Her gittiğimiz yolda kalmak zorunda olmadığımızı öğrenmek için ne kadar süre gerekiyor? Bazen yolun bir yere gitmeyeceğini erken fark etsek de, o yolda ısrarla kaldığımızda bir sona varamadığımız gibi bütün hayatımızın önüne kocaman duvarlardan engeller örüyoruz.

En çok kendi kendimizin engeli oluyoruz, bazen dönmek sana kendini yetersiz hissettirdiğinden, bazen de başarısız olmakla yargılanabileceğin korkusu, ayağına taktığın prangaların oluveriyor. Korkuların ve ısrarın seni bağlıyor, sen olduğun yerde kalıyorsun. Amacın engelin olduğunda bir arpa payı bile yol alamıyorsan ya da yollar seni çıkmaza sokuyorsa, neden yüzünü başka yöne dönemediğini kendine sorman gerek. Alacağın cevaplardan korkmak anlamsız, ‘’korkunun, ecele faydası yok’’ biliyorsun. Hayat düşündüğün kadar uzun değil, hatta hiç ummadığın bir anda sonlanabilecek kadar kısa. Sen her cevabı bilmek zorunda değilsin ya da bulduğun her cevap doğru olmayabiliyor, belki de bazen yanlış yaparak öğrenmen gerekiyordur, hiç bunu düşündün mü? Tüm engellere rağmen sen yönünü değiştirmeyi başarabilirsen, belki akış normale dönecek ve sen aradığın cevapları bulabileceksin. Engellere takılıp kalma, onları aşabilmeyi, yeri geldiğinde bırakabilmeyi öğren. Çoğu zaman ilerleyemediğinin farkında olsan da inatla olduğun yere çakıldığında, yolunu değiştirenler yanından geçip gidiyor, sen kendin ve inadınla geride kalıyorsun. Bazen kendini ikna etmen başkasını ikna etmekten çok daha zor olabiliyor. Bir amaca odaklanmışsın, onun peşinden gitmekte ısrar ettikçe işler sarpa sarıyor ve sen kendini görünmez ipliklerle sıkıca bağlıyorsun. Bağladığını çözmeyi, çözdükçe kurtulmayı öğrenmeye başladığında, kendini hafiflemiş hissedeceksin. Birçok perdesi olan hayatta amaçlarını, yönlerini her zaman değiştirebilme gücünün içinde saklı olduğunu öğrendiğinde, zahmetsizce bütün taşların yerine oturduğunu şaşırarak fark edeceksin.

Amaçlar ilerleyebilmek için varlar, sana engel olduklarında onlardan vazgeçebildiğinde, devam etmenin ne kadar kolay olduğunu öğrendiğinde, yolun zaten seni götürecek. Hayat an ve an değişirken, sen varamayacağını anladığın hedeflere doğru gitmekten vazgeçtiğinde, rahatlık duygusu ile yönünü kolayca değiştirecek, olmayanı oldurmaya çalışmayacak, yeni seçenekler denemekten yılmayacak ve ilerlemenin mümkün olduğu yolda cesaretinle kalacaksın.

Her şey gönlünüze, niyetinize göre olsun. Çözün düğümlerinizi birer birer, korkmayın, çözdükçe nerede tıkandığınızı göreceksiniz.

Çabanızla ve hoşça kalın.

SİTEDE ARA

Go to top