Ben yalnız seyahati severim. Tur ile gezersen eğer, kaçamazsın, oturacaksın, dinleyeceksin, yorumlara katılacaksın falan da filan. Bana hiç uymaz.

Çok sevdiğim bir çift, tur ile İtalya’ya gitmeyi teklif etti. Tamam ya batan batsın dedim ve kabul ettim. Toplam 15 kişiyiz. Kalabalık değil, uyarım ben de dedim. Çok hoş insanlar. Onlar beni, ben onları sevdim. Aramızda bir de balayı çifti var. Naz-niyaz ne isterlerse yapıyoruz. Sıkça da tecrübelerimizi aktarıp, nasihat veriyoruz Türk usulü.

Milano-Verona-Juliet derken, Roma’ya geldik. 3 gün uzun geldi sıkıldım. Capri’yi görsek ya dedim. Tur "olmaaz’’ dedi. İtalyanlar izin vermezmiş. İlle de lokal bir turla gitmek gerekirmiş. Zira bu konu mafyanın elindeymiş. Ben de aslında Çilingiroğlu’yum ya! Kim takar mafyayı deyip, lokal turla gitmeye karar verdim. Arkadaşlar "yapma’’ dedi, "yaptım’’.

Sabah tura gittiğimde, 15 arkadaşımın da hazır beklediğini gördüm. Beni mafya ile yalnız bırakamazlarmış.

Capri iskelesine vardık. Hanya’yı, Konya’yı anladık. Bizi önce küçük bir motora tıktılar. Güneşin altında "mavi mağara’’ önüne getirdiler. Bizim ülkemiz mavi mağara dolu, bizi bir an önce Capri sokaklarına bırak da hevesimizi alalım, Capri görmüş sosyete olalım, havamızı atacak fotolarımızı çekelim dediysek de dinletemedik. Pala bıyıklarıyla, dev vücutlarıyla "önce mağara’’ dediler. Çaresiz bekledik. Küçük kayıklarla 3 kişilik ekip mağaraya gidecek, görecek, paraları uçlanacak ve motora dönecek. Sonra diğer 3 kişi ritüele devam edecek. Mafyanın emri böyle.


Mavi Mağara


Motorda millet beklemekten sıkıldı ve dedikodu başladı. Amaç yeni evlilerin testisini önceden kırmak, damada "ayağını denk at’’ demek.

Bir çift başka bir çiftin serüvenini anlatıyor:

  • Yazıklar olsun adama. Muhteşem bir karısı vardı. Güzel, akıllı, becerikli. 20 yıllık evlliydiler. Git karını aldat. Olacak iş mi?

 Tesadüf bu ya başka bir çift de aldattığı hatunu tanıyor:

 Aman o kız da karısının tırnağı olamaz. Karısının ağabeyi benim hocamdı. Çok severdim. Gerçi adam da hocamdı ve ikisi çok yakın arkadaştı. Çok üzülmüştüm. Bir yanda kızkardeşin, bir yanda arkadaşın. Çok konuşulmuştu çok. Neler oluyor bu dünyada. Yazık, yazık.


Konuşuyorlar

Ben içimden "Dünya ne kadar küçük. Yoksa büyük de biz mi küçüğüz? Kafalarına göre yargılıyorlar. Taraf tutuyorlar. Karısı muhteşem ya! Akıllı ya! Becerikli ya! Demek ki kadın haklı, mağdur. Yahu bir durun. Bir de adamı dinleyin. Belki bir açıklaması vardır. Çok genç evlenmiştir mesela, 20 yıl sonra sevmekten vazgeçmiştir mesela. Belki küçük karısı büyümüş ve anlaşılması zor biri olmuştur mesela. Belki işkolik olup, kocasına vakit ayırmıyordur mesela. Olamaz mı?

Sordular bana "neden ayrılmış biri olarak hiç yorum yapmıyorsun. Neden?’’.

Yaptım.

  • Arkadaşlar, hikayenizdeki muhteşem, akıllı, becerikli kadın BENİM. BEN.

Dünya büyük, biz küçük diyerek gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Sevgi ile kalın.
Kim olduğumu bilmeden önce


Kimliğimi açıkladım, rahatım.Capri tepeden


Capri zirvedeyim


Capri merdivenleri

 

 

Go to top