Anneler oğullarınıza sevmeyi, gerektiğinde bırakabilmeyi, incitmemeyi, nazik, merhametli ve hoşgörülü olmayı öğretin diye birtakım paylaşımlarda bulundu pek çok kadın yaşanan acılı olayların ardından ve ne oldu tahmin edin?

Yine kadınlar kadınlara karşı çıktı, öfkelendi, “Neden?” diye sordu, “Babaların hiç mi sorumluluğu yok?” diye söylendi ve tüm bunların yanında da bizi uyardı, bir daha böyle paylaşımlar yapmamamız adına.

Kusura bakmayın sevgili hemcinslerim ama bu konuda bile uzlaşamadık, birbirimize destek olamadık, anlamaya çalışamadık bir kadın olarak diğer bir kadını… Konuyu hemen çocuk yetiştirmede kadın-erkek, anne-baba eşitliğine getirdik. Evet doğru, çocuk yetiştirmek kolektif bir iştir çok haklısınız, ama o kolektif bilinci yöneten kadındır yani annedir. Zaten eğer yönetemiyorsa, orada bir güçsüzlük ve olana katlanma durumu söz konusudur. Mesela bir çocuk okula ilk başladığı yıllarda, okuldan gelir gelmez ya da annesi çalışıyorsa, o işten gelir gelmez ilk önce annesine anlatır okulda olanları. Bir arkadaşı ile sadece bir oyuncak için kavga ettiğini, elindekini vermek istemediği için bir çocuğun ona vurduğunu ya da kendisinin bir çocuktan zorla oyuncağını aldığını anlatabilir. Aslında anlatabilir değil, anlatır. Bizzat deneyimleyen bir anne olarak bu kadar eminim bundan. Peki bazı annelerin bunlara cevabı ne olur biliyor musunuz? Yine bizzat bildiğim, gördüğüm, duyduğum deneyimlerime istinaden söylüyorum ki? “Sen de ona vursaydın bir tane.”, “İyi yapmışsın, aferin sana, istediğini almayı öğren.”, “Kaptırma sakın elindekini hiç kimseye.” … gibi, çocuğu daha o yaştan itibaren, şiddetin normal ve ihtiyacımız olan bir şey olduğu bilinci ile yetiştirmeye başlar.

Bazen de anne buna destek vermez, çocuk babasına anlatır ve baba çocuğa hele de o çocuk erkekse, övgü dolu sözlerle karşılık verir. Aslan olur, koç olur, erkek olur, adam olur küçücük çocuk. Anne ne mi yapar? İki seçeneği vardır; ya kocasına çocuklarına böyle telkinlerde bulunmasından duyduğu rahatsızlığı ve bunun nedenlerini anlatır, oturup beraberce bu konu hakkında konuşurlar, ya da zaten o annenin kocasının karşısında söylenecek bir sözü, olsa da bunu söyleyecek cesareti yoktur, anne susar. Annesinin suskunluğunu, babası karşısında nasıl sessiz kalıp, fikir beyan edemediğini gören çocuk (ki, emin olun çocuklar bunu görür ve durumu hemen kendi menfaatlerine çevirir), zamanla daha çok övgü alabilmek adına artık her türlü şiddet içeren olayı, bazen de abartarak babasına anlatmaya başlar. Yani demek istediğim o ki; yere sağlam basan, ne istediğini bilen ve istemediği hiçbir şeye kimsenin onu zorlamasına izin vermeyen bir anne yani bir kadın (ki, o da muhtemelen bunu kendi evinde öğrenmiştir), eşinin çocuğunu bu şekilde yetiştirmesine izin vermez! İzin veriyorsa ya onun için de bu normal bir şeydir çünkü kendi evinde de böyle görmüştür ya da o evde kimsenin onu takmadığı figüran rolündedir ki yine evlenmeden önce kendi ebeveynleri tarafından bunun normal olduğuna inandırılmış, o da zamanla buna inanmıştır.

Şimdi de diyebilirsiniz ki; ama bazı kadınlar ses çıkaramıyor, ne yapsın ses çıkarsa dayak yiyor hatta cinayete bile kurban gidebiliyor. Doğru, ancak o halde burada da yine biz annelerin, kız kardeşlerin, kız çocukların, kısacası bütün kadınların çok büyük bir görevi var. Ses çıkaramayanların ses çıkarabilmeleri, çocuklarını sevgi ile büyütebilmeleri, gerektiğinde “hayır” diyebilmeleri ve ideallerinden vazgeçmemeleri için, kız çocukların eğitimine elimizden gelen en büyük desteği vermek. Nasıl diye soracak olursanız, eğer çevrenizde yoksa elinizi uzatacak ve sürekli takip edebileceğiniz bir kız çocuğu, bu işi bizlerin adına o kadar güzel yöneten, takip eden ve o çocukları, gençleri tüm eğitim hayatı boyunca izleyen derneklerimiz var ki, onlarla birlikte hareket edebiliriz.

Evet çok güzel, dün Instagram’da hepimiz siyah beyaz fotoğraflar paylaşıp bir kadın dayanışması sergiledik ama bu yeterli mi? Lütfen şimdi şu soruma cevap verin; kaçınız bir kız çocuğuna düzenli olarak eğitim bursu veriyorsunuz ve böylelikle onları yapamayan, başka şansı olmayan, mecbur ve katlanmak zorunda olan kadınlar sınıfından çekip çıkararak, o siyah beyaz fotoğraflardaki güçlü, azimli, eğitimli, istediğini yapabilen kadınların arasında yer alabilmeleri için ellerinden tutuyorsunuz?

Dün Instagram’a siyah beyaz fotoğraflarını koyarak büyük bir kadın dayanışması sergileyen tüm kadınlar… Her ay bir ayakkabı, bir çanta, bir elbise eksik alalım gerekirse ama bir el verelim bu kızlarımıza, var olmaları, var edebilmeleri için. Başkaları değil, biz kadınlar vereceğiz bu fırsatı onlara, çünkü onlar hepimizin kızları, kız kardeşleri ve anneleri…

SİTEDE ARA

Go to top