Küçük yaşlarımda kendi parmaklarımı şekilden şekle sokarak oynuyordum, meğer Mudra’lar yapıyormuşum. :) Tabii ki o yaşlarımda Mudra yaptığımı ve bu jestlerde derin anlamlar yattığını bilmiyordum.

Büyüdüm ve hayatıma Yoga girdikten sonra uzun araştırmalar yapıp Mudra’ları uygulamaya başladım. Şifacılık eğitimlerimi aldıktan sonra, bu araştırmalarımı sürdürmeye devam ettim. Biz, her birimiz Evren enerjisinin bir iletkeniyiz, her birimiz Yer ve Gök arasında bir bağ oluşturuyoruz ve en azından kendi kendimizi iyileştirmek için bu gibi güçlü güçleri kullanmamız gereklidir.  

Gelelim Mudra’nın anlamına, Mudra nedir? Sanskrit dilinde Mudra (मुद्रा, mudrā) mühür, işaret anlamına gelir. Fakat anlamı çok daha da derindir. Mudra'lar özel kutsal jestler, parmakların özel bir pozisyonu, beden ve ruhu etkileyebilecek özel bir enerji konfigürasyonudur. Onların ayrıntılı açıklamaları Tantra Shastra, Upasana Shastra, Nritya Shastra’da verilmiştir. Mudra’larda Lord Mahavira, Gautama Buddha, Adi Shankaracharya gibi pek çok ilahi ve insanüstü kişiliklerin enerjileri içermektedir. 

Hatha Yoga’da 25 Mudra kullanılmaktadır. Mudra’lar vücudumuzda mucizevi değişikliklere ve gelişmelere yol açabilir. Stres ve ağrıyı gidermede yardımcı olur, gerginliği giderir, toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Mudra'ların amacı sadece bedenin sağlığını korumaktan ziyade, aynı zaman da insan bilincinin yükselmesi için de çalışır. Bizim ellerimizde yüksek derecede aktif enerjik noktalar var ve parmaklarımız belirli bir enerji kanallarıyla bağlantılıdır. Mudra'ları uygularken biz onları olumlu bir şekilde vücudumuzun içinde etkiliyoruz.

Her parmak 5 elementin birini temsil ediyor. Başparmak Ateş elementi, İşaret parmak Hava elementi, Orta parmak Eter elementi, Yüzük parmak Toprak elementi ve Serçe parmak Su elementini temsil ediyor. 

Ayrıca, her parmağın ayrı anlamı vardır. Başparmak sevgi, irade, mantık ve insan egosu ile ilişkilidir. İşaret parmak iktidar, şehvet, kendine güven, bilgi ve bilgelik ile ilişkili. Orta parmak hayatında bir denge oluşturur, sabır ve duyuları kontrol yeteneği ile bağlantılıdır. Yüzük parmak sağlık, hayat enerjisi ve aktivitesi ile bağlantılı. Serçe parmak ise yaratıcılık, güzellikleri görme ve yetenek ile ilişkilidir.

Bazılarını her hangi bir boş zamanlarda uyguluyorum, mesela trafikte, sıra beklerken vs. Aslında meditatif durumda yapmak daha da iyidir, ya da en azından gevşeyip, hiçbir şey düşünmeden uygulamak gereklidir.

Chin mudra /Gyan Mudra, Bilgi Mudra’sı, Om Mudra/
Bu Mudra’yı yapmak en kolayı, aynı zamanda da çok önemli. Chin Mudra düşünceleri düzenler, konsantrasyonu arttırır ve optimizmi uyarır. Uykusuzluk, gündüz uyku halini ortadan kaldırmak için, yüksek kan basıncını normale döndürmek için kullanılır.


 

Ksepana Mudra
Negatif enerjiden arınmak için yardımcı olur. Bu Mudrayı çok fazla uzun yapmamalı, çünkü birkaç nefesten sonra taze enerji çıkışı başlar. Ayrıca, her türlü gerginliği ortadan kaldırmak için yardımcı olur.


 


Kubera Mudra
Kubera Mudra dilek Mudra’sıdır. Frontal sinüsleri  temizler. Bu Mudra içsel sakinliği ve güven getiriyor. Hedeflerinize ulaşmada güven verir.


 


Prithivi Mudra /Tatva Mudra, Toprak Mudra’sı/
Bu Mudra doğrudan bizim gezegenimiz ile ilgilidir. Toprak Mudra’sını yaparak, kişi kendi yeteneklerine güven duygusu kazandırır ve zihinsel uyuma ulaşır. Psikofiziksel durumun iyileşmesi, strese karşı iyi gelir.

Mudra’ların fotoğraflarını hazırlamak benim için çok zevkli bir süreçti. Resimler Fethiye Ölüdeniz’de, su altında çekildi. Diğer Mudra’ları bloğumda bulabilirsiniz. 

Namaste. 

 

SİTEDE ARA

Go to top