ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı


  2023

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online
   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  Her Ayın Son Cumartesi Günü - Online

 Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez


Yönetmeni Harold Ramis olan Bill Murray ve Andy MacDowell gibi oyuncuların oynadığı 1993 yılında gösterime giren ABD yapımı bir film olan Grounhog Day 101 dakika uzunluğunda fantastik, komedi, romantik, dram türlerine girer. Filmin IMDB Puanı 8.0’dır.

Filmin Konusu:

Phil Connors, bir kanalda hava durumu spikeridir. Güzel yapımcısı ve sevimli kameramanı ile birlikte ABD, Pennsylvania'daki Punxsutawney kasabasına geleneksel Groundhog Day şenliklerinde çekim yapabilmek için gönderilir. Phil oraya dört yıldır gider ancak bu sene diğerlerinden çok farklı geçecektir, bugün Phil'in hayatının en ilginç günüdür, işler kötüye gider ancak herşey bundan sonra başlar. 

Phil'in, her günü aynı şekilde tekrarlanır. Artık her gün, onun için Groundhog Day yeniden ve yeniden defalarca yaşanmaktadır. Phil, hergün aynı şeyleri yapar, yer, içer, duyar, aynı kişilerle görüşür, konuşur ve yaşar. Bu kısır döngü artık kendisi için çok sıkıcı bir hale gelmiştir. Bu döngüden kurtulmak ister çok farklı çabalar içerisine girer. Kurtuluşu için bulduğu çözümler esprili bir şekilde anlatılınca ortaya güzel bir komedi filmi çıkar. Phil’in başına neler neler gelir ve Phil acaba bu sarmaldan kurtulabilecek midir?     

 

Groundhog Day, 2006 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Groundhog Day terimi, İngilizce sözlüğüne nahoş, monoton ve tekrarlanan bir durum anlamıyla girmiştir.  Ayrıca Groundhog Day, fantastik öğeler içeren komedi filmlerinin kabul görmesinde de etkili olmuştur.

Bu dünya sıkıntıların, dertlerin, çilelerin bol olduğu bir yerdir. Ölmek için dünyaya geliriz. Türlü acılar yaşarız, sevdiklerimiz kaybederiz, ihanetlere uğrarız. Mutlu olsak da bu mutluluklar çok uzun sürmez kısa sürer ve bir gün biter. Mutluluğu dışarıda diğer insanlarda, makamda, mevkide, parada, meşhur olmakta, itibarda, güçte kuvvette, zenginlikte, şehvette, eşyaya sahip olmakta ararız. Ancak tüm bunlara sahip olunsa bile ne kadar mutlu olunabilir. Bu mutluluk ne kadar sürdürebilir? Acaba daimi olan hiç bitmeyen bir mutluluk var mı? Kişi  bu mutluluğu elde ettiğinde mi gerçek tatmine ulaşır? Hakiki mutluluk nedir, nerededir, nededir? Peki bu hakiki mutluluk nasıl elde edilir? Herşey dünyanın sıkıcı ve sıkıntılı acı dolu bir yer olduğunu idrak edip yukarıdaki soruları sormaya başlamasıyla başlar. Bu sorulara cevap arayan hakiki mutluluğa doğru yol almaya başlıyor olsa gerek.   

İnsan alışkanlıklarının esiridir. Hergün aynı şeyleri yapar. Monotonluktan ve alışkanlıklardan kurtulabilmek gelişmek ve yenilenmek hem kolaylığı hem de zorluğu içinde barındırır. Gerçek mutluluğa erişebilmenin yolu aynı zamanda alışkanlıklarını değiştirebilmekten ve farklı bir bakış açısına sahip olmaktan kibirden kurtulmaktan da geçer. Kibirden nasıl kurtulur insan bu sorunun peşinde koşması herşeyin ve mutluluğun başlangıcına kapı aralamaktır. Hakiki sevgi kibirden kurtulmakla olabilecektir.  
 

SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top