İnsanoğlu bu dünya üzerinde her türlü duruma uyum sağlayabilen tek canlı türü olma özelliğini taşıyor.

Bu uyum sağlamalarda, bizi hedeflimize ulaştıracak tüm araçları hiç çekinmeden kullanabiliriz. İyiyi ve kötüyü ayırt edebilme yetimize rağmen kendi çıkarlarımız için her yolu mubah sayar, elimizden gelenide, gelmeyeni de arkamızda koymayız.

Durum böyle olunca aklıma şu soru geliyor, tamam insan olarak doğuyoruz da acaba insan kalabiliyor muyuz ya da insan kalmak mümkün müdür? Aklımda deli sorular, sorgulamalar, oradan oraya atlayıp zıplayan düşüncelerim, ben onları takip etmekten yorgun düşmekteyim. Büyüdükçe mi hayatın taşları yerine yerleşiyor ve sen, sana gerçekten neyin gerekli olduğunu fark ediyorsun yoksa akıl mı olgunlaşıyor? Ya biri ya da ikisi birden, size hangisi uyarsa kararı siz verin. Ne zaman ki bu dünyada bir bez parçası kadar bile kalıcı olmadığımızı anladım işte o an kendimi sonsuz olarak düşündüğüm gaflet uykumdan uyandım. Ben aslında sadece bir nefestim, zamanını bilmesem de vereceğim son nefesle içinde bulunduğum bedeni terk edip gidecektim.

Bu uyanma ve kendini olduğu gibi görebilme hali aslında neyin önemli olduğunu sana hatırlatıyor. Dünya bizim sıramız geldiğinde çıktığımız sahnemiz, oyun ne kadar sürer, nerede biter bilemeyiz sadece rolümüzü oynarız. Oynadığı rolü çok ciddiye alanlar, kendini kaptıranlar için her şey bir yarış haline dönüşüyor ve zorlaşıyor. Ben hangi ara maddi olarak elde edebildiği her şeyin hayatın temeli ve mutlu olmanın nedeni olduğunu düşünen kadından, parayla satın alabildiklerimin bana hiçbir şey katmadığını anlayan kadına dönüştüm bilmiyorum, fark etmeden değişmişim. Bu değişim ne kadar sürede gerçekleşti, ben şimdi ki olduğum insan haline nasıl geldim, bunların hepsi kayıp bilgiler, ama şöyle bir şey var ki değişmiş yeni kadın, insan olabilmenin öneminin farkında ve bunun için elinden geleni yapıyor. Hayata dair tüm hırsların bizi insan olmak kavramından uzaklaştırıp, acımasız bir canlıya dönüştürdüğünü bunu fark edebilmenin herkes için mümkün olmadığını öğrendim, tüm engellere rağmen insan kalmaya çalışmak gerekiyormuş.

Yürüdüğümüz yolları, beraber yol aldığımız insanları çoğu zaman kendimiz seçiyoruz, bazen yollar çıkmaz sokaklara varıp bizi ümitsizliğe düşürse de, yılmazsak eğer kendimize bir çıkış bulabiliyoruz. Yeni hayatlar, yeni düzenler tüm yenilikler insan için, sen yenilenmezsen geride kalıyorsun, yeniliyorsun. Ben bu değişip, yenilenme hallerinin bir döneminde yoga yoluna düştüm, artıları, eksileri ile sadeleştirme işlemini uyguladığım içimdeki yeni insan düştüğü yolda aslında bir bütünün parçası olduğunu öğrendi. Yoganın bir bilim olduğu gerçeğini anlayıp ve insanı iyileştirebilme gücünü deneyimlendiğimden beri, yoga yoluna çıkmış olmamın bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. Şimdilerde hem eğitmen hem de hevesle öğrenmeye devam eden bir öğrenci olarak bu yolun, insan olmayı ve insan kalmayı kolaylaştırdığını görüyorum. Hiç kafa yormadığım bir sürü konuda düşünüyorum, çok sıradan bir şey olarak gördüğümüz için önemini anlamakta geç kaldığımız nefesin, aslında bu dünyadaki en önemli şey olduğunu seni bir arada tuttuğunu, bedenin, zihnin ve ruhun arasındaki köprüyü nefes ile kurduğunu anlamak seni aydınlatıyor. İyi düşünmek ve herkes için iyiyi isteyebilmeyi başarabilmek, iyi insan olmak yolunda attığın adımları kolaylaştırıyormuş. İnsan kendiyle hesaplaşabilmeyi başardığında, başkaları ile bir hesabı olmadığını büyük bir şaşkınlıkla fark ediyor, yaratılan her şeyi koşulsuz sevebilmek seni insan olmaya doğru götürüyormuş.

Ben kendimle hesaplaşıp, yüzleştim, bana ne gerektiğini ve ne kadar gerektiğini biliyorum, hayatımda fazla olan hiçbir şeye ihtiyacım yok, bana en çok sağlık ve sevgi gerektiğini, sağlıklı ve yüreğinde tüm varlıklara karşı sevgi taşıyan bir insanın her şeyi başarabilme gücü olduğuna inanıyorum. Kendi kendimle mücadelemde ve insan olmaya çalışmakta ne kadar başarılı olduğum tartışabilir ama şu da var ki ben çabalıyorum ve çabalamaya devam edeceğim. Herkes gideceği yolu seçerken, bir hedefe ulaşmayı planlıyor, planlar çoğu zaman bozulabiliyor, sen doğru yolunda kalırsan hedefe varıyorsun.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.
Hoşçakalın

 

SİTEDE ARA

Go to top