ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  Her Ayın Son Cumartesi Günü - Online
   
 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı


  2023

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online

Hazırlayan : Şafak Başkaya


Yazar/Editör.       : Patrick Laude
Yayınevi ve tarihi: World Wisdom, 2010
Sayfa sayısı         : 250

Dil, edebiyat, sembolizm ve mistisizm alanlarında araştırma ve yazarlığı olan Georgetown Üniversitesi profesörü Patrick Laude’ın editörlüğünde ortaya konulan bu antolojide İslam, Musevi, Hıristiyan, Hinduizm, Budizm ve Yerli dinlerinden mistiklerin, bilgelerin ve yazarların her birinin mensubu oldukları ruhsal yollardaki ses, kelime veya ibarelerin tekrarıyla ilişkili pratikleri, dua ve sürekli dua hakkındaki ifadeleri bir araya getirilmiştir.

Patrick Laude’ın eserin girişinde de belirttiği gibi tüm dinlerde Uluhiyet ile insan arasındaki doğrudan ilişkiye işaret ettiğinden duanın büyük bir önemi bulunmaktadır. Diğer bazı eylemlerin, ritüellerin icrası için belirli koşullar gerekli olsa da dua veya içsel duanın gündelik hayatta ve her koşulda yapılabilmesi bu pratiğin söz konusu ilişkiyi kurmak ve korumaktaki önemini arttırmaktadır.

Crow kabilesi otacı/şamanı Thomas Yellowtail’in kitapta yer alan şu satırları duaya Amerikan yerlisinin bakışını yansıtmaktadır: “Gün, pipo ile edilen duayla başlar ve sona ererken gün içinde de dua etmek önemlidir. Her gün, her ne yapıyor olursam olayım Tanrı’ya sürekli dua eder ve onu düşünürüm. Çalışma sürecinde çalışma alanı dışında veya her nerede olursam olayım, yalnızken sürekli dua ediyorum. Bugün olduğu gibi otobanda araba sürerken olduğu gibi seyahatlerimin çoğunda yalnızım. Şehre inerken veya bir başka yere giderken ve araç sürerken, araç sürerken olduğu gibi dua ediyorum. İşimde veya bir başka yerdeyken her zaman dua ediyorum. Acbadadea,[1] O’na dua ettiğimi biliyor ve beni işitiyor. Ne yaptığımın bir önemi olmaksızın sürekli dua ediyorum. Dua etmeye o derece alışkınım ki dua etmeyi bırakamıyorum ve kişinin yapabileceği en iyi şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Eğer gerçekten arayış içindeyseniz günün dua ile geçirilebilecek pek çok vaktini bulabilirsiniz. Sürekli Tanrı’ya dua eden ve Tanrı’nın ismini anan pek çok insan olduğuna eminim. Bir Crow Amerikan Yerlisi için “Acbadadea” muhtemelen gün içinde en iyi kısa duadır. Bu, Tanrı’ya yönelik en yüce tespihtir… İnsanlar diğer şeylerin duadan daha önemli olduğunu düşünürler, fakat yanılırlar. Kişi çok miktarda paraya sahip olabilir ama onu kendisiyle götüremez. Sahip olduklarımızdan birazını paylaşmak ve dua etmek iyidir. Kişinin zenginliği Tanrı’ya ilişkin bilgisi ve sevgisiyle ölçülmelidir.”

 

 

 

[1]Crow kabilesinde Tanrı için kullanılan ve “herşeyin yukarıdaki yapıcısı, yaratanı” anlamına gelen Kızılderili ifadesi. (ç.n)

SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top