Yogik bilgelikte şöyle bir inanış vardır; ‘Ne yersen O’sun!’

Bir başka görüş de der ki; ‘Alışkanlıkların seni tanımlar!’

Hayatımızdaki tüm problemler alışkanlıklarımızdan gelir. İlahi yaşam bir azizde nasılsa bir hırsızınkin de de öyledir. İkisi arasındaki tek fark; nasıl hareket ettiğimizdir. Hareketlerimiz alışkanlıklarımızdan gelir.

‘Her şey değişebilir. Suçlu hissetmeye gerek yok. Hindistan'ın en büyük azizi olan Valmiki bir hırsızdı. Fakat bir aziz onun hayatına dokundu, onu değiştirdi, ve o bir bilgeye dönüştü. Her yerde iyi ve kötüyle karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir yolda aniden kaza yapabilmek gibi. Herhangi bir yerde ayağınız kayabilir. bunun garantisi yok.

Bu yüzden biz sadhana* yaptığımızda ne yapmış oluyoruz? Zayıflığa, tembelliğe, dikkat dağınıklığına meydan okuyoruz. Yarın bizi yok edebilecek her şeye karşı meydan okuyoruz.’   
Yogi Bhajan

Yogi Bhajan’ın Hindistan’dan çıkarıp batıya hediye ettiği Kundalini Yoga teknolojisinde alışkanlıklarımızla ilişki kuruyoruz. Her bir kriya (yoga seti) veya meditasyon kendi yolumuzda bize en uygun ve özgün değişiklikler yaratır.

Kriyaları birkaç kez pratik ettiğinizde muhteşem alışkanlıklar elde ettiğinizi farkedeceksiniz. Fakat alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler ve kriyanın tam etkilerini yaratmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz;

Hergün aynı sürede belirli bir kriya veya meditasyon çalışın. Alışkanlıklarınızı ne ölçüde etkileyeceği, bunu yaptığınız gün sayısına göre değişecektir.

 

40 gün (Hiç ara vermeden düzenli olarak 40 gün boyunca yapmak)

Negatif alışkanlıklarınız ve gelişmenizi engelleyen blokajlarınızı ortadan kaldırır.

90 gün (Hiç ara vermeden düzenli olarak 90 gün boyunca yapmak)

Bilinciniz ve bilinçaltınız zihninizde mantra ve kriyaya bağlı olarak yeni bir alışkanlık ortaya çıkarır. Sizi çok derin bir şekilde değiştirir. 

120 gün (Hiç ara vermeden düzenli olarak 120 gün boyunca yapmak)

Yarattığınız bu yeni alışkanlığınız artık onaylanır. Kriyanın pozitif faydaları psişenize kalıcı olarak entegre olur.

1000 gün (Hiç ara vermeden düzenli olarak 1000 gün boyunca yapmak)

Kriya ve mantranın söz verdiği bu yeni alışkanlığınızda master olmanızı sağlar. Zorluk ya da sorun ne olursa olsun bu yeni alışkanlığınızı her zaman size hizmet etmesi için çağırabilirsiniz.

Alışkanlık; bilinçaltı, zihin, hormonal sistem ve sinir sistemi arasında bir reaksiyon zinciridir. Çok genç yaşta alışkanlıklarımızı geliştiriyoruz. Bazıları bizim en yüksek potansiyelimize hizmet ederken, bazıları etmiyor. Pratiğinizi 40, 90, 120 ve 1000 gün yaptığınızda bu reaksiyon zincirini yenileyebilirsiniz. Sizin en yüce iyiliğiniz için daha derin ve yeni alışkanlıklar geliştirebilirsiniz.

‘Tek tekniğin uyandırdığı değişikliklerde ustalaşman veya en azından tecrübe etmen için sadhananın bir kısmı uzun süre aynı kalmalı. Her kriya ve mantra seni kozmik bilince doğru yükseltse de bireysel olarak hepsi kişiye özel bir etkiye sahiptir. Tek bir kriyanın paha biçilmez değerini anladığında diğerleri bu ışıkla daha net anlaşılacak.’

Yogi Bhajan

*Her gün belli bir zaman diliminde yapılan yoga ve meditasyon pratiği.

Serap Bora Yüksel

Kaynak: www.3ho.org

Fotoğraf: Emin Petek

SİTEDE ARA

Go to top