-     “Nosce te ipsum”: Kendini Bil!  Görsel: ( Delphi tapınağı girişinde yazan yazı)

-      Kendini bilen rabbini bilir!  (men arefe nefsehu fekad arefe rabbehu) Arapça hadis.

Kendini bilmek, tanımak için insan bedeninden, anatomi ve fizyolojisinden hatta bütün biyolojisinden yola çıkmak sadece bir başlangıç noktası olsa da anlamlı bir çaba olduğunu düşünüyorum. Yoga eğitimine katılmak isteyenler bu sebeple yoga asanalarını (duruş) bedensel olarak en iyi şekilde yapmanın cazibesine kapılıp, kendilerini bulma yolculuğuna buradan başlayabiliyorlar. 

Ardından hastalıklardan korunma, sağlıklı olma ve genç kalarak uzun yaşama ihtiyacı da bu nedene eşlik ediyor. Sağlıklı yiyeceklerle beslenme ve bedenimizi temiz tutup arındırma yöntemleri de biyolojik ihtiyaçlarımızın en başına yerleşiyor. Beyin ve genetiğin sırlarının çözülmesi de bu ihtiyacımıza yönelik olarak modern yaşamın bilimsel içeriğini belirlemeye devam etse de, "ben kimim, yaşam amacım ne?" sorularının cevabını bulmamız için yeterli olmuyor. Bakışımız bedende, biyolojide olduğu sürece dışa bakmaya devam ediyoruz demektir. Oysa cevabın içimize bakınca bulunacağını, yoga bize binlerce yıllık kadim bilgisiyle aktarmaya devam ediyor.

"Neden varım, neden buradayım?" sorularının cevabını bulmak için bilgiye olan ihtiyacımız sonsuz. Öncelikle dış dünyamızı tanımak ve anlamlandırmak için bilgiye ve bilimsel araştırmalara ihtiyacımız olduğunu kabul ediyorum. Ama bu soruların cevabını dünyevi bilgide ve bilimsellikte aramanın yolun belli bir kısmında bize rehberlik etse de, yolun tamamı için samanlıkta iğne aramaktan bile zor olduğunu düşünüyorum.

Bu yolculukta cevapları ararken aklın işleyişi üzerine yapılacak bir dizi çalışmalarda felsefe disiplinine giriyor. Robotlaştırılıp, otomatik yaşayan insan formatıyla tek tip düşünen ve yaşayan biyolojik canlılar haline getirilmeye zorlandığımız modern yaşam koşulları bize inandıklarımızın bile ne olacağını dayatabilecek güçte olduğu aşikar. Stresin günümüzde yaşayan tüm insanların en büyük hastalık kaynağı olmasının nedeni de bu değil midir?

İnançlarımızı ve bize dayatılan düşünme sistemlerini yanlışlamak, eleştirmek ve sorgulamak için felsefi bilgiye ihtiyacımız var. Kendimizi bilmeye olan ihtiyacımız felsefe yoluyla anlam kazanıyor ve içinde yaşadığı gerçekliği anlamlandırma yolculuğunda, yoga öğrencisine güçlü araçlar sunuyor. Bu sebeple yoga eğitimleri, yoga felsefesini içinde yeterince barındırmıyorsa yarım ve eksiktir. Yoga yolculuğuna bedensel- psikolojik sebeplerle başlamış olan öğrencinin yoganın bilgi ve felsefesini, içsel dünyasına daha derin katmasıyla kendini tanıma yolculuğu da derinleşecektir.

Ezoterizm ise öğrenci ben kimin sorusuna daha derinden bakmaya başladığında, bilimin, felsefenin ve tüm inanç sistemlerinin artık ona yetmediğini fark edip, aramaya devam ediyorsa, karşısına çıkacak bir öğretmen ile bilgilendirilecek olduğu kadim bilgileri içerir. Bir din veya inanç sisteminin çok ötesinde olan ezoterik bilgi, gerçeği arayanların bir gün mutlaka karşılaşacağı alandır. Bu bilgiler modern batı dünyasının yoga eğitimleri içinde yer almamaktadır.

 

 

SİTEDE ARA

Go to top