İnsan en zor kendi eksiğini görüyor, en geç kendini tanıyor hatta hiç tanıyamadan hayattan geçip gidebiliyor bile olabilir…

Bunda da haksız sayılmaz aslında. Hep karşısındakine bakan, bir diğerini gören ve kendi kanısınca diğerinde noksan gördüklerine odaklanan birisinin kendini tanıma fırsatı bulamaması normal değil mi? Ne zaman, nasıl kendine bakacak da kendini tanıyacak. Aynaya baktığında deseniz, sadece bir beden görecek ve gördüğü kadarı ile ya beğenecek kendisini ya da beğenmeyip geçip gidecek aynanın önünden. Diğerleri üzerinde çalışmaya devam edecek ve onları değiştirmeye, onları düzeltmeye, onları kendi istediği gibi biçimlendirmeye yönelik çabalarını her gün artıracak. Olmuyorsa bile karşı tarafa kızacak, karşıda gördüğü eksikliklerin kendisinde olup olmadığı hakkında elbet “olmadığı” yönünde bir fikri olacak ve değişmesi, gelişmesi gerekenin hep “diğeri” olduğuna her gün daha çok kanaat getirecek.

Oysa yoga bize diyor ki: “Senin gözlerin ters takılmıştır. İçeriye bakmak yerine dışarıya bakıyorlar.”  

İşte tam da bu yüzden yoga kendinizi görmenize, tanımanıza ve bilmenize vesile olan bir yol, bir yolculuktur. Bu yolda öncelikle beden farkındalığınız artacak ve bedeninizi tanımaya başlayacaksınız. Bedeninizin sınırları ne, neleri yapmakta zorlanıyor, neleri yaparken çok rahat? Bu yolculuk boyunca tüm bu soruların cevabını bulurken, zamanla bedeninizin nasıl esnediğine hayret edeceksiniz, tabi eğer istikrar ve sabır gösteriyorsanız. Sınırlarınızın genişlediğini görmenin mutluluğunu yaşayacaksınız, yeni limitler keşfedecek ama artık bu limitlerinde aşılabileceğinin bilincinde olacaksınız.

Kendinizle ilgili tüm bu bedensel farkındalıklar, bir süre sonra zihinsel olarak da kendinizi tanımanıza imkan sağlayacak. Zihniniz ne zaman daha yoğun çalışıyor, hangi durumlarda size rahatsızlık verme çabasında, sizi ne zaman olduğunuz anın dışına çıkmaya zorluyor, hangi düşünceler zihninizden geçiyor, düşünceleriniz ne gibi duygusal durumlar yaşamanıza sebep oluyor? Sonra zamanla yoga yolunda nefesinizi doğru kullanmayı öğrenecek ve zihninizi kontrol etmeyi keşfedeceksiniz; düşüncelerinizi izlemeyi, gelip geçmelerine izin vermeyi, anda olmanın nasıl bir duygu olduğunu deneyimleyeceksiniz. Tüm bunlar kendiliğinden olacaktır tabi siz izin verirseniz.

Yoga yaparken bulunduğunuz mekanda ayna varsa aynada kendinizi izlemek size sadece bedeninizin diğer sınıf arkadaşlarınız tarafından nasıl göründüğü hakkında bir fikir verir; oysa uygun durumlarda gözlerinizi kapatırsanız, acısı ve tatlısıyla size gerçeği gösterecek tek aynayı, içsel aynanızı keşfeder ve ruhunuzu görürsünüz.

Yoga yaparken yanınızdaki arkadaşlarınıza bakar, kendinizi onlarla kıyaslarsanız, sadece birilerinden daha iyi ya da daha kötü olduğunuz ile ilgili fikirlere kapılırsınız ama gözleriniz sadece kendinizde olduğunda, kendinizden başka kimseyi görmez, sadece kendinizi izleme şansına sahip olursunuz. Özellikle de asanalar arasındaki geçişlerde yaptığımız dinlenme asanaları, kendinizi keşfetmek ve nefesinizi takip ederek zihninizi kontrol etmeyi öğrenmek için bir fırsattır. İlk zamanlarda bu asanalarda gözlerinizi kapatmak istemeyebilir, biraz uzun kaldığınızda sıkılabilirsiniz. Ama bu bir yolculuk ise öncelikle buna “kendi keşif yolculuğunuza” izin vermekle başlamalısınız. Bunun için de gözlerinizi kapatın, nefesinizi takip edin, zihninizden düşüncelerinizi uzaklaştırın, anda olun, tüm konsantrasyonunuz yaptığın o tek şeyde, derste olsun ve keyfini çıkarın asananın.

Tüm bunlar gerçekleştiğinde, daha doğrusu siz gerçekleşmesine izin verdiğinizde, gündelik hayatınızda da diğerleri ile değil, kendinizle meşgul olma becerisi kazanmış olacaksınız. Her şey o kadar farklılaşacak ki, artık diğerlerinde bir kusur veya eksik arama ve onları değiştirip düzeltme gibi bir çabanız kalmayacak. Olması gerektiği gibi sadece kendinizle ilgili olup, kendinizde değişmesi, dönüşmesi ve tamamlanması gereken şeyler üzerinde çaba harcayacaksınız ve diğer her şey tam da olması gerektiği gibi olacak.

Yoga sizi yaşamın her anında daha zinde, daha mutlu ve daha huzurlu kılacak.

Aşk olsun…

Go to top