ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  Her Ayın Son Cumartesi Günü - Online
   
 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı


  2023

   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Meditasyon


  Çarşamba 20.00 - Cumartesi 10.30 - Online

yoga gunu

27 Aralık 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Türkiye'nin de içinde bulunduğu 175 ülkenin kabulüyle 21 Haziran'ın Uluslararası Yoga Günü olarak her sene tüm dünyada kutlanmasını onaylamıştır. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Türkiye de dahil olmak üzere 177 üye ülke ile birlikte, büyük bir çoğunluğu ortak sponsor olan devletlerin kabul ettiği "Dünya Uluslararası Yoga Günü" ilk olarak 2015'te aralarında İstanbul'un da olduğu dünya kentlerinde kutlandı.

Etkinlik kapsamında Türkiye'nin farklı illerinde hizmet vermekte olan Yoga Okulları ve yogaya gönül veren katılımcılar biraraya gelerek tüm dünya ile senkronize bir halde yoga faaliyetlerini gerçekleştirdi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın farklı yerlerinde ve Türkiye'de de farklı yoga etkinlikleri ile bu gün kutlandı.

 

Yapılan bazı etkinlikler şunlardır :

İstanbul 

1- İTÜ Taşkışla Kampüsü'nde Tüm Gün Yoga Etkinlikleri
    Adnan Çabuk Siddashram Mistik Öğretiler Vakfı aracılığı ile pek çok yoga okulunun katılımında gerçekleşecek etkinlik programı saat 10:00'da başladı. Hepsi ücretsiz.

2-Maçka Demokrasi Parkı'nda Yoga
   19 Haziran Pazar günü saat 09:30-19:00 saatleri arasında genele açık olan çeşitli yoga dersleri ile yoga günü 2 gün önceden kutlandı.

3- Ishvara Yoga ile Caddebostan Sahil'de Yoga
    20 Haziran Pazartesi günü saat 10:00-11:30 arasında ücretsiz etkinlikler Caddebostan Sahil'de oldu. Etkinlik videosunu buradan izleyebilirsiniz.
 
4- Marga Yaşam Atölyesi ile Suadiye Sahil'de Yoga
    21 Haziran günü piknik ve yoga ile dolu bir etkinlik. Sabah 09:00-11:30 arasında oldu. Etkinlikle ilgili fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.
 
5- Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Yoga Merkezi ile Kalamış Parkı'nda Yoga
    Kalamış Parkı Kadıköy Belediyesi Gençlik Merkezi İkinci Futbol Sahası'nda gerçekleşek olan etkinlikler Hindistan konsolosu Sn. Sanjay Jain'in ve Kadıköy Belediye Başkanı Sn. Aykurt Nuhoğlu’nun açılış konuşmaları ile saat 17:00'da başlayıp 20:00'da sona erdi.
 

6- Cihangir Yoga Cadde Kafe'de Kutlama
    Saat 18:30 Chris Chavez'in Her seviyeye açık dersinden sonra 20:00'da CY Cadde Cafe'de kutlama için buluşuldu.

Adana

Herkes İçin Spor Federasyonu Adana İl Temsilciliği ve Yogaloft Adana’nın katkılarıyla Adana’da gerçekleştirilen Uluslararası Yoga Günü etkinlikleri 21 Haziran 2016 Salı günü Atatürk Parkı’nda yapıldı. Ücretsiz olan etkinlikler saat 18:00'da başladı.

Ankara

ODTÜ'de Yoga 
Saat 18:30-20:30 arasında KKM Çimlerinde ücretsiz kutlama yapıldı

Çanakkale

Indra Yoga ile ücretsiz halka açık olarak gerçekleştirilen etkinlik programı;

Sabah Programı 
Tarih : 21 Haziran 2016, Salı
Yer : Güzelyalı Köy Muhtarlığı park alanı, Güzelyalı
Saat : 11:00

Akşam Programı
Tarih : 21 Haziran 2016, Salı
Yer : Halk Bahçesi, Çanakkale
Saat : 18:00

İzmir

İzmir Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda ücretsiz olarak saat 20:00-21:30 arasında etkinlik yapıldı.

