Sevgili yoga aşığı, 

Farkında mısın çok yakında o sevdiğin hocalardan artık rahatlıkla ders alamayabilirsin?

Aşkıyla yogayı paylaşan eğitmen, acaba aklına gelir miydi, eğitiminin bir kenara itilebileceği ve artık sayılmayabileceği? 
Farkında mıyız rant için, güç için, derin bir kişisel farkındalık uygulaması sanatının can çekiştiğinin? 

Sana durumu biraz özetlemek isterim; 

Türkiye’deki yoga eğitmenlerinin,  yoga konusunda uluslararası çapta saygınlığı ve verdiği sertifikaların dünyanın dört bir yanında geçerliliği olan köklü kuruluşlardan (YA, YICC…vb) aldığı eğitmen sertifikaları bulunmakta. Yüzlerce saat süren, hatra değer bir meblağı olan ve aylarına, hatta belki yıllarına karşılık gelen eğitim üzerine aldığı bu sertifikalar sayesinde eğitmenliğe hak kazanmış olan sayısız eğitmen; bugün çeşitli yoga stüdyolarından spor salonlarına, şirketlerden kanserli hastaların bulundukları hastanelere kadar çeşitli yerlerde grup dersleri, özel dersler vermekte. Amaçları, yoganın Türkiye’de de diğer ülkelerden ayrı / farklı olmadan aktarılabilmesi ve Türkiye’nin bu konuda da takipçi durumunda kalmaması. Kendi hayatlarına dokunmuş böylesine köklü bir felsefenin, uygulamanın, bedenleriyle kurdukları derin bağın başka kişilerce de layığıyla keşfedilmesi. 

Spor Bakanlığı’na bağlı fakat özerk yapıda bulunan Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu yoga camiasına, eğitmen eğitimleri veren kişilere, stüdyo sahiplerine ve YED gibi yoga konusunda inisiyatif almış sivil toplum kuruluşlarına, derneklere danışmadan;  2009’dan beri yogayı belli bir kalıba sokmaya çalışmakta, yoga uygulamasına ve eğitimine bir düzenleme getirmek adına bir takım atılımlarda bulunmakta. Fiziksel egzersiz olma özelliğini içinde barındıran, ancak egzersiz ya da sporun çok ötesine geçen yoga uygulamasını, felsefesini ve tarihini göz ardı ederek “Yoga spordur” iddiasıyla talimatnameler hazırlanmış ve nasıl seçildiğini camia olarak bilmediğimiz bir takım insanlara HİS tarafından yoga antrenörlük sertifikaları verilmiştir. Hatırlamak lazım; hareket ve nefesin sarmalıyla bedenin farklı poz ve akışlara teslim olduğu her uygulamaya spor denemez. İnsanın kendi iç alanına duyarlı hale geldiği, zihnin sakinleştiği ve odaklanabildiği, daha yüksek gerçeğin açıldığı, egonun sınırlarıyla özdeşleşmeyi bıraktığı ve hayata güvenle teslim olmayı arattırdığı her yola din denemeyeceği gibi.

Yapılan düzenlemeler gereği  şu anda çalışan eğitmenlerin dünyanın dört bir yanında geçerli olan sertifikalarını hiçe sayıp, önce 100 saatlik birinci kademe antrenörlük kurslarına daha sonra da eğitim verebilmek için 200 saatlik ek kurslara tabii tutulmaları istenmektedir. İçeriği Türkiye’deki yoga camiasına danışmadan hazırlanmış bu toplam 300 saatlik kurslara harcanacak zaman, para ve enerjinin yerine; sektörde bu kaynaklarla yoga eğitmenlerinin kalitesini artıracak, stüdyolara destek verecek, sonuçta halka faydası olacak pek çok çalışma yapılabilir.

Toparlamak gerekirse, her yoga yapan, eğitmen olmayı arzulayan kişinin uluslararası çapta onaylı “yoga eğitmeni sertifikası”nı Türkiye’deki saygın yoga merkezlerinden eğitim ile birlikte alma şansı var. Bu merkezler, stüdyolar ve eğitmenler; yoganın mihenk taşı olan Yoga Alliance gibi kurumlar tarafından yetkilendirilmiş noktalardır ve bu yetki süreci öncesi zaten kendilerini ispatlamışlar.

Bir yoga eğitmeni olarak, ders planının nasıl hazırlandığını ve içeriğini bilmediğim, bizlere dayatılmış olan bu zorunlu “antrenörlük” eğitimine katılmayı reddediyorum. Yogayı, hayatlarını yogaya adamış eğitmenlerden, uluslararası düzeyde saygınlığı ve dünyanın dört bir yanında yoga eğitmeni olma hakkını bizlere sunan kurumlar gözetiminde öğrenmeyi ve öğretmeyi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin sertifikalarımızı ivedilikle akredite etmesini arzu ediyorum.

Yoganın kelime anlamının birleşmekten, birlikten geldiğini hatırlatarak; tüm ilgili kişi ve kurumlardan, yoga aşıklarından, farklı konulardaki eğitimcilerden; yoga eğitmenlerince düzenlemiş olduğumuz imza kampanyası için destek bekliyorum.


Kampanya detaylarını Facebook'taki Event adresinden takip edebilir, akreditasyon için hazırlayacağınız dilekçe formatını ve gönderim adresini bulabilirsiniz.

Canset Bağan 
Yoga Eğitmenleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi

 

 

Go to top