Yakın geçmişte, aç gözünü, vur kendini yola şeklinde yaşardım ben. Ver elini gidelim gitmek istediğimiz yere kadar. Sonra bir sabah uyandım ki, hayat değişmiş gidemiyorum hayallerimin peşinden. Yapılacak en akıllı hareket konkordato ilan etmek!!

İzmir’e gitmem gerekti. Otobüsle gideyim bari dedim. Deneyimlerim tarih öncesinde kalmış olsa da, halkımızla aynı havayı soluyup, aynı duyguları tatmak, belki de birazcık onları anlamamı sağlar dedim ve Levent’ten yola çıktım.

Otobüs Alibeyköyü’nden kalkıp, Ataşehir’e geçecek. Sabah çok erken. 10 dakikalık yol. Karnım aç. Hasretle Ataşehir’i bekliyorum. Ama heyhat! Otobüsler Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahını kullanarak gidiyormuş artık. Tam 40 litre mazot yakıldı. 1,5 saat harcandı.

Vardık. Bekliyoruz. Yine bekliyoruz. Sordum neden diye... Şoför otobüsü bırakıp kaçmış. Uykusundan bir beyefendi kaldırılmış. O gelince hareket edeceğiz. Geldi. Mazotumuz bitmiş bu uzun parkurda. Paramız da yok. Kimin cebinde 1200 tl olur ki uykuya yattığında? Yok tabii. Bekledik. Yine bekledik. Şirket halletti sanırım yola çıktık.

Uyumuşum. Muhteşem bir rüya gördüm. Konkordato ilan etmemişim. Almanya’nın Wurzburg kasabasından Romantic Road denilen güzergahı takiben Fussen’e ineceğim. Dersimi çalışıyorum.

Bir zamanlar Ludwig adında saraylara meraklı bir kral varmış. Çocukken hayal kurarmış.’’ Bir gün kral olursam bu ülkeye muhteşem saraylar yapacağım. Tam 3 saray yaptıracağım. Dünyanın en prestijli kralı olacağım böylece’’ dermiş.

Kral dediğini yapmış. 3 saray yapımı tüm ülkesinin kasasını tam takır, kuru bakır hale getirmiş. Ülkenin bilge adamları toplanmış ve çare aramışlar. Kral gün geçtikçe kafayı saraylarla yiyor, 4.saray planlarını hazırlıyormuş.

Linderhof Sarayı tam 10 yılda tamamlanmış. Son görkemli sarayı Neuschwanstein tamamlanamamış bile. Yıllar yılı yapımı sürmüş. Bizim saray delisi, son muhteşem sarayında sadece 172 gün yaşayabilmiş. Bilge insanlar önce kendisine ‘’görevini yapamayacak kadar deli’’ raporu vermiş. Sonra da Starnberg gölü yakınlarında hapsetmişler. Ve bir sabah 1.90 boyundaki kralı, derinliği dize kadar bile gelmeyen sığ bir gölde boğulmuş olarak bulmuşlar, hapsolduğu şatonun yakınında.

Bavaria Kralı Ludwig II’nin hikayesi uzun. Dedikodusu çok fazla. Çok sayıda filme konu olmuş. Avusturya Kraliçesi Elizabeth yani Sisi’nin kız kardeşi ile nişanlanmasına rağmen hep Sisi’ye aşıkmış. Wagner hayranlığı saray merakı kadar saplantılıymış. Hiç evlenmemiş. Kendisine ‘’deli raporu’’ veren heyetteki bir psikiyatr ile birlikte boğulmuş olarak bulunmuş. Nedeni-nasılı bugün bile öğrenilememiş.

Şimdi İzmir’den aynı yolla geri döneceğim. Belki rüyamda yine elalemin delilerini görürüm de kendi durumumu birazcık unuturum. Aç fare kendini buğday ambarında görür misali. Hadi bakalım. İnşallah.

Güzel rüyalar dilerim.
Sevgi ile kalın.


Bekliyoruz


Değişen kahvaltım...


Yeşil Gemlik !


Yeşil Yamaç Evleri


Göreceksen böyle rüya gör


Masal yolu sanki


Romantik yol üzeri


Uyanmak istemiyorum


Sırtımı saraya dayarsamSaray bahçeleri tam bana göre


Boğulmak için çok sığ


Ve boğulmak için fazla güzelVe ozan da aşık olmuş sarayın güzelliğine


 

SİTEDE ARA

Go to top