Yoga, pek çok özel durum için yeniden yapılandırılarak, ihtiyaca göre düzenlenmiştir ve evet, doktorunuz onay verdiği takdirde, 13. hafta itibariyle yoga yapabilirsiniz.

Daha önce yoga yapmanız da gerekmiyor diye eklemek isterim. Elbette hamilelik öncesi düzenli olarak yoga yaptıysanız, kemik ve kas sisteminiz esnek ve güçlü, kan dolaşımınız sağlıklı ve nefesiniz de sizin ve bebeğinizin ihtiyacı ölçüsünde oksijeni bedeninize alacak kadar gelişmiş olur, ancak tüm bunlara hamilelik döneminde de ehil bir hamile yogası eğitmeniyle çalışırsanız, rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hamilelik dönemi çok özel bir dönem; dolayısıyla da bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek için yoga yapmak faydalı olacaktır.

Hem hayatın koşuşturmasında, biraz soluklanmak, yavaşlamak, hem de anne adayının bebeğiyle olan bağını kurması için idealdir.

Ders sırasında yapılan asanalar sayesinde bedenin duruşu iyileşir, kaslar güçlenir, kemikler esner, sağlamlaşır ve nefes düzenli hale gelir.

Hamilelik boyunca oluşacak kabızlık sorunlarına, bedenin su toplamasına, baş ağrısına ve krampların aza indirgenmesine yardımcı olur.

Bağırsak hareketlerini rahatlattığı için iştah artmasını önleyerek, kilo kontrolünü sağlar.

Hamilelik ilerledikçe vücudun güçlü ve esnek olmasına yardım eder. Omurganın oluşan ağırlığı taşımasını ve dengede kalmasını sağlar.

Derslerde uygulanan asanalar ve nefes çalışmaları ile solunum ve dolaşım sistemi güçlenir, böylece bebeğe kan yoluyla daha çok besin girmesini sağlar.

Ayrıca nefes çalışmaları anne adayının gerginlik ve stresini azaltmasına yardımcı olur; endişe, gerginlik, huzursuzluk yerine, hamilelik sürecinin keyifle geçmesine imkan tanır.

Doğum başladığında kullanılacak nefes çalışmaları ile bu sürecin daha kolay ilerlemesini sağlar.

Yapılan meditasyon çalışmaları da konsantrasyonu arttırır ve bebek ile olan bağın güçlenmesine yol açar.

Derin gevşeme süresinde de tüm beden ve zihin rahatlar, böylece bebeğin de huzurlu olması sağlanır.

Düzenli yapılan hamile yogası doğum öncesine kadar uygulanabilir.

Amaç, annenin ve bebeğin bu mucizevi süreci keyifle ve huzurla geçirmesini sağlamaktır.

Her yoga hareketinin hamileler için uygun olmadığını hatırlatmakta ve ehil bir eğitmenle çalışılmasını tavsiye etmekteyim.

Yıllarca hamilelerle çalıştıktan sonra, kişisel gözlemlerime dayanarak söylemeliyim ki; ister normal doğum, ister sezaryen doğum olsun, hem anne hem de bebek hamilelik döneminde yapılan yogadan çok faydalanıyor.

Doğum ve sonrasında annenin iyileşmesi hızlı ve kolay oluyor.

Ve bebekler, sakin ve mutlu doğuyor.

Go to top