ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı Eylül 2022


  3 Eylül - 29 Kasım 2022

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  1 Ekim 2022 - Online
   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez

 Aydınlanma yolunda olanlara, aydınlanmış olanlara, aydınlanma yoluna teşvik edenlere özenilir, hoşça bakılır ancak aydınlanmış olanların bu aşamaya hiç de kolay gelmedikleri buhranlı yollardan da geçtikleri gözardı edilse de bu sıkıntılarla büyümeleri gerçekleşir. Acılarla kıvranarak olgunlaşır insan etrafına ve kendisine olan bakışı değişir ve gelişir. Acının öğretmenliği belki de hızlı ve yıpratıcı olsa da daha kalıcı olabilmektedir.   

Tibet'te 11.yüzyılda yaşayan, ülkesinin önde gelen Budist üstatlarından olan Milarepa aydınlanma yoluna girmeden önceki acı, zorlu ve ilham verici hayatının anlatıldığı film ile izleyenlere çok mühim mesajlar veriyor. Milarepa, Kagyu okuluna mensup olmakla birlikte yaşamı Tibet'in tüm Budist okullarınca aydınlanma yoluna adanmış bir hayat örneği olarak takdir edilip günümüze kadar anlatılagelmiş. 

Genç yaşta eşini kaybeden Milarepa'nın annesi onu ve diğer çocuklarını alarak eşinin erkek ve kız kardeşine sığınır. Kendilerine kötülük yapan amca ve teyzesinin yanında güç şartlarla yaşamını sürdüren Milarepa buna rağmen yaşadığı hayata katlanır. Bir gün annesi eşinden kalan mirası istediğinde anneyi ve oğlu hırpalayan amca ve akrabalarından uzaklaşırlar. Milarepa’nın annesi intikamını alması için oğlu Milarepa'yı büyü öğrenmeye gönderir. Köyünden annesinin intikam arzusunu yerine getirmek için ayrılan genç adam için bu serüven hiç de beklediği gibi gitmeyecek ama ona yeni bir hayatın kapılarını da açacaktır. Bu yeni hayat büyü değil aydınlanma yoludur.

Filmin yönetmeni Neten Chokling gerçek bir Tibetli Budist rahiptir.
Sebat atına binen Yogi
Özgürlük Diyarına sürer onu
Her zaman neşeli
Bir taşı sırtlanan kişi
Çekilir Samsara'nın diplerine
Her zaman kederli
(Jetsun Milarepa-Mutluluk Nasıl Kazanılır Acıdan Nasıl Kaçınılır adlı şiirinden bir bölüm)


     


SİTEDE ARA

ASANA

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

 

Surya Namaskar


Surya Namaskar, Vedik Çağ’ın aydınlanmış bilgeleri tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. 

MEDİTASYON

Meditasyonun Gerçek Anlamı

Modern dünyada, meditasyon kelimesi geniş ve yanlış anlamlarda kullanılır hale geldi. Bu sebeple, meditasyonun nasıl pratik edileceği hakkında çok fazla kafa karışıklığı mevcut. Bazı insanlar meditasyon kelimesini düşünmek veya bir şey üzerine tefekkür etmek anlamında kullanırken, bazıları da hayal kurmayı işaret etmek için kullanıyor. Ancak meditasyon (dhyana) bunlardan hiçbiri değildir.

 

Buzdağının Görünen Kısmının Altında: Meditasyon ve Bilinçaltı


Meditasyonun yaptığı ilk şey, bastırdığınız şeyleri yüzeye çıkarmak, yani bilinçli zihne getirmektir. İlk aşamalarda, bazıları bu durumla baş etmenin zor olduğunu düşünür ve vazgeçerler. Asla bir sonraki aşamaya geçemezler. Halbuki bir sonraki aşamada, artan farkındalığınız sayesinde, rahatsız edici taraflarınız olduğu kadar iyi bir potansiyele de sahip olduğunuzun farkına varırsınız.

 

Meditasyon Sizi Bütünün İçinde Bir Yapar


İçinizdeki ilahi güç oldukça aktif, ama siz uykudasınız. Ve bu gerçeğin farkında değilsiniz. Meditasyon, bu gücün farkında olmanızı sağlar. Sonrasında yaşamın amacını anlamanız ve bir seçim yapmanız gerekir.

NEFES

Prana (Nefes) - Yogada Derinleşmek

 
Merhaba arkadaşlar ben size bugün yoga denildiği zaman sadece asanalardan ibaret olmadığından bahsetmek istiyorum. Hem Patanjali'nin yoga sutralarını, hemde yoga hakkındaki en eski kaydedilmiş metinleri incelediğimizde neredeyse hiç duruş olmadığını, bunun yerine meditasyon ve pranayama uygulamalarından bahsedildiğini görüyoruz.

 

Nefes

Konuştuğumuzda, normalden daha fazla nefes alıp veririz. Her nefes alıp verişimiz ömrümüzü biraz daha kısaltır. Son dönemlerde, bir söz söyleyecekken kendimi yakaladığımda soruyorum kendime; gerçekten ömrümü kısaltmaya değer mi?

 

Nefes : Hayatın Kaynağı


Tıbbi literatürde nefes ile ilgili bir sürü akademik yazı bulabilirsiniz, eğer hekim ya da benzer bir meslek grubundan değilseniz, bu yazıları okuduğunuzda kendinizi uzaylı gibi hissedersiniz, kullanılan tıbbi dil size yabancıdır, anlamaktan çok kafanız karışır.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top