Cümleleri oluşturacak kelimeler sağanak halinde yağmaya başlayınca şemsiyemi açıp korunmaya çalışmanın, onları görmezden gelmenin fayda etmeyeceğini zaman içinde öğrendim.

Bu sağanak halinin ne zaman çıkıp geleceğini, beni nerede yakalayacağını bilmekte mümkün olmayınca kafa dolup taşıyor ve çoğunlukla beni uykusuz bırakıp yazı haline dönüşüyor. Geçen zamana inat, her yeni güne, yeniden ve yeni ümitlerle başlarken bedeninde gerçekleşen değişimin, ruhunu ıskaladığını fark ediyorsun, ruhum hep on sekiz lafına gerçekten inanamaya başlıyorsun.

Sanki etrafta dolaşan kocaman adamlar olmuş çocuklarını sen doğurmamışsın gibi hissediyorsun, ne ara geçti yıllar diye üzülmenin bir faydası yok, hatta geçmişe takılı kalıp şimdiki zamanı kaçırmak gibi bir tehlikesi var. Çocuklar büyüdükçe eski özgür günlerine dönüyor, zamanını geri alıyorsun, kendine ayırabildiğin zaman paha biçilemez bir hediye, hiçbir şey seni o kadar mutlu edemez. Kendileri için doğurduğun çocukların kendi limanlarına yelken açmışlar, sadece güvende ve mutlu olmalarını diliyorsun, herkes kendi yoluna gidiyor. Sen hayatın kim bilir kaçıncı perdesini açıp, yeni bir sahneye adım atıyorsun, ilk başlardaki korkak adımların zamanla olduğun yerde kök salmana, güçlenmene neden oluyor. Büyüdükçe kendini daha çok şey biliyormuş gibi hissetsen de, aslında her gün yeniden öğrenmeye ve dünyaya farklı gözlerle bakmaya başlıyorsun. Ben hayatımızı kolaylaştırmanın ya da zorlaştırmanın kendi elimizde olduğunu bitmek bilmeyen maddi, manevi tüm hırslarımızın bizi tükettiğini düşünüyorum.

İnsanın arınıp, sadeleşmesi nasıl bir şeymiş, hayatıma yoga için kocaman bir alan açınca anladım. Kendimi koca evreni kucaklayabilirmiş gibi hissediyorum, yaratılmış her şey için merhamet duymayı öğrenmek bir süreçmiş ben çıktığım yolda sanki kendimi dönüştürüp, değiştirdim. Yoga hiç bilmediğim, hiç denemediğim benim için tamamen farklı bir deneyimdi, ya seversin, ya nefret edersin demişlerdi, ben sevdim. Yoga eğitmenliğinde dördüncü yılıma girerken, asanalar ve nefes teknikleri gibi yoganın görünen yüzü dışında derin felsefesini kavramaya ve her bir ilkesini hayatıma geçirmeye çalışıyorum. Katıldığım eğitimler beni bütünlüyor ve ne kadar doğru bir yolda olduğumu bana hatırlatıyor. Bu yolda amacım yoga çatısı altında bir araya geldiğim insanların hayatlarında bir fark yaratabilmek, kendim dahil, kimseye zarar vermeden bütünlenmek, yap bozun parçalarını yerine yerleştirip ben tamamlandım diyebilmelerin sağlamak, ben onlara çıktıkları yolda rehberlik etmek için oradayım, eleştirmek, yargılamak ve zorlamak için değil.

Çok ilginçtir ki, katıldığım her eğitimde AHİMSA felsefesinin izinden giden hocalara denk geliyorum sanki evren bizi bir araya getirmiş gibi hissediyorum. Hayatlarımızın yoga yolunda kesiştiği tüm insanların bana, benim onlara kattıklarım yaşamlarımıza görünmez düğümler atıp bizleri birbirimize bağlıyor. Yoganın en önemli katkılarından biri bütünlenip, kendini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenen insanın ön yargılarından kurtulması ve hayatına hoşgörüyü katmasıdır. Çıktığımız her yol yeni bir başlangıçtır, çoğunlukla sana seçenekler sunar, sen bu seçenekleri değerlendirir yönünü belirler yoluna devam eder ya da vazgeçersin. Ben fark etmeden yolumu belirlemişim, zarar vermemek ve şiddetsizlik ilkesi üzerinde yürümekteyim, şifa olmaya niyet etmişim, niyetim önümü aydınlatıp, beni daha çok öğrenmeye yönlendiriyor. Büyük bir hevesle öğreniyorum, kendime ve benimle birlikte yoga yapan herkese iyi gelebilmeye çalışıyorum. İnsan yoga ile kendisine yaptığı yatırımın karşılığını aldıkça, sevgiyle ve sabırla yürüdüğü yolda yaptığı her pratiğin ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlıyor. Kendine ve geleceğine yatırım yapmak istiyorsan yogaya başlamanın hayatında fark yaratacağına inan, sabredersen eğer bu değişim zamanla gerçekleşecek, sen bu yolda değiştiğinde, ilk kez yola çıkan ve şimdiki sen arasındaki farka inanamayacaksın.

Her şey korkmadan attığın küçük bir adımla başlar, gerisi koşar adım gelir. Her yeni gününüz sağlık ve huzurla gelsin.
Hoşça kalın.
Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top