Sessizlik uygulama fikri modern bir insan için oldukça çılgınca görünür. Sonuçta, sistem bize sürekli çevrimiçi olmayı, iletişim kurmayı ve iletişime değer vermeyi öğretiyor.

Sistemden düşmüş bir kişi en iyi ihtimalle orijinal ve en kötü ihtimalle arkadaş ve akrabalar arasında hoşnutsuzluğa neden olur.

Sessizlik uygulaması, ruhsal gelişimin yanı sıra zihinsel ve fiziksel hastalıkların tedavisi için etkili bir yöntem olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Hinduizm’de ve yoga’da sessizlik pratiğine mauna denir. Doğal olarak, tüm manevi uygulamalar gibi, basit dış eylemlerle sınırlı değildir. Mauna sadece sessizlik değildir. Mauna bir meditasyon, tam bir düşünce eksikliğidir. Bu meditasyon ile gerçek benliğiniz, özünüz size açıklanır. Gerçekten kim olduğunuzu ve kim olmak istediğinizi fark edersiniz. Mauna uygulaması sayesinde konuşmanızı kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Ve konuşmanın kontrolü, zihnin kontrolüdür. Yalan söylemeyi bırakacaksınız, düşünceleriniz daha düzenli ve sakin olacak.

Zamanımızda bir sessizlik niyeti etmek oldukça zordur ve aynı zamanda toplumun tam teşekküllü bir parçası olarak kalır. Sonuçta, mauna sadece birisiyle sözlü iletişimin sona ermesi değildir. Sessizlik uygulaması sırasında, kitap okumayı, TV izlemeyi, bilgisayar ve mobil cihazlarla çalışmayı da durdurmanız gerekir. Başka bir deyişle, zihni uyanıklık sırasında üzerine düşen bilgi akışından korumak.

Sessizlik pratiği neden uygulanmalı?

Mauna psikolojik rahatsızlık için en iyi çözümdür.

Enerji tasarrufu. Tüm konuşmalarımız bu kadar gerekli değildir, çoğu diyaloglar sadece iletişim içindir, yani anlamsız bir enerji kaybıdır. Mauna uygulaması sırasında – bu maliyetlerden kaçınırız.

Mauna size dünyayı dinlemeyi ve duymayı öğretir ve ayrıca etrafımızdaki birçok şeye farklı bir şekilde bakmanıza izin verir.

Sessizlik baş ağrısı, hipertansiyon ve vetovasküler distoni gibi fiziksel hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Hasta bir kişinin konuşmalara enerji harcamak istemediğini genellikle sessiz olduğunu unutmayın.

Antar Mauna

Sanskrit dilinden “mauna” sessizlik ve “antar” içeride olarak tercüme edilir, “antar mauna” iç sessizliktir. Böyle bir uygulama, kendini arındırmaya, kendi içinde karışıklık bulmaya ya da aksine, yatıştırmaya ve birini diğerinden ayırmayı öğrenmeye, böylece gerçek, yaratıcı sessizlik alanına dalmaya yardımcı olacaktır.

Her gün kendimizi tamamen dünyevi işlere ve kaygılara veriyoruz, enerjimizi ve iç güçlerimizi dışımızda olanlara harcıyoruz ve içeride olanlara tamamen dikkat etmiyoruz. Antar Mauna bizi içsel “Ben”in bilinçli algısına, gerçek arzularımızı ve fırsatlarımızı anlama ve kendi akılcı ve akıl dışı zihnimizin ilkelerini anlama yönüne yönlendirir. Böylece insan, en yüksek hedefine ulaşmak için gelişir ve ilerler.

Antar Mauna’nın meditatif uygulaması, kendini geliştirme, kendini tanıma yolunda ilk adımınız olacaktır. Böyle bir saatlik bir meditasyon bile, bir kişinin kendi içinde şimdiye kadar bilinmeyen iç kaynakları keşfetmesine izin verecektir. Bilincinizin derinliklerine doğru ilerledikçe, çok yönlü doğasının prizmasıyla birçok yaşam durumuna bakma yeteneğinde ilerleyeceksiniz ve böylece daha önce ezici görünen zorlukların üstesinden gelmek için birçok yol bulacaksınız.

SİTEDE ARA

Go to top