Hello,

Canım sıkılıyorrr. Yaz geldi. Diziler bitti. Filmler bitti. Böyle de hayat olmaz ki derken biraz kafayı Game of Thrones’a takayım dedim.

Geçen yıl yine haritamda takılırken gözüme Giants Couseway diye bir yer ilişti. Nasıl yani demeyin. Algıda seçicilik işte. Gelir beni bulur. Burası Kuzey Irlanda’da bulunan volkanik bazalt jeolojik bir deniz kenarı. Acaip bir yer. Girin Google’a bakın. Gitmeliyim dedim. Bulmalıyım dedim. Gittim. Buldum. Neden mi? İnsan bunca yolu teper de, taş, taş üstünde taş, yine üstünde taş bir yere kim gitmek ister? Deli miyim ben? Eh şüphesiz biraz da başka bir nedenim daha var. Burası Demir Adaları. Yaa... Hadi gelsin Game of Thrones hayranları bakalım.

Game of Thrones malum, yazarı kafayı İngiltere tarihine genelde, Osmanlı ve Bizans tarihine de arada bir kafayı takmış, 70 yaşında, şişko, tonton bir Amerikalı amca. Görmüşsünüzdür Oscar törenlerinden birinde kafasına daktilo indirir gibi yaptılar da ben hayalimde o daktiloyu tam da kafasının ortasına indirmiştim. Zira bu amca önce aslında 7 cilt olmasını planladığı kitap serisinin ilk 5 cildini yayımladı. Okuduk of course. 6. kitabı heyecanla beklerken, sattı bizi. Resmen sattı. Dizisi çekildiğinden daha fazlasını öğrenmemizi istemedi. Son 2 kitabı yıllardır bekler dururuz. Diziyi izle, öğren demeyin. Kitap farklı. Hatta bizler kitapçılar-diziciler olarak birbirine düşman 2 grubuz artık. Onlarda Sansa Ramsey ile evlenir. Bizde Arya’nın çakması bir köylü kız ile Ramsey evlendirilerek kazık yer. Onlarda Catelyn Stark Kızıl Düğün’de… off off.  Bizde de ama işi burada bırakmaz ve Akgezer olarak intikam peşinde yola düşer. Başaracak mı? Nereden bileyim? Kitap çıkmıyor ki!

İşte böyle. Sıkılıyorum dedim ya. Dizinin sahibi HBO bir açıklama yaptı. ’’Sizi yalnız bırakmayacağız. Dizi bitince yeni 5 mini spin-off ile devam edeceğiz. ’’Yani şu anda var olan karakterlerin yan hikayelerini çekeceğiz demek bu. Örnekleyelim isterseniz. Jon Snow Ygritte ile aşk yaşarken yolda bir sarışına rastlar. Onunla zamazingo yapar. Seyreyle gümbürtüyü olur ve Jon Snow kurtuluşu Ygritte ile İskoçya’nın görkemli şatolarından birinde düğün yaparak Rose ile pardon Ygritte ile evlenmek zorunda kalır. İşte spin-off budur arkadaşlar.

Bu fikir suya düşmüş ve HBO yeni bir açıklama yapmıştır. Yeni planda Deenerys yok, Arya, Sansa, Jamie ve hatta Tyrion da yoktur. Yeni açıklamaya göre ‘’binlerce yıl öncesine ait konuları işleyeceğiz. Kahramanların Altın Çağı’ndan Karanlık Zamanların Çöküşü’nü ele alacağız.’’ denmektedir.

Al işte sana iş çıktı Adalet. Çalış bakalım ne ola ki bu zaman dilimi?

Çalışıyorum. Westeros-Esos tarihine çalışıyorum. Ve derim ki bu zaman dilimi Valeria Çağı’dır. Para bol. Kahraman bol. Aşk da bol da bize uymaz, Kardeşler aşkı istemezük. Hele hele ejderhalar bol ki ne bol. Çalışıyorum işte. İsterseniz siz de yardım edebilirsiniz. R.R.Martin’in Buz ve Ateşin Dünyası kitabı tüm kitapçılarda var. Basım harika. Çizimler, haritalar, canlandırma müthiş. Hadi iş başına eğer benim gibi sıkılan var ise.

Sevgi ile kalın, 

Go to top