Zaman hiç durmadan akıp gidiyor. Üstelik 1 saniyesini bile geri alamadan… Ama biz ne yapıyoruz? Anımızın değeri bilmek yerine yapmamız gerekenlerin zorundalığı ile yaşıyoruz. Tüm bu zaman içinde, farkında olarak dolu dolu yaşıyoruz zannediyoruz. 

Bir düşünelim yapmamızı istediğimiz şeyleri gerçekten yapıyor muyuz? Bedensel değil ruhsal isteklerimizden bahsediyorum. “Bizler istediğimiz şeyleri yaptık mı?” diye düşündüğümüzde hemen kariyer, ev, aile ya da sorumluluklarımızı yerine getirdik mi diye düşünüyoruz. Çünkü ruhumuzu beslemeyi unutuyoruz. O yüzden şöyle sorayım en son ne zaman ruhunu doyurdun? Çevreni düşünmeden sadece ruhun için bir şeyler yaptın? 

Çevremdeki kişilere üzerindeki negatif yükleri atmaları için topraklanmaları gerektiğinden bahsederim. “Ayaklarınızı çime basın, ağaca sarılın onunla konuşun” derim. Kimileri “ağaç mı, nasıl yani herkes deli der” diyorlar. Bu yargılarımızdan arınmalıyız çünkü kendimizi için yaşamaya başlamanın vakti çoktan geldi. 


Dilerseniz küçük bir alıştırma ile başlayabilirsiniz. Boş bir kağıda ruhunuzun nelerden mutlu olduğunu yazın. (bu arada unutmamak gerekir her insan ruhunun mutlu olduğu en az 99 neden vardır). Yaptığımız bu alıştırmada önemli olan, yazdığınız maddeler arasında başkalarının değil sadece kendi isteklerinizin bulunması. Daha sonra bunları yapmak için kendinize zaman ayırın ve harekete geçin. Yarına ertelemeden, geleceğin ellerine bırakmadan çünkü geleceğin asla ne zaman geleceğini bilemeyiz. “Yapacaktım ama işlerim bugün çok yoğunlaştı, bugün olmaz ya da bir ara yaparım gibi cümleleri kendinize mazeret göstermeyin. Bizler erteledikçe yaşamın mucizelerini ellerimizin arasından kaçırıyoruz ve kendinize inanın siz her şeyi yapabilecek güce sahipsiniz. 

Seviyorsanız söyleyin. Merak ediyorsanız sorun. Bağırarak şarkı söylemekse istediğiniz durmayın. Dans mı etmek istiyorsunuz, o zaman hala neden oturuyorsunuz… Canınız sıkkınsa “iyiyim” deyip etrafa gülücükler saçmanıza da gerek yok. Çünkü tüm duyguları bastırmadan yaşamamız gerekir. Yarına ertelediğiniz bir şey için her şey geç olabilir. Anın tadını çıkarmaya bakın. Yaşamı karmaşık hale getirmeyin...

 

Go to top