ETKİNLİKLER

Kütüphane

 
Drama Fantezi 
Hindistan 2018  
89 Dakika
Yönetmen:  Amartya Bhattacharyya

Hindistan, insanın dünyada gezip görebileceği en farklı en zengin en verimli toprak, kültür ve coğrafyaya sahip vatanlarından biri. Hindistan yapımı olan bu filmde bu toprakların kırsal kesiminde yaşayan bir şair ve bir ressam aynı fikrin peşinde koşup bu fikrin kendilerine ait olduğunu iddia edip sahip çıkarlar.

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez 


Orijinal İsmi : Que viva México!
Süre              : 191dk
Tür                : Dram, Komedi
Yönetmen    : Luis Estrada
Senarist        : Luis Estrada
Yapımı          : 2022 - Meksika

 Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


Yönetmeni Harold Ramis olan Bill Murray ve Andy MacDowell gibi oyuncuların oynadığı 1993 yılında gösterime giren ABD yapımı bir film olan Grounhog Day 101 dakika uzunluğunda fantastik, komedi, romantik, dram türlerine girer. Filmin IMDB Puanı 8.0’dır.

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


Vizyon Tarihi: 3 Şubat 2023
Süre: 109dk
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Martin McDonagh
Senarist:  Martin McDonagh
Yapımı: 2022- İrlanda , İgiltere, ABD

Filmin Konusu:

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


2022’nin korku, fantastik, dram filmlerinden sayılan “You won’t be alone” (Yalnız Olmayacaksın) bildiğimiz bir korku filmlerine pek benzemiyor. Yönetmeni ve senaristi Goran Stolevski korku sinemasındaki kısa filmleriyle tanınıyor ve bu filmi ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen oldukça da başarılı.

 

2003 yılında vizyona giren İlkbahar Yaz Sonbahar Kış ve İlkbahar… isimli film hakkında üniversitelerde çokça araştırma yapılan meşhur Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un hem yönettiği hem senaristliğini yaptığı hem de oynadığı bir filmidir. Güney Kore ve Almanya ortak yapımı olan filmde diyaloglar az olmakla birlikte görsel açıdan muhteşem güzellikleri seyredenleri kendine hayran bırakır.

Hazırlayan : Oğuzhan DönmezSovyet-Japon ortak yapımı olan Dersu Uzala 1975 yılında vizyona girmiştir. Japon yönetmen Akira Kurosawa filmleriyle adından çokça bahsedilen dünyaca ünlü yönetmenlerden biridir. En önemli filmlerinden olan Dersu Uzala, kendisine 1976 yılında yabancı dilde en iyi film Oscar’ını kazandırmıştır. 

Rus kaşif ve botanikçi Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev'in (1872-1930) kaleme aldığı gerçek hayat hikayesini Akira Kurosava’nın sinemaya taşımasından önce aynı isim ile 1961 yılı Sovyet yapımı bir filme göre çok daha dikkat çekmiştir.

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


Oyuncuları Reese Witherspoon, Laura Dern, Charles Baker, Gaby Hoffmann ve yönetmeni Jean Marc Vallee olan 115 dakika süren Amerikan yapımı macera, drama ve biyografi filminin senaryosu Cheryl Strayed’ın 2012 tarihli Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail isimli otobiyografik kitabıdır.

SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top