ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı


  2023

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  Her Ayın Son Cumartesi Günü - Online
   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online
Hazırlayan : Oğuzhan DönmezSovyet-Japon ortak yapımı olan Dersu Uzala 1975 yılında vizyona girmiştir. Japon yönetmen Akira Kurosawa filmleriyle adından çokça bahsedilen dünyaca ünlü yönetmenlerden biridir. En önemli filmlerinden olan Dersu Uzala, kendisine 1976 yılında yabancı dilde en iyi film Oscar’ını kazandırmıştır. 

Rus kaşif ve botanikçi Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev'in (1872-1930) kaleme aldığı gerçek hayat hikayesini Akira Kurosava’nın sinemaya taşımasından önce aynı isim ile 1961 yılı Sovyet yapımı bir filme göre çok daha dikkat çekmiştir.

Rus kaşif ve botanikçi Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev'in (1872-1930) kaleme aldığı gerçek hayat hikayesini Akira Kurosava’nın sinemaya taşımasından önce aynı isim ile 1961 yılı Sovyet yapımı bir filme göre çok daha dikkat çekmiştir.

Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev ve beraberindeki Rus askeri harita ekibi, 20. yüzyılın başlarında, Rusya'nın doğu'sunda Mançurya ormanlarında inceleme yaparken, atalarının hayatı gibi yaşayan ihtiyar bir avcıyla tanışırlar. Arsenyev'in ilk zamanlarda kendi halinde bir yerel avcı olarak gördüğü ve kılavuzluğuna başvurduğu Dersu Uzala adındaki bu ihtiyar adam, zamanla Arsenyev'in hayatında çok önemli bir yere ulaşır.

1848-1908 yılları arasında yaşayan Nani halkından gezgin bir avcı olan Dersu Uzala Rus Yüzbaşı Vladimir Arsenyev ile karşılaştığında 53 yaşında olmasına rağmen zinde ve attığını vuran bir iyi bir avcıdır.

Dersu Uzala

Arsenyev ve ekibi geldikleri şehirden uzakta, balta girmemiş ormanlar ve bataklıklardan oluşan bu bölgede karşılaştıkları zorlukları önceleri alaya aldıkları ihtiyar bilge Dersu Uzala'nın tavsiyeleriyle aşabilirler hatta Arsenyev, Dersu'nun sayesinde ölümden bile kurtulur. Çok az konuşan, doğayı dinleyen, bilen doğa dostu Dersu, ihtiyarlık sebebiyle sevgili Arsenyev’in teklifiyle gittiği kentte ise kendisini hiç iyi hissetmeyerek eski yuvasına doğaya dönmeye çalışır ama artık önünde bazı engeller vardır… Çetin doğa koşullarında ortaya çıkan bu güzel dostluk her ne kadar gönüllerde sürse de kente bir türlü ayak uyduramayan Dersu Uzala doğanın çağrısını her daim hissedecektir...

Doğayı dinlemek, doğada tatile, yolculuğa veya bir kampa doğru yol almadan evvel izlenebilecek hoş bir filmdir Dersu Uzala…

Dersu Uzala, Vladimir Arsenyev’in Arşivinden


Viladimir Arsenyev - Dersu Uzala,
Çev. Seda Cingay, Alter Yayıncılık, Ankara, 2000

Filmin uyarlandığı Vladimir Arsenyev'in kitabının Dersu Uzala adıyla Türkçe'ye  çevrilmesi daha fazla bilgilenmek isteyenler için bir çırpıda okunabilecek güzel bir kaynaktır.

Dersu Uzala gibi yol göstericilere hayatın ve dünyanın her geçen gün artan kaosunun içerisinde çok daha fazla ihtiyaç hissedilir oldu. Dersu Uzala gibi yolları açan aydınlatan rehberlerle tanışmak ümidiyle…

 

 

 
SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top