ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı


  2023

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online
   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  Her Ayın Son Cumartesi Günü - Online

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


2022’nin korku, fantastik, dram filmlerinden sayılan “You won’t be alone” (Yalnız Olmayacaksın) bildiğimiz bir korku filmlerine pek benzemiyor. Yönetmeni ve senaristi Goran Stolevski korku sinemasındaki kısa filmleriyle tanınıyor ve bu filmi ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen oldukça da başarılı.

Film, 1800'lerde, Makedonya'nın bir dağ köyünde geçiyor. Eski bir ruh tarafından kaçırılıp cadıya dönüştürülen genç bir kızın hayatını anlatıyor. Cadıya dönüştürülse de bir insan olarak yaşamak isteyen genç kadın, kaza ile civar bir köyde yaşayan bir köylüyü öldürür ve merak ederek kurbanının şeklini alarak onun vücudunda yaşamaya başlar ve başına ilginç olaylar gelir.

 

Yönetmen filmde; bir cadının varolma mücadelesinde dünya, insanlık, erkek olmak, kadın olmak, taş olmak, toprak olmak gibi deneyimler ve dönüşümleri incelikli bir şekilde anlatıyor. Aynı zamanda farklı insan bedenlerinde yolculuk yaparak insan olmanın güzelliği ile birlikte de boşluğunu, sıradanlığını ve yalnızlığını anlatmaya çalışıyor. Verilmek istenen mesajlar sözlü diyalogdan ziyade görsel ve sinema diliyle incelikli ve özenle başarılı bir şekilde veriliyor.

İnsan olmayı bizzat deneyimliyor ve varoluştan kaynaklanan bir boşluğu, hüzünle birlikte hayatı, dünyayı ve insan olmayı anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyor.

İnsan içindeki hayvani güdüleri, iyiye, doğruya, güzele dönüştüremediği müddetçe hırslarını, arzularını gerçekleştirebilmek ve hayatta kalmak için bir başka insanı bile yok edebilir. Bununla birlikte insanın içindeki gücü, benliği, egoyu, şefkate, sevgiye ve iyiliğe dönüştürmek için de bir çaba içerisinde de olabilir.

İnsan yaşadığı müddetçe tercihleriyle hareket edip bir yolculuğun içerisinde yer alır. Yolculuğun nereye doğru olduğunun bilinmesi, anlamlandırılması ve öğrenilebilmesi en büyük soru/sorunlardan olsa gerek. Ve belki de yaşamanın anlamına varabilmek için pek çok hayatın içinde yaşamı deneyimlemesi gerekir insanın... 

SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top