Yoga isteyerek ya da zorunluluktan (fiziksel ağrılar) geçtiğiniz bir evrenin ilk kapısı, siz bu kapıdan geçtiğinizde bunun ilk kapı olduğunun farkında değilsiniz. Bilerek ya da bilmeyerek yeni bir şey deneyimlemeye geliyorsunuz, sizi o evrene taşıyan her neyse, sizi orada karşılayan, kucaklayan, ağırlayan asanalar oluyor.

Asanaları görüp, hissedebildiğimiz ve gözümüzle gördüğümüze kolayca inandığımız için, o anda size yoga sadece asanalardan ibaretmiş gibi geliyor. Asanaların bir duruş olmaktan daha derin bir anlamı olduğunun ve geldiğiniz yerden sizi farklı bir yere götüreceğinin henüz farkında değilsiniz. Bazen bu evrene uyum sağlayamıyor ve girdiğiniz kapıdan geri çıkıyorsunuz. Her hal bir seçim, tıpkı hayatta olduğu gibi kalmakta gitmekte senin tercihin, sen seçimini yaşıyorsun.

Yoga evreninde kalmayı seçenler zaman ve pratikle birlikte yeni kapıların kilidini açmayı öğreniyorlar. Her açtığın kilit ile yeni bir evrene ait kadim bilgilere ulaşıyorsun. Binlerce yıl öncesinden sana ulaşan bilgilerin evrenselliği seni hayrete düşürüyor, bu yolda kalmak ilk zamanlar senin için ne kadar zor olsa da girdiğin kapıdan çıkmadığına şükrediyorsun. Kalmayı seçtiğin yolda günden güne kendi içine, dışına tarafsız ve yargılamayan gözlerle bakmayı öğreniyorsun. Bedende bozulanı tamir etmeyi, hatta toplayıp, düzeltip, eski haline en yakın haline döndürmeyi başarıyorsun. Bedeni düzeltebileceğini öğreniyorsun, asıl sorunun gerekli gereksiz her düşünceyle dolu olan zihin, zihin daldan dala konan bir kuş gibi yakalamaya uğraştıkça daha çok uzaklaşıyor.  

Günümüzün en büyük rahatsızlığı bulanık ve dağınık zihin ve genelde hep olumsuza takılıp kaldıkça kalbinin kararmasına, bir elin boğazına yapışmasına neden oluyor. Bu nefessiz kalma ya da nefesin akciğerlerde sıkışıp kalması hali rahatsız ediyor, seni tetikliyor. Sonra farkına varıyorsun bedeni toplayıp, tamir ederken, nefes asanaların en büyük yardımcısı, asanalar dışında da nefes çalışmak sana iyi gelebilir. Yoga yapmak dışında da nefes çalışmaları yaptığında ve nefes senin odağın olduğunda zihin kuşu uçmaktan çok konmayı tercih ediyor. Belki farkındasın belki de değilsin ama bir zaman gelecek fark edeceksin, yine bir kapının kilidini açıp yeni bir yere adım atmışsın. Sanki sıfırdan nefes almayı öğreniyormuş gibi hissediyorsun. Nefesle sakinleşiyor ve çözülüyor, disiplinle pratiğine devam ettiğinde zihnin sessizleştiğini düşüncelerin peşinden uçup durmadığını fark ediyorsun.  Aslında zihnin sessizleştikçe gerçekten fark edebilmeyi deneyimliyorsun. Yoga yaparken asanalar ve nefesin birbirinin tamamlayıcısı ve kolaylaştırıcısı olmasının seni başka bir kapıya daha götürmekte olduğunu henüz bilmiyorsun, zamanı geldiğinde öğreneceksin.

Seçtiğin yolda kalmanın sana kattıklarının keyfini sürerken, sabırla ilerlemeye devam ediyorsun. Artık öğrendin, ilerlemek istersen sana hiçbir şey engel olamaz.  Yogada asanalar ve nefes ile bütünlediğin bedenin farkına varabilmek önemli bir süreç, tabi ki siz bunu sadece fiziksel bir şeymiş gibi de görebilirsiniz. Çünkü her şey bir bakış açısı ve sen neyi görmek istersen onu kendi içinde buluyorsun. Ben yoga yaparken hep onun iyiliğini gördüm ve içimde iyiliğini buldum. Yoga yapmaya başladığım andan bugüne, içimde dışımda meydana gelen değişiklikler, kalmayı seçtiğim yolda yoganın bana kattıkları ile çoğalmaya devam ediyorum. Yoga ile her şeyin daha net farkına varan, yargılarını toplayıp çöpe atan, boğazına yapışan eli hissettiğinde nefesin ve asanaların onu kucaklamasına izin veren bu insanı seviyorum. Sanırım yaptığın seçimler senin evrim sürecin oluyor.

İnsanın en çok kendine başka bir gözle bakmayı öğrenmesi gerekiyor. Girdiğiniz kapılardan çıkmadan önce bir kez da ha düşünmenizi öneririm.

Sevgide kalın. Hoşça kalın. Namaste

Go to top