Biz ekmeğin beyazını siyahını konuşurken; 14 bin yıl önce insanlar, yaban buğdayını, yabani arpa ve su ile yoğurmuş, sıcak taşlar üzerinde pişirmişler ve ortaya günümüze kadar gelmiş en eski ekmek tarifi çıkmış.

Kazı sırasında bulunan ekmek parçalarını inceleyip tekrar üretmişler ve içinde bitki köklerinin ve tahılların birleşimin yarattığı fındık aromasına benzer tatlar almışlar.

Binlerce yıl önce mayasız pişen bu ekmek yassı pide şeklinde... Bizde “bazlama’’ dünyada “pita’’ ismi ile biliniyor.

Ben ekmekte kavrulmuş susam tadına bayılıyorum. Muhteşem kokusu ise mideme zil çaldırıyor. Madem atalarımızın ekmeğinden fındık aromaları alınmış, bizimkinde susam olsun dedim ve tarife ekledim. Ceviz, fındık vs, keyfinize göre ne isterseniz kullanabilirsiniz.

Zeytin fesleğenle birleşince, ekmekte tuz toprak aromaları ile fesleğenin tazeleyici tadı bütünleşiyor, atalık reçeteye yaklaşıyoruz.

Bunca bilgiden sonra 14 bin yıllık tarifin tarafımdan bugüne uyarlanmış şekli gelmesin mi? 


500 gr un (250 tam buğday/ 250 beyaz un)

325 gr su

1 tatlı kaşığı instant maya

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı kavrulmuş susam 

Yarım su bardağı doğranmış zeytin

6-7 yaprak ince doğranmış fesleğen

Malzemelerden elde ettiğimiz hamuru iki katı kabarıncaya kadar dinlendiriyoruz. Hamuru dilediğimiz ölçüde bezelere ayırıyoruz. 10 dakika unlu bir tezgahta dinlendirip elimizle yassı şeklini verip, orta ısıda ısınmış bir tavada, önlü arkalı 3-5 dakika pişiriyoruz.

Bazlama piştikten hemen sonra tüketilen bir ekmek değildir. Ekmeğin içindeki nemin gitmesi için en az yarım saat bekleyin. 

Afiyet, şifa olsun.

Go to top