Yaşamımızda bir sürü korku yaşarız. Tüm korkuların en temelinde bilinmeyene yolculuk olsa da oldukça fazla korku çeşidi vardır.

 Bazı korkular yüzeyseldir bazıları ise bize tutunmak ve hep yaşamak isterler. Bunu yapan zihnimizdir. Bizimle istediği gibi oyunlar oynar ve zamanla bizi zihnin kölesi haline getirir. Artık ister istemez korkarız, o ne derse yaparız çünkü zihin hapishanesinde yaşamayı kabul etmişizdir. 

Biliyorum çok zorlu bir süreç korkularla yüzleşmek ama zorlu da olsa bunu yapmalıyız. Korktuğumuzda durmayı öğrenmeliyiz, sormalıyız kendimize "bu korkuna neden olan ne" diye, yanıt mutlaka gelecektir. Belki birden fazla gelecektir yanıt olsun hepsini not et. Sonra üzerlerinde çalış. Kendini tanı. Bedenini tanı. Kendine değer ver.... Bil ki hiç bir duygu kalıcı değildir, her şey değişir. Direnme! Doğaya baksana ağaçlar nasıl yavaş yavaş açıyor çiçeklerini, sonra zamanı geldiğinde tüm yapraklarını döküyor. O hiç karşı geliyor mu hayata? İlahi akışa güven. Farklı bir açıdan bakmayı dene bir seferde. Kızmadan, bağırmadan, şikayet etmeden kabul etmeyi dene. 

Eğer farkında olmazsanız korku sizin karanlığınız olur. Eğer fark edebilirsen aslında o bir güneştir. Kendin ile tanışman için bir bahanedir korku… Hayatınızda yaşadığımız tüm sancılı süreçler o anda hayırsız gibi gözükse de aslında ardında saklanan müthiş bir güzellik vardır; Kendinizi keşfetmek! Korku gerçektir. Yaşadığınız bu zorlu süreç aslında sizi ortaya çıkarıyor, kabuklarınızı atmanızı sağlıyor. Gerçek sen ile tanışmanı sağlıyor. Kim olduğunu gösteriyor sana…


Bazen hayat gücünüzün yetmeyeceğini sandığınız bir çok duvar örer. Bunlar bir duvar değil aslında ardındaki güzelliğe ulaşman için sana verilen harika bir oyundur ve hiç bir şey tesadüf değildir. Yapman gereken sadece sabretmen! Ne demiş Mevlana; “Her şey üzerine gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır”. Eğer durup sabredebilirsen ve ilahi akışa güvenebilirsen o zaman duyabilirsin gerçekte duygularının sana ne söylemeye çalıştığını. Korku gerçektir. Evet korku vardır ama anlayışla dönüştürebilirsin bu duyguyu. Ona anda anlayış göster. Çünkü korku şuandan beslenemez. Korku geçmiş ve gelecek hakkındaki düşünceler ile karnını doyurur bunu sakın unutma. 

Yaşadıklarının bir sınav olduğunu düşünürsen, tecrübelerinden dolayı sonuca ulaşman çok daha kolay olacaktır. Ama sen tecrübelerini görmezden gelerek hala başta yaptığın gibi korkularına direnip onlarla kavga etmeye başlarsan ben şimdiden söyleyeyim yolun uzun. Çünkü hala yolun başındasın… Direnmek her şeyi geciktirir. Direnme,eleştirme, sorgulama... Affet, kabul et, sev ve güven! 

 

Go to top