Bana ilk sorulan sorulardan biri “ne zaman kendi başıma yoga yapmaya başlayabilirim?”

Buna cevabım “hemen”

Bunu duyanlar inanmıyorlar ama bu gerçek ve doğru. Ve yapmanızı önereceğim de budur. En kısa sürede kendi kendine yoga yapmaya başlamak hem daha fazla keyif almayı, hem de daha iyi öğrenmeyi getiriyor.

Peki bu nasıl olacak?

Tabii ki ilk yoga dersinize girip ertesi gün kendi başınıza 90 dakikalık bir yoga çalışması yapamayabilirsiniz. Ama ilk yoga çalışmanızdan her gün yapabileceğiniz 1 tek hareketi hayatınıza katabilirsiniz ve bu 1 tek hareket gününüzü değiştirebilir.

Bir süre o aynı 1 tek hareketle devam edersiniz, mesela 1 hafta - on gün. Bu arada derslere gitmeye devam edersiniz, sonra 2. bir hareket ilave edersiniz. Yine belki bir hafta -on gün bu iki hareketle devam edersiniz. Sonra bir 3. Hareket eklersiniz, belki 1. Hareketi çıkarıp sadece 2 ve 3. hareketleri araştırırsınız.

Ve ilk günden itibaren belki ufak bir meditasyonla başlayabilirsiniz, şöyle bir kaç dakikalık. Ve mutlaka bir kaç dakikalık da olsa savasana (ceset pozu)’nda kalarak çalışmanızı tamamlayın.

Böylece günde 10-15 dakikalık bir çalışmanız olur ve bu da çok iyi ve yeterlidir, derslere katılmaya devam ederken.

Hareketi seçerken çalıştığınız eğitmene de danışabilirsiniz. Ya da kendiniz de seçebililirsiniz.

Seçeceğiniz hareket; iyi anladığınızı düşündüğünüz, kolaylıkla yaptığınız, yapmaktan keyif aldığınız bir hareket olsun.


Ya da o seçtiğiniz hareketi keyifle yapmanın optimum noktasını bulmak üzere araştırma çalışması olarak yapın.

Bu şekilde birer, ikişer, üçer hareket derken kendi kendinize daha uzun çalışmalar yapabilmenin güvenli ve emin bir yolunu oluşturmuş olursunuz.

Ve hırs, telaş ve zorlama ile değil de, bilgi, dikkat, özenle yapılan düzenli çalışma daha güzel, faydalı ve etkin olur.

İyi eğlenceler...  

 

Go to top