Nedir bu Chutney?

“Chutney için bir Hint sosudur” deyip, asla ve asla detay vermeden geçemeyeceğim.

Çünkü meyve ve sebzelerin baharatlarla beraber acı, tatlı ve pek tabii enfes ekşi aromaların birleştiği eşsiz uyumunun tam adı budur bence.

Birçok tarifini uygulayacağız, fakat bu tarif sabır istiyor... Hem de çok.

Hadi başlayalım.

Önce marinasyonunu hazırlayacağız, çünkü en can alıcı kısmı bu!

Meksika biberini, kırmızı soğanı, yeşil biberi, bir yeşil limonun kabuğunu (yeşil limon yerine limon kullanmayınız) çok ince kesiyoruz (bu aşamada rondo kullanmayınız).

Bir şeftaliyi rendeliyoruz ve kabuğunu kullandığımız üç yeşil limonun suyunu, bir yemek kaşığı esmer şeker ile şeker eriyinceye kadar iyice çırpıyoruz (gerekirse önceden şekeri havanda iyice öğütelim). Şekerin limon aroması ile iyice yoğunlaşması için, minimum 15-20 dakika bekletiyoruz.

Şeftali ve yeşil limonla marine edilmiş şekerli karışıma, ince kıydığımız malzemeleri ekliyoruz ve en az 2 saat oda sıcaklığında, kaynaşmaları için bekliyoruz.

İki saatin sonunda, sosu ince bir süzgeçten geçiriyoruz.

İkinci aşamada 5-6 patlıcanı, iki kırmızı kapya biberini (mümkünse) mangalda közlüyoruz. Pişirdiğimiz közlenmiş sebzeleri, henüz sıcakken, damak tadımıza göre zeytinyağı ekleyip tuzluyoruz ve havanda yeni dövdüğümüz bir sarımsak ve bekletip süzdüğümüz sos ile birleştirip, kapaklı bir kap içinde oda sıcaklığına gelene kadar bekletiyoruz. Sebzelerin sıcaklığı sosu iyice içine çekecek.

Bu aşamada közlenmiş sebzelerin kabuklarını temizliyoruz ve ince kesiyoruz, zeytinyağı ile lezzetlendiriyoruz. Izgarada ısıttığımız lavaşların arasında taze kesilmiş yeşil soğanlar ile servis ediyoruz.

Go to top