SAT NAM. Şu sıralar, Hanuman Akademi’nin “self mastery” benlik ustalığı başlığı altında hazırlanan, yoga üstadlarının ilham verici söyleşilerini dinlemekteyim. Söyleşilerden bir tanesinin çevirisini yaptım. Okuyana ışık tutması niyeti ile;

"Kendimize her yıl en az iki ya da üç kez hatırlatmalıyız; neden yoga yapıyorum, başladığımda neredeydim, şimdi neredeyim, nereye gidiyorum ve nereye gitmek istiyorum?

*Yoga pratiğinin asıl amacı kendimizi bilmektir.

*Enerjini değiştir ki yansıman değişsin, bu da ancak nefes ve meditasyon çalışmaları ile mümkün olur. İçinde meditasyon olmayan bir çalışma yoga değildir.

*Beden bizim tapınağımızdır. Bedenin ne yapıp ne yapamadığına odaklanmak, zihinde neler olduğuna bakmaktan daha kolaydır. Bu sebepten yoga öğrencisi daha çok fiziksel pratiğe yönelir.

*Zihnimizin yapısını anlamalıyız. Bunun için araştırma içerde olmalı. Hiç bir asana korkuları gideremez; -el duruşu, baş duruşu gibi- esas olan düzenli olarak zihin ile çalışmaktır.

*El duruşu talimatı veren hoca başka, bilge hoca başkadır. Öğrencinin en büyük yanılgısı öğrenirken bir hocaya ihtiyacı olduğunu düşünmemesidir. Bir öğrenci mutlaka kendi karanlığı ile baş etmeyi tecrübe etmiş, kendi ile çalışmış, kendi katmanları ile sistematik bir biçimde yüzleşmiş bir hoca ile çalışmalı, fırsat buldukça onunla vakit geçirmelidir. Kendi karanlığı ile -en az aydınlığı kadar rahat- vakit geçirmeyi beceremeyen bir hoca duruş talimatı verebilir ama öğrenciye rehber olamaz, öğrenciyi uykusundan uyandıramaz.

*Seçici olun; kiminle çalışacağınızı, ne çalışacağınızı iyi seçin.

*Yoga yolunda en büyük zorluk şüphedir. Öğrenci yolda iken ya kendinden, ya pratiğin gücünden ya da öğretmeninden şüphe eder. Çünkü değişmekten korkmaktadır. Bu noktada öğrenci yogayı bırakabilir. Ancak devam ederse günün birinde mutlaka iyi yönde değişime uğrayacaktır.

*Direnç iyidir. Direnç ve zorluklar zihni temizler, iradeyi geliştirir. Biraz direnç yoganın yaşamsal bir parçasıdır.

*Bir çiçek zorlu mevsimde dahi büyümekten vazgeçmez, ben vazgeçtim büyümeyeceğim demez, sadece büyür.. Biz de tıpkı çiçekler gibi olmalı mevsimler değişse de, hayat zorlaşsa da içimizdeki büyüme potansiyelini hatırlamalıyız."

 
(Yukarda yazılı tüm ifadeler Rod Stryker’ın Hanuman Akademi’nin kurucusu Dayna Seraye’nin sorularına verdiği cevapların elimden geldiğince çevirisidir.)

 

Go to top