Marmaris
Marmaris Türkmenistan Parkı'nda Sebla Kaplan ile çeşitli yoga dersleri sabah 07:00-13:00 saatleri arasında gerçekleşti. Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Not : Bilgiler Şeyda Toscalı tarafından derlenmiştir.

 

 

SİTEDE ARA

ASANA

Halasana'ya Mektup - Arşivden

Sevgili Halasana,

Seninle ilk tanışmamız bir hayli garip olmuştu. Öncelikle ileri bir yaşta yogaya başlayan ve hiç esnek olmayan benim için, beyhude bir çaba gibi gözüken ama içten içe çocukluğuma yönlendiğimi hissettiren bir duruştun.

 

Boyun - Omuz Esnekliği İçin Yoga


Stresi ve gerginliği en çok tutan yerler boyun ve omuzlarımızdır çünkü farkında olmadan, gerildiğimiz her an omuzlarımızı sıkar boynumuzu içine çekeriz; adeta kendi bedenimize girmeye çabalar vücudumuzu kapatırız.

 

Bakasana


Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

MEDİTASYON

Meditasyon Eğitimi


Meditasyon bir yapma hali mi yoksa bir olma hali midir? Bence işin özü bu sorunun doğru cevabını bulmak için aramaya cesaret edebilmekte, yogaya ilk başladığım zamanlarda meditasyondan köşe bucak kaçmamın hatta korkmamın en büyük nedeninin meditasyonun bir yapma hali olduğunu düşünmem olduğunu çok uzun zaman sonra fark ettim.

 

Meditasyon-Oryantasyon


Meditasyonun bir pozun içinde stabil, gözler kapalı bir biçimde dikkatin içeriye doğru devindiği bir pratik olduğunu biliyoruz, meditasyon özün evrenle ahenk ile buluşma halidir o bir eylem değil andır çünkü o yapma halinden ziyade, olma halidir, kim ki bunda inkişaf ederse üzerine düşündüğü tüm zanlarının sınırlarından çıkar ve kutsal ahengin parçası olur, asana ise meditasyonun aksine bedenin aldığı formlarla evrenle konuşma dilidir.

 

Yönlerle Şifalanma Ritüeli


Doğudan başlıyorsun. Güneşin doğduğu yer, ilkbahar ve doğum. Burası yeni başlangıçlar, uyanışlar yeri.

🪶

NEFES

Rahimden Rahime Yolculuk


Eğer bu yazımı okumaya başladıysan kendinin arayışında olan bir hayat yolu öğrencisi bilincindesin demektir. Kendini aramak bilincin bir yükseliş aşamasıdır yolun neresinde olursan ol çaban bu bilince ışık tutmaya yeter.

 

Yoga Solunumunun Sanatsal İnceliği


Patrick McKeown ile Amerikalı Yoga Eğitmeni Robin Rothenberg arasında geçen aşağıdaki söyleşi, Robin’in kitabı “Restoring Prana: A Therapeutic Guide to Pranayama and Healing Through the Breath”in yayınlanmasından hemen önce Kasım 2019’da yapılmıştır. Robin, İrlanda'da Patrick’le fonksiyonel solunum üzerine çalışmış ve solunum bilimi anlayışını Vedik metinler ile ilgili yaptığı derin araştırmalarına entegre etmiştir.

 

Vavular Hakkında...


Yogayı bir yaşam yolu olarak benimseyip, daha derin araştırmaya başlayınca, önce bana çok yeni olan bu kavramlar içinde kayboldum sonra tekrar tekrar, ne anlatılıyor diye bir çok kaynaktan okumaya devam ettim. Okuduğum kitapların dili de çok ağır geliyor ve konular dalanıp budaklanıp dahada karışıkmış gibi hissettiriyordu.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top