İlham, yazma yeteneği, içimizdeki yaratıcı gücün, hiçbir şarta bağlı olmaksızın aniden ortaya çıkması nasıl bir şeydir hala çözemedim, üzerinde çalışıyorum.

Sanırım bazılarında doğuştan mevcut, bende ise sanırım çok okumanın birikimi yazabilmek, kırklı yaşlardan sonra ortaya çıktığı için öyle olması gerek diye düşünüyorum, ama her hangi bir konuda yazabilmeyi başarabilmek gerçekten müthiş bir duygu, bilgisayarın başına geçtiğin anda zihninde olgunlaşanlar, parmakların aracılığı ile ekrana dökülüp gidiyor, ben buna kelimelerin konuşması diyorum, hala öğrenmek için çabalıyorum.

Bugünlerde oturup düşündüğümde üzülerek fark ediyorum ki, uzun zaman kendime yanlış pencereden, üstelikte at gözlüklere ile bakmışım, o zamanlar Sibel kim deseler, evlat, eş, anne derdim, kendi kendim ve etrafımdakiler tarafından bana biçilen roller bunlardı ve ben rollerimi oynuyordum, mutlu muydum? Tabi ki mutluydum kendimi sadece bunlardan ibaret sanıyordum ve elimden gelenin en iyisini yapmaya uğraşıyordum, iyi bir evlat mıydım, hakkımı yememek lazım, kırk dokuz yıllık hayatımda ne anneme, nede babama bir kere dahi sesimi yükseltmedim, öf demedim, iyi bir eş miydim, onu kocama sormak lazım, ama otuz iki yıldır beraber olduğumuza göre sanırım fena değilim, iyi bir anne miyim, bu tartışılır, üç çocuğumun her birine göre değişir, anneliğimin değerlendirilmesi, kendime göre ise idare ederim.

Aslında büyürken değiştiğimizi, başka rolleri de oynayabileceğimizi, at gözlükleri ile bakmaktan vazgeçersem eğer, her rol için farklı bir insanın, senin içinden çıkabileceğini öğrenmem bayağı zamanımı aldı. İnsanın kendini oluşturması zaman ve birikim istiyormuş, her yeni sen ile farklılaşmak kaçınılmaz oluyormuş, kendini katman katman soyup içindeki cevhere ulaşabilmek için çok yol kat etmen gerekiyormuş, değişimin peşinden gitmen ve yılmaman gücüne güvenmen işin en önemli şartıymış. Bazı özelliklerimizi, örneğin içimizdeki yaratıcı gücü geçte olsa bulabilmişsek eğer şanslıymışız, şükür ki, bu şanslılardan biriyim, kendimle ilgili keşfettiğim iki şey hayatımı ve insanların bana bakış açısını değiştirdi, eskiden çocuklarımın annesi, Çetin’in eşi, iş yerinde, eğitim kursları yöneticisiydim, hep bu roller vardı, sadece Sibel olmak için, bayağı bir zaman geçmesi ve benim sadece bu kadar olmadığımı anlamam gerekiyormuş.

Yazmak ilk keşfettiğimdi, hani derler ya, gerisi çorap söküğü gibi geldi, sanırım içinde bulunduğunuz yüz elli ikinci yazım ben yaklaşık beş yıldır aklıma her geleni yazıyorum, her seferinde bir kelime yada cümleden sayfalara dolanlara hala şaşırıyorum, biriktirdiklerim su yüzüne çıkıyor yada siz adına ne derseniz, ben okuduğu için yazabilen diyorum. Asıl ikinci keşfim hayatımı toptan değiştirdi dersem yalan olmaz, yoga benim için kendimi tanıma ve anlama sanatı, ben hiç tanışma olanağı bulamadığım içimdeki kadını keşfettim. Gerçekten büyük bir keşifti benim için, her zaman kararlı, kendine verdiği sözleri tutan bir insan oldum ama içimde bu kadar sabırlı ve disiplinli bir kadını barındırdığımdan haberim yoktu, gelip kendisini tanıttı, tanıştık ve iç içe geçtik. İnsan kendini nereye layık görüyorsa orada kalıyor, hayattan öğrendiğim en önemli ders bu, kendini koyduğun yerden memnunsan sorun yok, memnun değilsen kendini değiştirmen gerekiyor, hiçbir şeyin seni engellemesine, yolundan döndürmesine izin vermezsen, içindeki farklı kadını tanıyabiliyormuşsun. Yoga yolunda en büyük desteğim, olduğu yerde kalmaktan nefret eden içimdeki güçlü ve disiplinli kadın, elimden tuttu beni hiç bilmediğim yepyeni bir evrenle tanıştırdı, matımın üzerinde her durduğumda önce kendime şükranlarımı sunuyorum, her türlü zorluğa inat, yeni beni bulup, yoga yolunda kararlılıkla yürüdüğüm ve yılmadan daha iyiye varmaya çabaladığım, öğrencilerime en doğruyu öğretmeyi ilke edindiğim, hala aynı hevesle öğrenmekte olduğum için. Her yeni güne sağlıkla uyanma, hayatın zorluklarının üstesinden gelme ve zamana karşı koyma sebebim yoga, her baktığımda bir güzellik bulabiliyorsam, insanlara daha hoşgörüyle yaklaşabiliyorsam, her şeyin daha iyi olacağına ve hiçbir zorluğun beni yıldıramayacağına inanıyorsam eğer en büyük nedeni YOGA’dır.

Ben yolumu ve içimdeki kadını buldum, sevgiyle ve güvenle yürüyorum, isterseniz gelin, elimden geldiğince size rehber olayım, birlikte yürüyelim ve aslında sen kimmişsin keşfedelim. Sağlıcakla, hoşça ve kendinizle kalın.

Namaste. 

 

SİTEDE ARA

Go to top