Eğitmenlik hayatımın ilk inzivasına gidiyorum, içimdeki neşeli heyecana, olacağım sınavların endişesi eşlik ediyor. Bu yolculuk benim için milat, ilk kez tek başına bir yere gidiyorum.

Kendim için, kendime verdiğim en güzel hediyeydi, bütünsel yoga terapi eğitimi almak ve şimdi son dönemecindeyim. Arkadaşlarım ve hocalarım ile son kez bir araya geleceğiz, her seferinde olduğu gibi bir eğitimin daha sonuna geldik ve ben bittiği için üzülüyorum. Terapi eğitimi ezberimi bozdu, bildiğim tüm doğruların, yanlış olmasa da eksik olduğunu öğretti. En önemli gerçek bedenin bütünlüğünün korunması ve parçadan bütüne tüm sistemin sağlıklı ve güvende tutulmasıydı. Kafamda bir sürü düşünce, yoga malzemelerim, bilgisayarım ve koca bir valiz yola koyuldum, Isparta, Fethiye arası dört buçuk saat uzun bir yolculuk olacak, Fethiye’de otobüsten inip minibüsle Yanıklar köyüne, oradan taksiyle Pastoral vadiye ulaşacağım. Yanımda kitabım ve ders notlarım, çünkü yol uzun başka türlü geçmez, ne kadar çenesi düşük birisi olsam da, yanımdaki ile konuşmak içimden gelmiyor, kendimi kitabıma gömüyorum.  İnziva buluşmasının bir gün öncesi kan ter içinde, gecenin bir vakti ulaştım eve odama yerleştim. İçimdeki heyecan yolculuk boyunca bana yoldaş oldu, biraz okudum, biraz çalıştım ve biraz uyuyup yolculuğu en nihayetinde tamamlamıştım. Tıpkı inziva gibi, pastoral vadinin konsepti de benim için bir ilk, tamamen doğallık üzerine kurulmuş bir yerdeyim. Yatak ve yemek karşılığı gönüllü çalışanların olduğu, okaliptüs, çam, dut, portakal, limon ağaçları arasında çadırlar, sebze bahçeleri ve insanın üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan kocaman deresiyle saklı bir cennete gelmişim. Gecenin karanlığına inat gökyüzü ışıl ışıl parlıyor, uzansam yıldızları tutacakmışım gibi hissediyorum, şehirlerde bulamadığımız manzaranın ve sessizliğin tadını çıkarıyorum. Benim ardımdan ilk gelen hocam oldu ve düzenlemeleri ışık hızıyla halletti. Bu arada ben ve içimdeki domestik kadın etrafta hizmetteyim oraya buraya koşturuyorum. Benim bu halimin çok fazla farkında olan hocam ilk ödevi bana verdi, ‘’senden kim ne isterse, buna bende dahil ‘’hayır’’ diyeceksin, ‘’hayır’’ demeyi öğrenmen lazım’’. Hocam hayatımın en az kırk yılı böyle geçmiş, nasıl yapacağım bu “hayır’’ deme işini diyecek oldum, daha fazla geç kalmadan öğrenmen şart dedi. Herkes biliyor benden bir şey istemesi gerektiğini, ilk imtihanım hocamlaydı, “Sibel’cim bana çay koyabilir misin?’’ diye sorduğunda, “Hayır hocam ben koyamam, lütfen siz kendiniz alın” derken çenemle beraber bütün bedenim gerildi. Öyle alışmışım ki her işi kendi işimmiş gibi benimseyip halletmeye “hayır’’ demek ilk zamanlar oldukça zor oldu. Sonra alıştım ve hocamın görmemi istediği şeyi çok net fark ettim, ben verici bir insandım ve bu kadar verici olmanın gerçekten ne kıymeti ne de gereği vardı, eğitimin son günlerinde bu ödev, dönüp kendime bakmam için vesile oldu.  

Bütün ekip ertesi gün bir aradaydık, yoga eğitimlerinin hayatıma kattığı bu güzel insanları seviyorum. Beş gün boyunca bir arada yoga ile yaşayacağız. İlk olarak telefon ve sosyal medyadan uzak kalmak konusunda anlaştık, her gün biraz daha öğrendiğimiz, biraz daha bütünleştiğimiz, kendi içimizde başlayan değişimi fark ettiğimiz muhteşem günler geçirdik. Heyecandan sesimiz titreyerek dersler verdik, eksikliklerimiz, yanlışlarımız oldu, her ders sonrası hocalarımızın ve arkadaşlarımızın olumlu eleştirileri ile derslerimizi daha iyiye yönlendirmeyi, asanalar kadar, sesimizle, nefesimizle, sabrımızla ve öğrencilerimizi gözeterek, onlara açtığımız alanlarla sınıfta olmayı öğrendik ve mezun olduk. Yaklaşık sekiz aydır bir arada olan ekip için ayrılık vakti geldi, iletişimimiz hiç kopmayacakta olsa hepimizin bir daha böyle bir araya gelmesi zor. Her eğitimle biraz daha kalabalıklaşan yoga aileme yeni isimler ekledim, her anının tadını çıkararak geçen bu inziva süreci anılarımın baş köşesinde yerini alırken dağılıyoruz. İçimizde bir burukluk, boğazımızda düğümlenen sözcüklerle, hepimizin yolu ve bahtı açık olsun arkadaşlarım, kardeşlerim en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere, hoşça kalın.

Sevgide ve sağlıkla kalın. Namaste

SİTEDE ARA

Go to top