Biz Türkler ilginç insanlarız, aklımıza parlak ve sivri fikirler en olmadık anlarda gelir.

Bende istisna değilim tabii ki, sabahın beş buçuğunda psoas pratiğimi yaparken, günlerdir yazmayı düşündüğüm yazının ilk paragrafı çıkıp karşıma geldi. Şaşırdım mı? Hayır, şaşırmadım bayağı bir zamandır nasıl başlasam diye düşündüğüm yazının kendi kelimeleri ile bana rehber olmasına alıştım. Benim neslimle birlikte değişen, insanların kendilerine ve hayata bakış açıları, gelip sağlıkla büyümeliyiz de birleşiyor, bence bu oldukça iyi bir sonuç.

Aklımızdan ‘’Unumuzu eledik, eleğimizi astık’’ gibi bir yaşlı insan söyleminden, çocuklarımızı büyüttükten ve kendimizde büyüdükten sonra hayatımızın amacının kalmadığını, köşeye çekilme zamanını, hiçbir şey yapmama durumunu ifade eden bir düşünceden uzaklaştık. Şimdilerde düşünce tarzımız daha çok, çocuklarımızı sağlıkla büyüttük, hayatımız artık bize ait, istediğimizi yapabilmekte özgürüz, geçen yılların bir önemi yok, ben her şeyi halledebilirime döndü. İnsan kendini nerede görmeyi hedeflerse oraya rahatlıkla varabiliyor. Hayatı güzel geçirmenin yolu sağlıkla büyümekten geçiyor ve yaşın hiçbir şekilde önemi olmadığını hem kendimize hem de etrafımızdakilere kanıtlıyoruz. Çevremdeki insanların hemen hepsi sağlıkla ilgili bir şeyler yapıyor, yürüyor, yüzüyor, pilates veya yoga yapıyor.

Eğitmen olarak benim favorim yoga, insanı ağır adımlarla bütünsel sağlığa taşıdığının ilk elden tanığıyım. Yoga kapısından geçip karşınızda bulduğunuz ve yoga öğrenmenin ilk adımı asanalar ve nefes (pranayama). Asana tüm yoga duruşlarının ortak adı, ilk zamanlarda çok yabancıyızdır bu kelimeye, sonralarda hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelir. Adho mukha svanasana yoganın temel duruşlarından güneşi selamlama serilerinin kilit duruşudur, her duruşun başlangıcı ve devamı adho mukha svanasanaya çıkar. Duruşun Türkçe karşılığı aşağı bakan köpek anlamına gelir ki, ilk duyan her insanın, bunun yukarı bakanı var mı sorusuyla muhatap oluruz. Emin olun ki, bu yoga eğitmenlerinin ve yoga severlerin hiç komik bulmadıkları bir sorudur.

Bu soruyu, nasıl yapılıyor bir görelim izler, aman basitmiş ne olacak bunu yapmaya safhası takip eder, aslında duruşun düşündüğünüz kadar basit olmadığını anlamanız son noktadır. Adho mukha svanasana temel duruşların kilit noktası olması boşuna değildir birçok duruşa akış içinde buradan geçeriz, kol dengesi ve baş aşağı duruş özelliği taşır, bedenin esnemesi ve arka bacak kaslarının (hamstring) uzamasında duruşun doğru uygulanmasının önemi büyüktür. Eğitmenlerin en çok vurguladığı, çoğunlukla öğrencilerin duymaktan en çok sıkıldığı söz duruşun farkında olundur, hep farkındayız zaten niye hatırlatıp duruyor diye düşünürüz, gerçekten farkında olmak, yogada biraz yol aldıktan sonra mümkün oluyor. Yıllar sonra bile ben bunu nasıl fark etmemişim dediğim durumlarla karşılaştığımı inkar edemem. Aşağı bakan köpek, dağ duruşu ile başlayan hareketler dizisinin parçasıdır, bir sürü duruştan geçebiliriz, pratiklerimizde, duruşların bütünlüğünü bozmadan bir duruştan diğerine geçişte akışın devamlılığını sağlar. Aşağı bakan köpek-adho mukha svanasana en çok hayran olduğum ve en fayda gördüğüm duruşlardandır. Dağ duruşundan verdiğimiz nefes ile öne eğilir, ellerimizi yere yerleştirip bir ayağımızı geriye alıp alçak veya yüksek hamleye oradan aşağı bakan köpeğe geçeriz. Duruşta oluşturduğumuz ters V şeklini düzgün bir şekilde yapabilmek için şu kadar süre gerekir demem söz konusu değil çünkü her beden bir birinden farklı, ellerimizi özellikle avuçlarımızın altında boşluk kalmayacak şekilde yere sıkıca bastırırız, parmaklarımızı iyice açıp matımızın üzerinde tuttuğumuz yüzeyi arttırırız. Eller yere omuz açıklığında yerleştirilmiş, el bilekleri ve omuzlar aynı hizadadır. İlk başlarda, genellikle bacaklar düz durmaz, duruşlarda dizlerimiz kırıktır, ayaklar kalça açıklığındadır ve en zoru topuklarımızı yere koyabilmektir. Ben topuklarımı yere bastırma mücadelesi sırasında, ne yaparsak yapalım bedenimizdeki bazı kas guruplarını, özelliklede arka bacak kaslarını ancak yoga ile esnetebileceğimizi farkına varmıştım. Duruşun farkında olmak elleri yere sıkıca bastırmaktan, becerebildiğin kadar yaptığın ters V şeklinde boynunu ve kafanı rahat bırakmaktan, elinden geldiğince topukları yere doğru ittirmeye çalışmaktan geçiyor. Zaman ve disiplinle yaptığınız pratiklerin sizi taşıdığı yerde kendinizi daha sakin, bedenen ve ruhen daha dinlenmiş hissedersiniz.

En büyük faydası odaklandığı sırt, kol ve bacak kaslarının, el ve ayak bileklerinin esnetilmesi, bir baş aşağı duruş olarak beyne kan akışının hızlanması, nefesle beraber bedendeki oksijen seviyesinin yükselmesidir. Aşağı bakan köpek duruşu, özellikle kadınlarda kemik erimesinden korunmaya yardımcı, sindirimi düzenleyici, baş ağrısı, uykusuzluk, sırt ağrısı gibi hayatı çekilmez kılan sorunlara ve kronik yorgunluğun çözümdür. Duruşun faydaları sağlıkla sürdürmeyi planladığınız bir hayata geçiş için köprüdür, üzerinden yürürken geldiğin seviyenin mutlulukla farkına varır, gittiğin yolun doğruluğuna, kendine yaptığın yatırımın önemine daha çok inanırsın.

Hayat sağlıkla sürdürülmesi gereken yolculuğundur, yoga yolunda ışığın olsun.
Sağlıkla kalın.
Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top