerim, beni farklı bir yere taşıdı. İçinizdeki öğrenmek için çabalayan çocuğun sesini duyduğunuzda, o çocuksu hevesle bilginin peşinden gitmenin mutluluğunu hissedin. Bence her daim sizin kabınızı dolduracak şeyleri merak edin, merakınız sizi canlı tutsun.

Araştırarak ve öğrenerek kalın. Sevgiyle kalın. Namaste

SİTEDE ARA

Go to top