Geçen haftaki yazımda, yoga, terapi ve şifa sanatı üzerine kavramsal anlam yolculuğu yaparken bu hafta da, şifa sanatını bütünsel yaklaşımlarla, tıbbi yaklaşımlar ve medikal yoga ile yoga terapi kavramlarımın şifa sanatında nasıl ele aldığım konusuna değineceğim.

2007 yılından bu yana sevgili hocam eczacı ve fizyoterapist Vedat Akar'dan öğrendiğim ve 10 yıldır devam ettirdiğim "medikal yoga" çalışmalarıma, şimdi de Başak Yüksel ile son dönemde eğitimini alarak çalıştığım "Yoga Terapi" bilgilerini ekleyince ortaya çıkan Yoga tekniği ile uygulama bilgisi ve felsefesi, bana tüm sistemimize şifa getirme fikrini daha iyi anlamama yardım etti.

Uygulanan tüm sağlık yaklaşımlarında, rahatsızlık belirtilerinin ortadan kaldırılmasının, sağlığa verilen cevabın yarısı kadar olduğunu anlamak ve anlatmak önemlidir benim için. Ayrıca en başta belirtilerin görünmesine neden olan şeyleri iyi tanımamız gerektiğini söylemeliyim.

Hastalığın belirtilerini kaldırıp, bununla beraber asıl nedeni ortadan kaldırmazsak, belirtilerin tekrar ortaya çıkması riski olduğunu yıllar içinde yaptığım bireysel ve grup terapi yoga derslerinde deneyimledim.

Belirtilerin oluştuğu zeminin fark edilmesi ile ortadan kaldırılması yönünde harekete geçilmesi çözümün önemli bir parçası. İlk önce bize zarar veren etkenleri ve neden olan her şeyi belirlememiz gerekir. Çünkü sadece belirtileri ortadan kaldırmak, sorunun tekrar oluşmasını engellemeyecektir. Başımız ağrıdığında neden ağrıdığını, bizi etkileyen iç veya dış etkenin ne olduğunu araştırmadan, hemen ağrı kesici almaya benzer bu durum. Ağrı kesicinin etkisi bittiğinde ise baş ağrımız belki de artarak geri gelir.

Hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak için biraz geriye gitmek ve bunu etkili bir şekilde yapmak için yaşam alanlarımızı, düşüncelerimizi, tutumlarımızı ve duygusal durumlarımızı inceleyerek bu alanlardan hangisinin sağlığımızı olumsuz etkilediğini ve bakış açımızı nerede yenilememiz gerektiğini incelememiz sorunumuzun ana kaynağına doğru inmemize yardımcı olabilir.

Tüm bunlarla birlikte, hastalık belirtileri yaşam tarzı seçimlerimize bağlı olmayabilir. Yine de biz dürüstçe bu alanı incelemek ve kendimizi güçlendirebilmek ve sağlığımızı olumlu yönde dönüştürebilmek için gerekli yerlerde, gereken değişiklikleri yapmaya istekli olmalıyız. Tam bu noktada sadece yoga asanaları uygulayarak ulaşmak istediğimiz sonuç eksik kalacaktır.

Sorumluluk almaya başlayıp, hayatımızdaki sorunlara neden olan şeyleri değiştirmek veya dönüştürmek için adım attığımızda, sağlığımızı geri kazanmak için ilk ve en önemli adımı da atmış oluruz. Şifa sanatını da kendi kendimize uygulamaya başlamak için de ilk adım budur, sağlığımızın devamlılığı konusunda sorumluluk almak. Böylece bütünsel olarak iyileşmemize de katkıda bulunarak hayatımızı ilginç ve eğlenceli bir hale getirebiliriz. Yoga bize bu yolculukta daima destek olur ve doğal bir yolla yardım eder.

Vücutta ve zihinde yüksek sağlık ve canlılık seviyelerine doğru ilerlediğimizde iyileşme ve iyileştirme arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Medikal Yoga ile Yoga Terapi uygulamalarında, zihin-beden tıbbı alanında iyileşme dediğimizde fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal seviyelerle kendi içimizde ve çevremizde denge, eksiksizlik ve uyum duygusu olarak, bir kişide kendini ifade eder.

İyileştirmenin ise, tanısı konmuş bir hastalığın tüm belirti ve kanıtlarını ortadan kaldıran, harici olarak uygulanan bir tıbbi müdahale olarak öğrendik.

İyileşme ve iyileştirme kavramları bütünsel sağlık yaklaşımında önemli kavramlardır ve ideal olarak ikisinin de sistemde olması en iyi sonucu verir. Medikal yoga ve yoga terapi yaklaşımları, tıbbi uygulamaların iyileştirme çabasının yanında, kişiyi içerden iyileşme isteği ve çabasına yönlendirmesi açısından sağlık için özel eğitimler almış biz yoga eğitmenleri için önem kazanıyor.

Yani kısaca; Medikal Yoga ve Yoga Terapi uygulamaları, sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek, iyileşme ve iyileştirme konusunda hem iç dünyamıza, hem de vücudumuza yardımcı olmak için çok önemli bir alandır.

Şifamıza tıbbi uygulamaların yanında, yoga terapi yaklaşımları ile katkıda bulunmak, zihnen, bedenen ve ruhen sağlığımızın optimal çalışması için hayatımızda sağlıklı bir denge kurmak demektir.

Tıbbi bir sorunun belirtilerini ortadan kaldırmak tam bir iyileşme için yeterli olmuyor. Ayrıca, belirtilerin ortaya çıkışını ve nedenlerini gözden geçirip değerlendirerek mümkün olduğunca sebepleri üzerinde de etkili olmalıyız.

Bedenlerimiz kendi kendine iyileştirmeyi içeren, doğuştan gelen bir bilgiye sahiptir. Şifa sanatı, uygulayan ve uygulatan biz yoga terapistlerince bütünsel sağlık yaklaşımlarıyla ele alınabilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek, kendi kendimizi iyileştirebilir ve bu konuda yoga terapinin desteğini alarak iyileşmemizi de optimum düzeyde destekleyebiliriz.

Hariom Tat Sat

 

 

Go to top