Günlerdir ‘’hedefe varmak’’ kelimesi kafamın içinde koştursa da, bilgisayarın başına her oturduğumda farklı yazılar döküldü ekrana, yazıyı nasıl kurgulamam gerektiğini bir türlü çözemedim.

Yine aynı amaçla ekranın karşısındayım, hadi hayırlısı, ne çıkarsa bahtınıza. İnsan kendisine izin verdiği ve korkmadığı sürece sayısız değişimden geçip evrilip, ehlileşiyor, doğamız gereği, olduğumuz yerden, güvenli limanlarımızdan dışarıya adım atmak istemiyoruz, aslında kaldırabileceğimiz sınırlar bir adım ötemizde ama biz onları görmüyoruz, ne zamanki hep aynı çemberin içinde, kısır bir döngüye kapılıp gittiğimizi ve bundan çok sıkıldığımızı fark ediyoruz o zaman tüm cesaretimizi toplayıp kendimizi sınırlarımızın dışına fırlatıp atıyoruz. Çok kısa bir süre için sudan çıkmış, balığa döneceğimiz muhakkak, zamanında gözümüzü karartıp, sınırları geçmediğimiz için bir süre şaşıracağımız, bocalayacağımız yeni düzenimize alışmamız gerekiyor ki, uyum sağlayalım.

Yapı olarak aynı sınırların içinde dönüp duran bir insan olmadım, hatta bazen sınırları kaldırırken başka şehirlerde, yeni hayatlara yelken açıp, farklı kıyılara ulaştığım, kendime yeni hedefler seçtiğimde oldu. Belirlediğim hedefe ulaşmak için ağır adımlarla ilerlerken, kimseyi geçmeyi, kimseyle yarışmayı düşünmem, amacım beni değiştireceğine ve bana iyi geleceğine inandığım hedefe varmak ve değişim sürecini başlatmak, kendimi, daha iyiye varacağıma ikna etmektir. İnsanın hedeflerinin olması önemlidir, ulaşmayı kafana koyduğun hedefe ilerlerken, öğrendiklerin seni doldurur bazen tamamen dolduğunu her şeyin tam olduğu yanılgısına kapılırsın ki, bu en fenasıdır, insanın geldiği noktada çakılıp kalmasına ve tüm sırları biliyormuş hissine kapılmasına neden olur. Arada kendini sallaman, gözünü açman ve tamam olmak diye bir şeyin olmadığını anlaman ve yoluna devam etmen gerek. Ne demiş Mevlana, ‘’neyi arıyorsan, o’sun sen.’’

Ben hedefimi arıyordum, hedefim bana değişimin yolunu açtı. Yoga yoluna girmek ve o yolda yürümek birincil hedefimdi dersem yalan olur, ben ağrılarımı azaltmak için çareler ararken karşıma yoga çıktı ve ben tamamen iyileşmenin mümkün olduğunu öğrendim. İkincil hedefim, hayatımın tümüne yayıldı ve ben daha ileriyi hedeflerken buldum kendimi, insan kendini değiştiren, hayatına yeni bir yön veren ve tüm bildiklerinin dışında engin bir deniz gibi karşında duran yeni yolu karşısında birazda olsa korkuyor ama öğrenebilmek isteği galip geliyor. Yoga ile altı yıldır yan yana, kol kola ve üzerimde yarattığı değişimin şaşkınlığı ile yürüyorum, her gün yeni bir şeyler öğretiyor, eğitiyor, matımın üzerinde durduğumda iç sesime kulak veriyorum, sen bütünsün diyor, nefes al, nefes ver, bütüne var, yaratılandaki mucizeye tanık ol, sen güçlüsün, her şeyi başarabilirsin diyor, daha önceleri hiç duymadığım, beni yönlendiren sesi, can kulağıyla dinliyorum. Asanaları, nefes ile kolaylaştırıp, akışa kapılıyorum, hayata dair tüm zorlukları, matımın dışında bırakıyorum, pratiğim boyunca görmüyorum, duymuyorum, düşünmüyorum, kendime asanaların içinde bir yol açıp, sakinleşiyor ve odaklanıyorum, beni zorlayan tüm düşünceleri zihnimden temizleyip, dışarıya atıyorum, üst üste yığılmış bütün olumsuz düşünceler kapı önüne atılmış çöpler haline geliyor, ben pratiğime aydınlık bir zihinle devam ediyorum.

Bazı hedeflerin insanın karşısına, kendi iradesi dışında çıkması ve bunu bir hediye gibi kabul edip yolunu o yöne çevirmesi ve sende yarattığı değişimlere tanık olman, seni sürekli öğrenmeye çalışan biri haline getiriyor, bunu anlamak önemliymiş, kendi derslerimde kendimden ve değişimimden örnekler veriyorum, yoga ile geldiğim yerde değişen, dönüşen, arınan ben artık bambaşka bir kadınım, düşüncelerimi, önce aklın süzgecinden geçiriyorum, sonra seslendiriyorum, kendimle barıştım, şimdilerde herkesle barışık ve hoşgörü ile yaşayabilmenin yolunu bulmuş, hedefime bir adım daha yaklaşmış durumdayım. O yüzden, hedefi olmalı insanı her hangi bir hedefi ve ben yıllardır aradığım hedefi tesadüfen de olsa bulmanın mutluluğu içinde, yürüyorum, kendi gücüme şaşırıyorum, sabrıma minnettarım ve kendime kocaman gülümsüyorum, hayat daha da güzelleşiyor. Her hedef varılmak içindir, büyük veya küçük hedef diye bir şey yoktur, yeter ki çıktığın yoldan dönme, azimle ve sabırla yürü, önce kendini değiştir ve kendini takip et.

Hep yolunuzda kalın, hoşça kalın.  

Go to top