Sizde mi öyle hissediyorsunuz bilmiyorum ama ben sanki bir gece her şey normalken uykuya yatmış, sabah bir bilim kurgu filminin içine uyanmış gibi hissediyorum.

Sanki biri tüm gerçekliğimizi elimizden almış, bizi sonsuz bir oyunun içine itmiş gibi geliyor. Dönüp dolaşıp çıkışı olmayan bir kapının önüne varıyorum, acaba her şey rüya mı diye düşünüyorum, gözlerimi açtığımda kendimi dezenfektanlardan ve maskelerden oluşan bir hayatın içinde buluyorum. Ne kadar rüya olmasını dilesem de çok net bir gerçekliğin içinde ve her şeyin farkındayım.  

Haber izlememek bir şeyi değiştirmiyor, artan rakamlara baktıkça çaresizlik gelip tam karşıma oturuyor. Ne olacak bu gidişatın hali diye soruyor? Verecek bir cevabım yok, gidişat ümit ışığı yakmıyor. İlk zamanlar ki aman ne olacak buda geçer yahu modum, son zamanlarda acaba bu salgın hiç bitmeyecek mi haline evrilmiş durumda.

En yüksek güvenlik önlemlerini almak, bu kadar umursamaz insanın içinde biz dikkat edenleri korur mu bilemiyorum. Toplumun içinde kalabalıklardan, öksürenden, hapşırandan uzak durmak yetmiyor, kendimi rüzgarın estiği yönün tersine konumlanmaya çalışırken buluyorum. Sanırım birçoğu için bu kadar dikkat etmenin bir manası yok. Salgından korunmamızda en büyük pay maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymakta, bırakın sosyal mesafeyi temizliği, maskeyi yüzü dışında her tarafa takabilenlerle birlikte yaşıyor olmak beni geriyor. Çünkü maske kol ya da çene altı aksesuarı görevi görüyor. Tamam, genç ve kronik bir rahatsızlığı olanlarda hastalık görülmüyor olabilir ama o insanların risk grubundaki insanlara virüsü taşımayacağı garantisi var mı?

Tabii ki yok ve sen dikkatsizce hareket ettikçe virüste seninle beraber yayılmaya devam ediyor. Ve biz Türk insanı kendimizi virüsten güçlü görmeye, aman bana bir şey yapamaz demeye devam ettikçe, ne yazık ki salgın artan bir şekilde yayılmaya devam edecek. Birazcık sorumluluk sahibi olmak bu kadar mı zor? Bu sene düğünlerde halaya durmayıver ya da asker uğurlamaktan vazgeç, toplu olarak yapılan her etkinlikten uzak dur. Kendini düşünmüyorsan bile içinde yaşadığın toplum için birazcık özen ve dikkat göster. Dikkat ve özen göstermezsek eğer bu salgından kurtulmak olası görülmüyor.

Eşimin (hekim olduğu için bu teoriyi ciddiye alıyorum) bir teorisi var böyle dikkat etmeden, önlem almadan devam edersek eğer bırakın yoğun bakımları hastane bahçelerinde yer kalmayacak. Ve biz hasta olmasak da hasta ettiklerimizin vebalini ödeyemeyeceğiz. Biraz duyarlılık, biraz daha fazla özen lütfen, sen hasta olma ve dikkat et  başkalarını da hasta etme. Evde zaman geçir, çok gerekli değilse dışarı çıkma, çıkıyorsan da önlemini al. Biliyoruz ki önlem aldığımızda hasta olma riskimiz azalıyor. Lütfen kendin için değilse bile çevren için dikkatli ol. Dikkat edersek eğer mutlaka geçecek bu günler ve biz bu bilim kurgu filminin içinde hapis olmaktan kurtulacağız.

Sağlıkla ve dikkatle kalın.
Hoşça kalın. Namaste 

SİTEDE ARA

Go to top