Doğa ile bütünleşmek, kendi yaşamını başka bir canlının yaşamından üstün görmemek, ruh ve beden bütünlüğünü yakalamanın en temel ilkesidir.

Yoga ve beslenme, kişinin kendisini bulması için attığı en önemli adımlardan biridir. Besinler insanın sadece fiziksel sağlığını değil duygu durumunu, ne hissettiğini de etkiler. Ludwig Andreas Feurebach’ın “Ne yerseniz O’sunuz” cümlesi yüzyıllardır insanların beslenme alışkanlıklarını ve hayatını sorgulatmayı başarmıştır. Gıdalar da insan vücudu gibi DNA ve genetik kodlar taşımaktadır. Dolayısı ile bir gıdayı tükettiğinizde genetik yapı sizin hücrelerinizi direkt olarak etkilemektedir. ABD’li uzmanlar sinirli insanların et yani “hayvan” yediğini, mutsuz insanların ise şeker ve kafein tercih ettiğini söylemektedir. Zihin ve beden arasındaki uyumu yakalayamayan kişilerde ise “yeme bozukluğu” yaşandığı tıbbi olarak gözlenmiştir.

Hayatınızı bir yolculuk olarak düşünün. Bu yolculukta kendinize, çevrenize ve evrene zarar vermek istemiyorsanız mutlaka yoga ile tanışmalısınız. Yoga, stresinizi azaltacak, olumsuz duygulardan arındıracak ve türcülükten uzak bir yaşamı benimsemenizi sağlayacaktır.

Yoga ve beslenme uyumunu yakaladığınız an, doğada yaşayan tüm canlılarla eşit olduğunuzu ve yiyeceklerin yaşamınızda sadece bir araç olduğunu fark edeceksiniz. Yemek yemenin fiziki açlığınızı değil, zihinsel açlığınızı da doyurması için öncelikli olarak “hayvan” yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Yogilerin vejetaryen yaşamı benimsemesindeki en önemli etkenlerden biri de evrene minimum zararı vererek ulaştıkları zihinsel ve bedensel doyumdur. Ayrıca bitkisel beslenmenin sindirimi kolaylaştırması sağlıklı bir yaşamanın olmazsa olmazıdır. Basit öğünler gıdaların özümsenmesine yardımcı olmaktadır.

Unutmamak gerekir ki doğada besin zincirine ait bir döngü vardır. Besin zincirinin en üstünde yer alan gıdalar direkt olarak güneş tarafından beslenir ve yaşam kalitesini en çok arttırma özelliğine sahiptir. İkinci el diye adlandırılan “hayvansal gıdalar” ise doğada en az değeri taşıyan besinler olarak görülür. Metabolizmayı zorlayıcı olması, insanda bedensel ve zihinsel olarak yorgunluk sağlayacak ve huzursuzluk doğuracaktır.

Yogada besinler; Satvik besinler, Rajasik besinler, Tamasik besinler olmak üzere 3 grupta toplanır.

Satvik besinler; taze meyve ve sebzeler, tahıllar, baklagiller, kuruyemiş ve sudan oluşmaktadır. Kişiye canlılık, duyarlılık ve enerji verirler. Bedeni temizler, geliştirir ve doyuma ulaşmayı sağlarlar. Bu da daha sakinlik ve uyumu beraberinde getirir.

Rajasik besinler; acı, alkol, şeker, çikolata gibi besinlerdir. Kişinin enerjisini değiştirir. Zihni dağıtır, doğru düşünmeyi engeller ve arzu ve istekleri çoğaltır.

Temasik besinler; ölü gıdalardır. Et, et ürünleri, yumurta, dondurulmuş ve bayat gıdalar ve mantardır. Kişinin hastalıklara karşı direncini düşürür. Zihnin tembelliğine ve durağanlığına sebep olur.

Yoga ve beslenme” denildiğinde, yogilerin Satvik beslendiği ve diğer iki gruptan uzak durduğunu hatırlamalısınız. Sağlıklı, duyarlı, uyumlu ve huzurlu olmak istiyorsanız Satvik besinleri tercih etmeli ve doğanın bir parçası olduğunuzu unutmamalısınız.

Go to top